Хвороби

Симптоми і лікування артриту стопи

Сьогодні артрит стопи — поширене захворювання. При даній патології уражаються дрібні суглоби, що формують дугу Передплесно. В результаті пацієнта турбує не тільки біль, але і порушення ходи, а у важких випадках — розвиваються патології хребетного стовпа через перерозподіл осьового навантаження. Кожен пацієнт повинен знати клінічну картину даної хвороби, адже симптоми і лікування артриту стопи тісно взаємопов’язані.

Етіологія

Артрит стопи характеризується руйнуванням хрящової поверхні суглоба з розвитком набряку і запалення. Поступово з’являється біль в області Передплесно, що підсилює під час руху, а пізніше — і в спокої.

На замітку!

Якщо не проводити лікування, патологія буде поступово прогресувати, руйнуючи з’єднання кісток — поступово почне порушуватися хода, з’явиться плоскостопість.
Зовнішні прояви артриту стоп
Щоб почати своєчасну терапію, необхідно знати причини розвитку артриту ступень ніг:

 • Гени — останні дослідження вчених довели спадкову схильність до хвороб суглобів. Якщо у ваших близьких родичів виявлені дані патології — є ризик розвитку хвороби і у вас.
 • Бактерії і грибки — інфекційні агенти можуть спровокувати розвиток артриту дрібних суглобів стопи. По механізму розрізняють первинний, коли мікроб відразу ж потрапляє в суглоб через рану і вторинний — якщо заноситься з потоком крові з хронічного вогнища в організмі.
 • Порушення обміну речовин — розлади метаболізму можуть руйнувати суглоби, тому що призводять до зниження клітинного харчування в сполучної тканини. Нерідко в кров викидаються токсини, що руйнують поверхню хрящів.
 • Травми — навіть якщо пошкодження було в минулому, це ставить пацієнта в групу ризику. На стопу доводиться максимальне навантаження, тому переломи і вивихи можуть привести до хронічного запалення, з подальшим утворенням артриту.
 • Зайва вага — ожиріння вимагає ретельного лікування, а якщо воно не проводиться, суглоби стоп не витримують навантаження і починають поступово руйнуватися.
 • Вік — після 30 років людина починає непомітно старіти, знижується міцність кісток і суглобів. Тому поява болю в області підошви може бути першою ознакою вікового артриту.
 • Порушення харчування — при дефіцитних станах хрящова тканина недоотримує необхідної кількості будівельного матеріалу і починає поступово руйнуватися. Основою лікування в даному випадку є повноцінний раціон.
 • Малорухливий спосіб життя — недолік фізичної активності сприяє розвитку артриту в тих випадках, коли на стопи після тривалого відпочинку впливає різка осьова навантаження.
 • Фізичні перевантаження — фізична активність дуже корисна, але її надлишок перевантажує суглоби стопи і сприяє появі артриту, що вимагає лікування.
 • Часті стреси — нервові перенапруження впливають на роботу кровоносної і вегетативної систем, що регулюють кровообра ення в ногах. При їх розладі формується артрит суглобів стопи.
 • Незручне взуття — тісні кросівки або туфлі на високих підборах перетискають судини, формуючи застійні явища. Поступово суглоби можуть запалитися, почнеться артрит.
 • Хронічні захворювання — деякі патології сприяють формуванню обмінних порушень, які призводять до появи артриту.
 • Куріння і алкоголь — шкідливі звички заражають кров токсинами і отрутами і провокують запалення в сполучній тканині.

причини розвитку артриту ступень
На замітку!

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Перераховані причини не завжди призводять до появи артриту — багато що вирішує індивідуальний стан організму, що складається з спадковості , стану ммунітета і вроджених якостей. Але при наявності перелічених факторів ризику рекомендується проведення профілактики артриту суглобів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як протікає і чим лікувати геморой при вагітності? 3 основні методи лікування і 2 важливі рекомендації

Як розвивається патологія

Під дією причинних факторів уражається гиаліновий хрящ, що покриває суглоб. Якщо в нормальному стані він рівний і гладкий, то при патології його поверхня стає шорстка і ускладнює рух. В результаті при будь-якому навантаженні з’являється біль, який посилюється при ходьбі.

Поступово активуються клітини імунної системи, головним завданням яких є перетравлювання відмерлих частинок тканин, що утворилися внаслідок руйнування хряща. Для полегшення їх переміщення по тканинах підвищується проникність судин, з крові виходить рідка частина і заповнює міжклітинний простір. Якщо лікування не проводиться, поступово хрящ зношується і суглоб втрачає свою анатомічну цілісність.

П’ять форм артриту стопи

Можна виділити кілька різновидів патологій, які призводять до появі ознак артриту стопи. До них відносяться:

 1. Подагра — захворювання, початковими ознаками якого є ураження суглоба основи великого пальця і ​​формування кісточки на нозі. Надалі запалення поширюється і на інші суглоби стопи. Головною причиною є порушення обміну солей сечової кислоти і її відкладення в сполучної тканини. Зазвичай схильні чоловіки старше 50 років.
 2. Ревматоїдний артрит стопи — при цій патології під дією причинних факторів імунітет помилково атакує і руйнує сполучну тканину. До даної хвороби більше схильні жінки, але зустрічається і у чоловіків (3: 1).
 3. Остеоартрит — лікування цієї недуги більш складне, оскільки руйнується не тільки суглоб, але кісткова тканина біля нього. Зустрічається в похилому і старечому віці.
 4. Реактивний артрит стопи — з’являється внаслідок перенесених інфекційних хвороб, коли суглоби уражаються вдруге.
 5. Інші артрити — в цю групу входять артрити після перенесених травм, внаслідок попадання мікробів через відкриту рану, після проведених операцій.

Цікаво!

Згідно МКБ 10 артриту стопи присвоєно шифр М5- М13 в залежності від форми конкретного захворювання, що стало причиною появи недуги.
Форми артриту стопи

Симптоми

Перш, ніж поч нать лікування артриту стопи, необхідно вивчити основні прояви хвороби. При будь-якій формі захворювання на початкових етапах відзначаються схожі ознаки, які можна об’єднати в єдину клінічну картину.

Основні симптоми артриту стопи наступні:

 • Біль — головна ознака, що виявляється завжди. Спочатку хворобливість з’являється після фізичного навантаження, в спокої реєструється на пізніх стадіях.
 • Ознаки запалення — біля суглоба з’являється набряклість і почервоніння шкіри. Поступово нога може распухнуть і ускладнювати рух.
 • Підвищення місцевої температури — супроводжує запальну реакцію, з’являється через кілька годин або днів після набряку.
 • Порушення функції — поступово рухливість в суглобах стопи ускладнюється, особливо в ранкові години або після тривалого відпочинку.

Нерідко з’являється деформація суглоба, що говорить про прогресування захворювання до фінальної стадії. В даному випадку показана операція.

Залежно від різновиду артриту клінічна картина може доповнюватися наступними симптомами:

 • Для ревматоїдного артриту характерна симетричність — уражаються однакові суглоби на правій і лівій стопі, а також присутні суглоби-виключення: дистальні міжфалангові (біля нігтів). Під час хвороби відзначається підвищення загальної температури тіла, ураження органів-мішеней і сильна скутість в пальцях вранці.
 • Подагра починається з поразки суглоба великого пальця стопи і формування шишки, потім в клініку залучаються інші суглоби. Для патології характерні нічні нападоподібні болю.
 • Остеоартрит проявляється болем, що підсилюється при ходьбі. Поступово з’являється деформація стопи і відхилення пальців від своєї природної фізіологічної осі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лікування грибка в вусі народними засобами

Симптоматика реактивного артриту супроводжується ознаками інтоксикації і клінікою основної патології, що стала причиною поразки суглобів.
Симптоматика артриту стоп

Стадії розвитку

В залежності від прояву симптомів розрізняють чотири ступені артриту:

 1. I — біль з’являється тільки при фізичному навантаженні.
 2. II — відзначаються короткочасні больові епізоди і ранкова скутість, що проходять в спокої.
 3. III — біль реєструється без навантаження, утруднення рухів вранці триває тривалий час.
 4. IV — до перерахованих симптомів приєднується деформація стопи.

Думка фахівця!

ГАРНІ НОВИНИ:

Стадії розвитку патології відіграють важливу роль у виборі терапії. Чим раніше розпочато лікування, тим вище його ефективність і сприятливіші прогноз. На початкових етапах відмінно допомагає медикаментозна терапія і зміцнюють процедури, якщо закинути лікування, є високий ризик появи ускладнення у вигляді анкилоза — розростання в порожнині суглоба кісткової тканини і втрата рухливості. Перед тим, як йти до лікаря — рекомендую вивчити ознаки патології на фото.

Клінічні прояви

Щоб зовні розпізнати захворювання, подивіться на фото артриту стопи — зовні помітна місцева припухлість і почервоніння, що свідчать про наявність запальної реакції.

Рентгенографія — головний метод діагностики хвороб суглобів. На знімку спостерігається головна ознака запалення в суглобі — це звуження суглобової щілини і зменшення відстані між суглобовими поверхнями.
Клінічні прояви патології

Лікування

Розглянемо, як лікувати артрит стопи. На початкових етапах велика ефективність відзначається від лікарської терапії, дієти, фізіотерапії, лікувальної фізкультури, масажу і деяких рецептів народної медицини.

Медикаментозне лікування

Чим лікувати артрит суглобів стопи при перших його проявах — почати слід з застосування лікарських препаратів. Залежно від стадії призначаються такі різновиди ліків:

 • Анальгетики (Найз, Диклофенак, Вольтарен) — показані при I і II ступенях артриту. Купируют біль, набряк і запалення. У ці ж періоди виписуються капсули хондропротекторов (артрит, Терафлекс) для відновлення суглобів.
 • При III і IV стадіях як знеболюючих застосовуються гормональні мазі — вони допоможуть швидко зняти набряк суглоба ступні при артриті. У цих коштів великий список побічних ефектів, тому призначаються строго за рецептом лікаря. Доповнюється лікування на цих стадіях уколами з гіалуроновою кислотою, що відновлює рухливість в суглобах.

Увага!

Медикаменти не допоможуть вам вилікувати артрит стопи, але дозволять істотно знизити прогресування захворювання . На консервативному лікуванні можна прожити все життя, не страждаючи від симптомів хвороби.

Режим харчування

Дотримання дієти є не стільки лікуванням, скільки профілактикою артриту суглобів стопи. Але без дотримання столу повноцінного ефекту від терапії не добитися. Фахівці рекомендують дотримуватися елементарних правил по харчуванню:

 • Виключити жирну і смажену їжу.
 • Чи не їсти копченості, фаст-суд, напівфабрикати.
 • Знизити кількість споживаної солі.
 • Споживати більше рідини (2 л на добу).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лікування підшлункової в домашніх умовах

Конкретний вид дієти підбирає лікар — при подагрі виключаються продукти, що порушують пуриновий обмін, при ревматизмі алергени і т.д.
Обмеження в харчуванні при артриті ступень

ЦІКАВІ НОВИНИ:

ЛФК і масаж

Ці способи дозволять вам проводити лікування артриту стопи ніг в домашніх умовах і ефективні на будь-яких стадіях хвороби, крім останньої. Лікувальна гімнастика проводиться строго в періоди стихання симптомів і включає наступні вправи:

 • Ходьба навшпиньках.
 • Катання качалки підошвою.
 • Збирання дрібних предметів пальцями ніг .

Ці тренування допомагають зміцнити м’язи і суглоби стопи. Доповнити лікування можна сеансами масажу, від якого поліпшується кровообіг і трофіка уражених тканин, знімається набряк і запалення. Обидва види процедур проводяться 2-3 рази на тиждень.

Фізіотерапевтичне лікування

Для зміцнення суглобів на ранніх стадіях показано фізіотерапія. Недоліком такого лікування є необхідність відвідування клініки, однак після декількох курсів багато хворих відзначають високі результати.

Найбільш ефективні такі методи:

 • Лікарський електрофорез.
 • іонотерапія.
 • Магнітотерапія.
 • Прогріваючі процедури.
 • УВТ (ультраволновая терапія).

Завжди варто пам’ятати, що фізіотерапія не є самостійним лікуванням, а застосовується в комплексі з медикаментами.

Народна медицина

Доповнити лікування можна і рецептами народних знахо їй, але застосовувати їх можна лише на першій, максимум — другий стадіях хвороби.

Розглянемо список найбільш популярних народних засобів від артриту стопи:

 • Багатьом допомагають компреси з овочами — візьміть лист капусти або наріжте сиру картоплю, додайте вміст до стопи, обернувши марлею на 2-3 години.
 • Ванни з морською сіллю — природний мінерал витягає з хворих суглобів токсини і шлаки, насичує тканини корисними мікроелементами. Такі обмивання відбуваються по 30-40 хвилин.
 • Коли відсутній запалення — допомагає гарячий душ для посилення кровообігу. Якщо процедури супроводжує біль — рекомендується змінити температуру води на холодну.

Увага!

Народна медицина відноситься до симптоматичної терапії — знімає основні прояви патології, полегшуючи страждання хворого. Для проведення повноцінного лікування рекомендується звернутися до лікаря.
ЛФК, масаж і народні методи

Коли показана операція

Хірургічне втручання проводиться на IV стадії захворювання, коли артрит призводить до сильної деформації стопи і ускладнює нормальну ходьбу. Якщо недуга вразив кістки Передплесно — проводиться артродез зі створенням штучного анкилоза. Суглоб втрачає свою рухливість, але фіксується в найбільш оптимальному положенні. При необхідності збереження функції проводиться часткова резекція або постановка штучного протеза.

Думки пацієнтів

Відгуки про лікування артриту стопи — найкращий доказ того, що боротися із захворюванням ніколи не пізно.

У мене виявили ревматоїдний артрит стопи. Дуже добре допомагають хондропротектори в поєднанні з знеболюючими засобами. Доповнював лікування ударно-хвильової терапії.

Олег, 36 років, Пенза.

Я лікувалася мазями, уколами з гіалуроновою кислотою і магнитотерапией. Через 3 місяці самопочуття помітно покращився.

Ольга, 31 рік, Тольятті.

Я на підтримуючої терапії вже п’ять років — відчуваю себе добре! Рекомендую мазь Диклофенак, сольові ванни і прогрівання!

Анатолій, 45 років, Кострома.

При появі перших ознак артриту стопи потрібно негайна терапія. Лікування слід розпочати знеболюючих засобів і хондропротекторів, доповнивши зміцнюють процедурами.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Що таке нестенозірующій атеросклероз і як його лікувати?

Coolio

Що таке гемартроз колінного суглоба і як його лікувати?

Megusta

Фламін лак для лікування грибка нігтів

Maria

Кращі протигрибкові препарати: огляд і класифікація засобів від грибка

Coolio

Як виправити Х — образні ноги у дітей?

Serega

Харчування при остеоартрозі суглобів — що можна і що не можна їсти?

Tanya

Крем для ніг і паста для нігтів МІКОСТОП

Maria

Як застосовувати нашатирний спирт від грибка нігтів ногах

Coolio

Симптоматика та лікування посттравматичного остеомієліту

Scooby

Чим і як лікувати артроз суглобів?

Bobby

Гігрома — що це таке, як лікувати?

Alfonso

Що таке гонартроз колінного суглоба 1 ступеня та як його лікувати?

Maxim

Залишити коментар