Геморой

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
Патологія викликає потовщення стінки кишки, утворення виразок і тріщин поперечного напрямку, формування вузликів (гранульом). За зовнішнім виглядом структуру лікарі називають «бруківки». Проникаючи в глибину крізь м’язовий шар, виразки перетворюються в Свищева ходи, з’єднуються з сусідніми кишковими петлями, сечовим міхуром, трансформуються в абсцеси.

В патогенез змін обов’язково підключаються лімфатичні вузли. Вони також містять специфічні гранульоми. В результаті при тривалому хронічному перебігу спостерігається рубцювання, груба деформація до звуження ділянок кишечника, зникнення корисної мікрофлори. Створюються небезпечні умови для життя людини.

Гранульоматозне запалення проходить 3 фази або стадії:

 1. I (інфільтрація) — в підслизовому шарі кишки накопичуються клітинні елементи, з’являється матовість, не проглядається судинний малюнок, на поверхні з’являються ерозії (неглибокі подряпини, тріщинки). Їх оточує наліт фібрину. Ця речовина утворює прикордонний бар’єр, що перешкоджає всмоктуванню токсинів і поширенню запалення.
 2. II (виразка) — тріщини йдуть углиб до шару м’язів і утворюють виразки. Дефекти з’єднуються між собою. Стінка кишки набрякає, потовщується, тому просвіт звужений.
 3. III (рубцювання) — процес загоєння виразок супроводжується заміщенням рубцями зі сполучної тканини. За рахунок них кишечник грубо деформований, звужений в окремих сегментах.

В зв’язку з втратою площі слизової оболонки в кишечнику скорочується всмоктування поживних речовин, зникають корисні бактерії.

Поширеність

Територіально хвороба Крона частіше виявляють в північній частині Європи і американського континенту. Захворювання вражає дорослі люди і діти. У країнах Азії і Африки захворювання менш поширене (наукова статистика пов’язує це з недоліками в виявленні патології, низьким рівнем доступності медичних послуг).

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
Загальний показник щорічного виявлення на 1000 наявного населення становить 2-3 випадки. Серед дітей — 10-15 на 100 тис. Медики виявили «сплески» числа хворих в вікових групах: 15-35 років, 60 і старше. Встановлено, що чоловіків хвороба вражає в 2 рази частіше, ніж жінок. На можливість спадкового характеру передачі вказує високий показник хвороби Крона у хлопчиків серед етнічної групи ашкеназскіх євреїв (в 6 разів вище середнього).

Етіологія патології

Етіологією в медицині називають найбільш ймовірні причини виникнення патології. Дослідженням теми займаються вчені різних країн. Накопичено матеріал, який об’єднує думка різних шкіл. Сформовано 4 основні теорії. У кожної є непояснені вади, малодостовірні факти.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Спадкова схильність

Доказом спадкової теорії служать дані про поразку гомозиготних близнюків (в 70% сімей), кровних братів. 17% пацієнтів є родичами. «Пік» захворюваності у підлітків викликаний в половині випадків дітьми, у яких хворі обоє батьків.

Встановлено роль гена-мутанта CARD15, наявного в крові пацієнтів. Він активує фермент (капсазу), бере участь в утворенні особливих білків, які відповідають в клітинах за створення сприйнятливих для збудників інфекції зон.

З 34 модифікацій гена виявлено 25, що сприяють прояву патології. Це пояснює, чому захворюваність вище в замкнутих етнічних групах.

Доведено зв’язок з аналогічним механізмом виникнення виразкової хвороби шлунку (анкилозирующего спондилита).

Теорія освіти антигенів

Хвороба пов’язують із забрудненням екологічної обстановки ряду територій, де на людей впливає висока концентрація різних антигенів. Схильність до патології виявлена ​​у дітей і дорослих з алергічними реакціями на харчові продукти, рослини, запахи, пил.

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?

Інфекційна теорія

Конкретна зв’язок хвороби Крона з інфекційними збудниками поки не доведена. Але є наукові статті про особливу роль вірусів і бактерій у виникненні патології. Результати по зараженню тварин дали негативний результат. Викликає зацікавлення має спорідненість до захворювання паратуберкулезная бактерія (MAP). Встановити заразність не вдалося.
Читайте також Техніка виконання вправ Кегеля при геморої

Аутоіммунна теорія виникнення хвороби Крона

Основний погляд на хворобу, підтримуваний більшістю прихильників, — гранулематозний ілеоколіт потрібно вважати системним аутоімунним процесом . У крові пацієнтів виявлено кількість Т-лімфоцитів понад норми, антитіла до жирових речовин, полісахаридів і білку молока. Але не виявлено конкретних антигенів, що викликають патологію.

Порушення відносять до вторинних. щоб чітко сформулювати аутоімунний генез, недостатньо доказів. Ще не виявлено специфічний антиген (в крові або кишечнику), здатний запустити гіперреакцію антитіл на власні тканини.

Лікарям відомі деякі чинники, які не є причиною, але здатні спровокувати початковий запальний процес. Серед них:

 • ранній початок куріння (достовірний ризик збільшується в 4 рази).
 • алергія на харчові продукти.
 • вживання значного обсягу жирної їжі.
 • наслідок кору.
 • нервове і фізичне напруження, зрив.
 • тривалий прийом контрацептивних препаратів жінками, нестероїдних засобів для лікування запальних захворювань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і лікування деформуючого остеоартрозу тазостегнового суглоба

на думку нетрадиційної психосоматики, у дорослих людей на виникнення патології кишечника впливає консервативний характер, небажання нових змін, схильність до користолюбства, накопичення старих речей, мотлоху, образ. За аналогією з головною функцією — виведенням відпрацьованих шлаків — психосоматична залежність сприяє максимальному поразки кінцевого відділу (прямої кишки).

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
Фахівці-психологи допомагають попередити симптоми і вносять в лікування хвороби Крона пропозиції щодо стабілізації запалення за допомогою зміни характеру, звичок, емоційного фону.

Форми захворювання

Гастроентерологи класифікують хвороба Крона за різними ознаками, ступеня активності. За локалізацією виділяють наступні форми:

 • шлунково-дуоденальної.
 • тонкого кишечника (ілеїт і еюноілеіт).
 • товстого кишечника.
 • ілеоколіт (клубової кишки і товстої).
 • еюніт — обмежене ураження в порожній кишці.
 • проктит — ректального каналу і ануса.

Дослідження показують, що в 30% випадків хвороба вражає ізольовано тонкий або товстий кишечник, в решти 40% — обидва відділи (частіше праву сторону ободової і клубову).

в спрощеному варіанті лікарі називають ентероколітом форму заб рювання тонкого і товстого кишечника, гранулематозним колітом — ізольовані зміни в товстій кишці, панрегіональним запаленням — варіант змін цілком в шлунково-кишковому тракті.

Остання модифікація 2005 року відрізняється кодуванням. В діагноз дітей включений вік. Літерами і цифрами позначаються особливості локалізації та перебігу, ступінь активності, наявність свищів і стенозирования, інших ускладнень. Важкість стану пацієнта визначається підрахунком балів. У клініці звичніше виділяти гостру і хронічну форму, позакишковий варіант.

Гостра

Раптово виникли ознаки хвороби необхідно диференціювати з невідкладними хірургічними станами (напад апендициту, холецистит, кишкова непрохідність, прорив виразки) . Діагностика складна. Форма спостерігається рідше, ніж хронічна. Зазвичай локалізація запалення — кінцевий ділянку клубової кишки.

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
Клінічні ознаки:

 • інтенсивні посилюються болі в правій половині живота.
 • здуття.
 • почуття нудоти, блювання.
 • діарея, можлива кров в калі.
 • висока температура, озноб.
 • в аналізі крові зростання ШОЕ, еозинофілія, лейкоцитоз.
 • виражена болючість при пальпації в зоні клубової кишки.

Хронічна

На перше місце, на відміну від гострої форми, виходить прояв симптомів інтоксикації, порушення піщеваріт ия. Температура постійно субфебрильна, пацієнтів турбують:

ГАРНІ НОВИНИ:

 • слабкість.
 • втрата апетиту.
 • схуднення.
 • стомлюваність.
 • болю в суглобах.

товщають кінцеві фаланги пальців рук. Виявляються хворобливі ущільнення в животі. Протягом розрізняють періоди загострень і ремісій, ознаки залежать від локалізації запалення. Характерно поява ускладнень.

Симптоматика хвороби Крона

Симптоми хвороби Крона при хронічному перебігу ділять на місцеві (локальні, кишкові) і загальні.

Кишкова симптоматика пов’язана з ураженням функції перетравлення і засвоєння їжі, транспортування до прямої кишки. До них відносяться:

 • больовий синдром — запалення в порожніх утвореннях дає виражений біль схваткообразного типу, вони мало відрізняються від гострого залучення очеревини, розташування залежить від локалізації і глибини виразок, посилюються після їжі.
 • пронос — рідкий і частий стілець буває з кров’ю (якщо триває більше 6 тижнів вважається хронічним), вказує на посилену моторику, рідше розвиваються запори.
 • здуття (метеоризм) і бурчання в животі типові для ентеритів .
 • диспепсичні порушення — включають нудоту, по ерю апетиту, блювоту, говорять про неблагополуччя в процесі травлення, симптом неспецифічний.
 • схуднення — спочатку втрата маси тіла розвивається через страх перед болями, потім підтверджує інтоксикацію і порушене засвоєння поживних речовин.

Прояв ознак і тяжкість стану пацієнта визначаються кількістю вогнищ (одиночна і дифузна форми).

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
При утворенні свищів у пацієнта є хворобливі незагойні анальні тріщини, ознаки потрапляння калових мас в сечу. Порушене всмоктування корисних речовин призводить до втрати вітамінів (швидко проявляється гіповітаміноз А, В12, D).

Через порушення засвоєння жирів вони виводяться з калом (стеаторея).

Залежно від показників частоти стільця і ​​самопочуття хворого виділяють 3 ступеня тяжкості захворювання.
Читайте також Симптоми парапроктита і методи лікування захворювання Показник Легка ступінь Среднетяжелая ступінь Важка ступінь Частота діареї в добу 4 рази 6 разів Більше 10 разів Кров в калі Рідко Постійно Рясне виділення Пульс в хвилину Н рмальний 90 Тахікардія понад 90 Температурна реакція і ускладнення 37,5 До 38, можливі ускладнення виражена лихоманка, озноб, небезпечні ускладнення

Перші ознаки і загальні симптоми

Початкові ознаки хвороби Крона зазвичай пропускаються або відносять до іншої патології. Поява болю в животі після їжі довго лікують як гастрит, за цю ж патологію говорить нудота, непостійна блювота. Пацієнти з позакишкові проявами лікуються у різних фахівців (з афтозним стоматитом — у стоматолога, з болями в суглобах — у терапевта, ревматолога, з порушенням зору відвідують окуліста).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і лікування аденоїдів 3 ступеня

При проносі з кров’ю обстежують на хронічну дизентерію, паразитарні інфекції. Загальні ознаки абсолютно нехарактерні для патології, вони супроводжують будь-які тривалі захворювання. Пацієнти скаржаться на часті періоди невеликого підвищення температури, озноб, зниження працездатності через слабкість, схуднення, дратівливість, безсоння.

При хвороби Крона симптоматика пов’язана з наростанням інтоксикації, нестачею вітамінів, білка, солей кальцію, порушенням роботи внутрішніх органів.

Які позакишкові прояви хвороби Крона?

Як з’являються позакишкові симптоми, можна пояснити патогенетическими порушеннями при хворобі. Але залишаються невідомими шляху передачі гранулематозних вогнищ з кишечника:

 1. Запалення мови супроводжується втратою смаку.
 2. В очах розвивається запалення оболонок (кон’юнктивіт, кератит, увеїт), в зв’язку з нестачею вітаміну А страждає сутінковий зір.
 3. Болі в кістках і великих суглобах викликані втратою кальцію і вітаміну D, на поверхні виявляється почервоніння, припухлість. У хребті розвивається тугоподвижность.
 4. На шкірі з’являються дрібні гнійники, вузлова еритема, розширені поверхневі судини, підвищена сухість, ламаються нігті, випадає волосяний покрив.

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
зміни внутрішніх органів виражаються в порушенні функцій, супутніх захворюваннях. Печінка страждає від жирової дистрофії, потім формується цироз, камені в жовчовивідних шляхах. У нирках виникає амілоїдоз, гідронефроз, сечокам’яна хвороба, хронічне запалення проявляється пієлонефрит, цистит.

Ендокринну недостатність визначають за додатковими симптомами:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

 • наднирників — зниження тиску, пігментація шкіри.
 • щитовидної залози — набряклість обличчя, загальмованість.
 • статевих органів — імпотенція у чоловіків, зрив термінів менструацій — у жінок, патології вагітності, затримка статевого розвитку у хворих дітей.
 • паращитовидних залоз — вимивання кальцію, перелом кісток, тета іческіе судоми.
 • гіпофіза — постійне бажання пити, значне виділення сечі.

Як протікає хвороба Крона при вагітності? Чи можна народжувати з таким діагнозом?

Зміна гормонального складу призводить 10% жінок з хворобою Крона до безпліддя. За спостереженнями гінекологів, якщо вагітність наступила в період стійкої ремісії, то ніяких ускладнень не відбувається у 80% майбутніх мам. Високий ризик для виникнення спайок в малому тазу створює небезпеку кишкової непрохідності. У I триместрі характерно загострення захворювання у жінок з повторними пологами або попередніми абортами.

Якщо материнський організм недоодержував поживні речовини, то вони не дістаються і дитині, тому вагітність часто не вдається доносити. За сприятливої ​​ситуації питання про пологах вирішується на користь кесаревого розтину. На тлі всього терміну проводиться підтримуюча профілактична терапія. Плід не заражається, але має високий ризик захворіти до підліткового віку.

Відмінність від неспецифічного виразкового коліту

Хвороба Крона і неспецифічний коліт входять в групу патології кишечника запального характеру. Встановити різницю за симптоматикою складно. Часто виражені однаковими симптомами. Диференціальна діагностика вимагає додаткових досліджень, включає характерні ознаки, наведені в таблиці.
Ознаки Хвороба Крона НВК Локалізація вогнища У 66% випадків на кордоні тонкої і товстої кишки, інші відділи уражаються рідше. У прямої та ободової кишці. Ендоскопічна картина Спостерігається чергування здорових ділянок і запалених, виявляються Свищева ходи, виразки, ерозії, звуження просвіту. Слизова оболонка пухка, набрякла, є велика виразка з поверхнею, що кровоточить, краю збуджені, на дні грануляції, можливі поліпи. Висновок рентгенодіагностики Ділянки ураження несиметричні по локалізації, чергуються з нормальними, ознаки звуження. Змінено вся кишка, виразки більше за розміром, видно грануляції.

Диференціальна діагностика захворювання

Практика показує, що при всьому бажанні і можливостях медицини кожен десятий випадок реєструється як «неуточнений коліт». З метою виявлення хвороби доводиться виключати багато захворювань зі схожою картиною. Відзначимо лише основні відмінності:

 • саркоїдоз — виявляється ураження легеневої тканини, печінки, очей, шкіри, важливий результат біопсії.
 • туберкульоз кишечника — позитивні туберкулінові проби, ефективна схема лікування протитуберкульозними препаратами, частіше є первинний легеневий вогнище.
 • хвороба Бехчета — основа — судинна патологія (системний васкуліт з виразкою).
 • жовчокам’яна хвороба — виявляється при дослідженні прохідності проток, ураження підшлункової залози порушує травлення .
 • ра до кишечника — пухлина видно при колоноскопії, підтверджується біопсією.
 • коліт радіаційний — важлива доза опромінення, зв’язок з перенесеною променевою терапією.
 • червоний вовчак, склеродермія — характеризуються системним васкулітом, клінікою абдомінальних кризів .
 • заразні кишкові інфекції — діагностуються при бактеріологічному дослідженні, серологічними пробами.

Читайте також Чим займається лікар-проктолог і як потрапити безкоштовно на прийом?

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
В діагностиці враховуються результати:

 • аналізів крові — зростання ШОЕ, лейкоцитоз, еозинофілія, падіння гемоглобіну.
 • при біохімічних тестах виявляють — С-реактивний білок, підвищення вмісту гамма-глобулінів, фібриногену.
 • імунологічне дослідження визначає в крові цитоплазматические антінейтрофільние антитіла .
 • в калових масах на ранніх етапах виявляють приховану кров.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що таке защемлений гемороїдальних вузол і як його лікувати?

Ендоскопічні види обстеження значно розширили можливості діагностики. Пацієнтам проводиться фіброгастродуоденоскопія для огляду верхній частині травного тракту, колоноскопія — для візуального підтвердження характеру змін в кишечнику. Метод дає можливість взяти проби на цитологію.

Застосування рентгена кишечника (ирригоскопии з контрастом) і шлунка залишається необхідним способом виявлення ускладнень.

Основи лікування хвороби Крона у дорослих

При неускладненій течії фахівці починають лікувати пацієнтів з хворобою Крона дієтою і медикаментами. Головне завдання — обмежити ділянку запалення, придушити аутоімунних реакцій. Вилікувати хворого поки не вдається, але є можливість досягти тривалої ремісії і запобігти загострення.

В раціоні харчування необхідно забезпечити високу калорійність з урахуванням втрат, вітамінізацію, але слід відмовитися від продуктів дратівної дії, що сприяють бродінню і здуття кишечника. Заборонені всі смажені страви, бобові, виноград, консерви домашнього і фабричного виробництва, молочні вироби, алкоголь, сир, каву, шоколад.

Вибір тактики медикаментозного лікування залежить від тяжкості процесу, форми захворювання, наявності ускладнень, чутливості до лікарських препаратів. В гастроентерології застосовуються такі групи препаратів:

 1. Саліцилати — в таблетках, ректальних супозиторіях, піні, суспензії.
 2. Антибіотики — часто комбінуються з іншими засобами.
 3. Глюкокортикоїди — вводяться в уколах внутрішньовенно і внутрішньом’язово. Необхідний контроль за негативною дією.
 4. Імуносупресанти — призначають по схемі.
 5. Генно-інженерні препарати з людської крові та антитіл тварин.

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
Для симптоматичного лікування застосовуються:

 • ферменти.
 • ентеросорбенти.
 • вітаміни.
 • пробіотики.
 • препарати заліза при анемії.

Є роботи по щеплень спеціальної вакцини, використання кисневих камер, плазмаферезу, стовбурових клітин, генномодифікованих бактерій. Але дослідження поки не доведені до достовірного позитивного результату.

Категорично заборонено застосування при патології народних методів.

Практика хірургів показала, що близько 60% пацієнтів з хворобою Крона раз в 10 років потребують оперативному втручанні через розвиток ускладнень. Не існує операції, виліковує захворювання. Проводиться резекція Свищева ходів, укритих виразками ділянок кишечника, дренування абсцесів, доктора намагаються робити пересадку кишки від донорів. Майже половині хворих в наступні 5 років потрібна повторна хірургічна допомога.

Який лікар лікує хвороба Крона: до кого звертатися в поліклініці

У долі хворого до постановки діагнозу беруть участь лікарі різних спеціальностей: педіатри, дільничні терапевти, окулісти, ревматологи, неврологи, ендокринологи. Виявлену патологію лікує і спостерігає гастроентеролог.

В обласних центрах створені відділення, куди направляються для остаточного обстеження пацієнти. Тут же є абдомінальна хірургія для надання лікувальної допомоги.

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
При виписці пацієнту даються рекомендації для продовження лікування амбулаторно, зазначений термін контрольного обстеження.

Небезпека захворювання: можливі наслідки та ускладнення

Відсутність лікування та дотримання дієти призводить до поглиблення виразок, ураження судин, проникненню калових мас в черевну порожнину. До смертельно небезпечних ускладнень лікарі відносять:

 • перфорацію (прорив) кишкової стінки з розвитком шоку або перитоніту.
 • абсцедирование.
 • кишкову непрохідність, викликану рубцями .
 • масивне кишкова кровотеча.

Свищева ходи призводять до потрапляння калових мас в сечовий міхур, у жінок — в піхві. Запалення поширюється на сусідні органи. Можлива трансформація запального процесу в злоякісну пухлину.

Прогноз захворювання

Прогноз визначається тяжкістю перебігу хвороби, кількістю вогнищ, регулярністю підтримуючої терапії, ускладненнями, площею збереженого кишечника. Всі пацієнти із середньою і важким ступенем захворювання мають інвалідність. Рецидиви повторюються у 78% хворих. Летальний результат наступає від ускладнень. Поганий прогноз по загострень мають хворі діти і люди похилого віку.

Результат лікування вважається позитивним, якщо вдається знизити число рецидивів до 1-2 в 20 років.

Заходи профілактики

Поки причина хвороби невідома, неможливо говорити про конкретну профілактиці. Для попередження загострень від пацієнтів потрібно:

 • суворе дотримання дієти.
 • режим відпочинку, для працюючих — працевлаштування, що дозволяє виконувати рекомендації.
 • категоричну відмову від сонячної засмаги, паління, алкоголю.
 • тривалі курси підтримуючої терапії.
 • при необхідності згоду на операцію.
 • заборона застосування будь-яких народних методів лікування.

Що таке хвороба Крона, які причини появи патології і її симптоми?
Лікарі не рекомендують міняти клімат і переїжджати в іншу місцевість.

Серед запальних захворювань кишечника (ВЗК по аббр Віатур медиків) хвороба Крона займає особливе місце, в зв’язку з поразкою відразу багатьох органів і складністю діагностики. Будь-які симптоми повинні піддаватися сумніву і перевірятися. Виявлення легкої форми патології при лікуванні дозволяє повноцінно жити.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Кращі свічки від геморою при кровотечі: огляд недорогих і ефективних препаратів

Sasha

Що буде якщо проколоти геморой і чим це небезпечно? 3 наслідки процедури

Megusta

Для чого призначають папаверин при вагітності? 6 показань до застосування

Axel

Чи можна використовувати собачий жир при лікуванні геморою? 6 способів застосування засобу

Undershmidtther

Суть геморроідектоміі: техніка операції, підготовка, реабілітація та відновлення, ускладнення, вартість

Alex

Чи можна користуватися салом для лікування геморою будинку?

Undershmidtther

Правила та практичні поради щодо лікування геморою голодуванням: 4 методу альтернативної медицини

Sasha

Як зменшити біль внизу живота при геморої? 5 практичних порад

Bobby

Наскільки ефективна мазь « Левосин » для позбавлення від геморою? 5 фармакологічних ефектів кошти

Elena

Як працює трансдермальний пластир для позбавлення від геморою? Властивості і 6 переваг вироби

Bobby

Чому виникає геморой у молодих дівчат? 3 основні причини хвороби

Maria

Види дезартерізаціі гемороїдальних вузлів

Axel

Залишити коментар