Хвороби

Симптоматика та лікування остеохондрозу ніг

Остеохондроз ніг — патологічний стан, при якому стоншується хрящова тканина суглоба, кістки, труться одна об одну, з’являються шиповидні розростання всередині порожнини (Ендофіти) або зовні — екзофіти. Ширина суглобової щілини при остеохондрозі ніг зменшується. На останній стадії захворювання кістки зростаються між собою, і формується анкілоз (повна нерухомість в зоні з’єднання).

Механізм і причини розвитку

Механізм розвитку патологічних змін однаковий для всіх суглобів в організмі. Код за МКХ 10 (Міжнародна класифікація хвороб) для нозології Остеохондроз позначається M.42.

Серед причин захворювання виділяють вроджені та набуті. До перших відносять:

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

 • Остеохондропатии — генетично обумовлені стану і наслідки внутрішньоутробних інфекцій. Витончення хряща, неправильна будова суглобової поверхні призводить до раннього розвитку патології — юнацького остеохондрозу головки стегнової кістки.
 • Порушення формування і окостеніння кістяка дитини призводять до деформації хребта в попереково-крижовому відділі. Виражений кіфоз або лордоз служить фактором для розриву фіброзної капсули і обмеження нервових корінців. У підлітковому віці патологія називається ювенільний остеохондроз.

Остеохондроз на ногах
Придбані причини:

 • Травми — призводять до порушення цілісності фіброзного кільця між хребцями і утворення міжхребцевої грижі . У суглобах нижніх кінцівок відбувається пошкодження хрящової пластинки і подальший розвиток дегенеративних процесів. Характерний симптом — слабкість в ногах при остеохондрозі різного ступеня.
 • Порушення постави — надлишкова компресія на один з суглобів через асиметричного положення тіла.
 • Носіння незручного взуття — змінюється напрямок тиску на опорні точки і призводить до розвитку остеохондрозу стопи.
 • Міжхребцеві грижі — фіброзне кільце розривається, диск випинається і ущемляє нервовий корінець. Порушується передача імпульсів, виникає спазм м’язів, стискаються судини, а також збільшується тонус судинної стінки.
 • Ожиріння — надлишкова маса тіла призводить до перевантаження суглобової поверхні, підвищеного тиску на хрящ і його руйнування.
 • Недостатній розвиток мускулатури — м’язи не виконують функцію каркаса, в результаті на суглобову поверхню зростає тиск і відбувається деструкція хряща (причина юнацького остеохондрозу головки стегнової кістки).
 • Носіння важких предметів з одного боку тіла призводить до спазм в ногах, порушення постави і надлишкового тиску на суглоби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Препарати нікотинової кислоти для зниження холестерину і лікування атеросклерозу

Причини розвитку набутої патології

У кого частіше діагностують хворобу

Частота захворюваності остеохондрозом нижніх кінцівок серед осіб обох статей однакова. Різниця лише в часовому проміжку прояву перших ознак захворювання. Чоловіки звертаються до лікаря у віці 25-34 років, жінки — 35-44 роки. Ювенільний остеохондроз проявляється в пубертатному періоді і пов’язаний з швидким зростанням організму.

Різні тимчасові рамки пояснюються причинами виникнення остеохондрозу суглобів ніг. У осіб чоловічої статі — травматизм, підйом вантажів і раннє ожиріння. У жінок — більш пізню появу надмірної ваги носіння взуття на підборах і недостатній розвиток м’язів.

Симптоми остеохондрозу ніг

На початковій стадії фіксують:

 • колючі та стріляли біль у стопах, колінному і тазостегновому суглобах.
 • Важкість в нижніх кінцівках в кінці робочого дня, скутість рухів або порушення функції суглоба в момент початку дії, набрякання кінцівки.
 • Тягнуть болю в ногах при остеохондрозі. Оніміння всієї стопи або мізинця.

З прогресуванням захворювання пацієнти відзначають посилення інтенсивності больового синдрому і його сталість, «схуднення» кінцівки (атрофія м’язів), кульгавість.

Цікаво !

ГАРНІ НОВИНИ:

Локалізація больового синдрому в коліні або стегні залежить від рівня обмеження нервових корінців міжхребцевої грижею.
Симптоми остеохондрозу на ногах

Остеохондроз тазостегнового суглоба

Поразка тазостегнового суглоба зустрічається у 7% населення планети. Сприяючих чинників до розвитку захворювання — прямоходіння, коли кістки тазу відчувають велике навантаження. Причини виникнення патологічних змін такі ж, як і при остеохондрозі будь-якої локалізації.

Пацієнти скаржаться на слабкість і тягнуть болі в ногах, які носять тимчасовий характер, хрускіт в кінцівки і порушення функції суглоба.

На замітку!

при остеохондрозі з грижеобразованія ноги болять постійно, незалежно від часу пройшов з моменту початку захворювання.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

У хворих німіють пальці ноги при остеохондрозі 2 стадії. Пацієнти відзначають порушення обсягу рухів в кінцівки, з’являється специфічний хрускіт під час ходьби. Біль постійна і віддає в ногу, турбує навіть в спокої.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лікування нейросенсорна приглухуватості 4 ступеня

На третій стадії у пацієнтів візуально вкорочена уражена нижня кінцівка, атрофовані м’язи ноги. Виражений больовий синдром не купірується навіть анальгетиками, порушення функції тазостегнового суглоба, аж до повного його блоку.

Загальна діагностика

Для постановки діагнозу застосовують такі методи:

 • Ультразвукове доплерівське дослідження судин ніг (УЗДГ) — дозволяє виміряти швидкість кровотоку в кінцівки і визначити стан судинної стінки.
 • Дуплексне дослідження артерій ніг ​​- поєднання класичного ультразвукового і допплерівського сканування системи кровообігу.
 • Магнітно-резонанс ная або комп’ютерна томографія попереково-крижового відділу хребта — цей метод допомагає візуалізувати міжхребцеві грижі і зміни в кістках.
 • Рентгенографія суглобової поверхні дозволяє визначити висоту суглобової щілини і наявність ендо- або екзофітов, дегенеративного процесу в зчленуваннях ніг.
 • Аналізи крові (загальний і біохімічний) відображають запальні зміни і маркери специфічних захворювань.
 • Профіль глюкози — стандартний метод діагностики цукрового діабету.

Диференціальна диагно стіки

Щоб розпізнати хворобу лікар повинен виключити такі нозології:

 • Атеросклероз судин нижніх кінцівок.
 • Синдром литкового м’яза ніг.
 • нейропатії (діабетичну, змішану).
 • Системні захворювання суглобів.
 • Варикозне розширення вен нижніх кінцівок.

Діагностичні методи при остеохондрозі

Лікування остеохондрозу ніг

Терапія захворювання — комплексна. Лікування остеохондрозу препаратами ефективно у пацієнтів на першій і другій стадіях захворювання і включає в себе:

 • Хондропротектори.
 • Знеболюючі препарати (нестероїдні протизапальні, гормональні і опіоїдні наркотичні анальгетики). Ліки на основі глюкокортикоїдів використовують у формі уколів.
 • Спазмолітики.
 • Міорелаксанти.
 • Сечогінні препарати.
 • Полівітамінні комплекси.

пацієнтам з вираженими клінічними змінами виконують протезування тазостегнового суглоба.

Фізіотерапевтичні методи, лікувальну фізкультуру і масаж пацієнтам призначають на всіх етапах лікування остеохондрозу тазостегнового суглоба. Різниця лише в комплексі вправ і їх інтенсивності.

Багато хворих користуються народними рецептами. Ефективні, за відгуками пацієнтів, розтирання і компреси з йодом, медичним і камфорним спиртом, гірчицею, медом, соком листя алое і іншими компонентами. Гріти суглоби не рекомендується, процедура може привести до посилення больового синдрому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чому закладає вуха: основні причини і методи лікування

Остеохондроз колінного суглоба, як і тазостегнового, без належного лікування призводять до втрати рухливості кінцівки. Поява хрускоту, відчуття тяжкості, судом, оніміння пальців ступні, болю — привід звернення за медичною допомогою. Лікування остеохондрозу ніг народними засобами доповнює основну терапію, але не замінює її.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Компресійні колготки при варикозі

Andrey

Застосування АЛМАГ при варикозі, ХВН, тромбозі, тробофлебіте, лімфостаз і інших патологіях вен і судин

Marina

Вірус Коксакі: симптоми і лікування у дитини

Tanya

Кіста Бейкера в коліні — що це таке і як лікувати?

Maria

Варикоз стопи — симптоматика і лікування

Lamaxima

Трави від грибка нігтів на ногах

Undershmidtther

Заходи первинної і вторинної профілактики атеросклерозу

Murcia

Симптоматика та лікування тендиніту тазостегнового суглоба

Axel

Вакцинація дітей від кліщового енцефаліту

Axel

Народні засоби для лікування тазостегнового суглоба

Dmitry

Що таке п’ятковий артрит і як його лікувати?

Scooby

Домашні рецепти ванночок для ніг від грибка

Serega

Залишити коментар