Геморой

Методи знеболювання при проведенні колоноскопії

Методи знеболювання при проведенні колоноскопії
Колоноскопія кишечника під наркозом має на увазі часткове або повне відключення свідомості пацієнта. Для цього використовують:

 • легкий короткочасний сон (седацию) за допомогою введення медикаментів заспокійливого і знеболюючого дії, контакт з доктором можливий, хоча больова чутливість пригнічена.
 • повний наркоз (загальна анестезія) — глибоке несвідомий стан, відсутність чутливості, пам’яті.

в першому випадку пацієнти швидко прокидаються після процедури, що має значення при амбулаторному проведенні в умовах поліклініки. Деякі відзначають неповне виключення больових відчуттів, дискомфорт.

Загальний наркоз триває довше, потребують деякого часу для відновлення свідомості. Тому проводиться в лікарнях, де є в штаті анестезіологи, передбачені місця в палатах. Виняток негативних наслідків вимагає наявності спеціального медичного обладнання. Іноді наркоз використовується для одночасної фиброгастродуоденоскопии.

Місцева анестезія

Існують лікарські препарати з місцевим знеболюючу дію. Вони застосовуються в будь-якому проктологічному кабінеті для усунення больових відчуттів при введенні трубки апаратів в пряму кишку. Локальне придушення чутливості досягається змазуванням наконечника ендоскопа спеціальними мазями або гелями з основним компонентом — лідокаїном.

Найчастіше використовують:

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

 • гель Луан.
 • мазь дікаіновой.
 • Катеджель.
 • гель ксілокаін.

Читайте також Спосіб життя при геморої: що можна робити, що не можна?

Методи знеболювання при проведенні колоноскопії
На початку процедури пацієнти підтверджують, що їм не боляче. Дискомфорт і болючість виникає при роздуванні спали кишкових петель повітрям з метою повноцінного огляду. Для місцевої анестезії не потрібен доктор анестезіолог. Її проводить проктолог або ендоскопіст, що займаються в медичній установі колоноскопією.

Седация

Наркоз під впливом введених седативних засобів називають «поверхневим», «внутрішньовенним». Седация при колоноскопії допомагає заспокоїти збудливих пацієнтів, усунути страх, розслабити м’язи, відключити емоції. Не вимагає наркозного обладнання. Як підготуватися, попередньо розповідає лікар.

Снодійний ефект від препаратів, що вводяться триває недовго, закінчується в кінці процедури. Люди не відчувають неприємних відчуттів, оцінюють перенесене дослідження як безболісне.

Зазвичай практикується в амбулаторних установах, клініках, де немає можливості залишати хворого для тривалого спостереження після наркозу. Людині потрібно полежати або посидіти на стільці до двох годин. Потім можна йти додому. Висновок видають відразу, крім результатів біопсії.

Негативними діями вважають:

 • алергічні реакції на препарати.
 • блювоту під час наркозу.
 • порушення ритму серцевих скорочень.
 • вплив на дихання.

Найчастіше використовують анестетик пропофол (Диприван). Його вводять внутрішньовенно крапельно. Дозування розраховується на вагу і вік хворого. Починає діяти майже миттєво (пік через 1,5 хвилини), оскільки за хімічною структурою добре розчинний в жирах, швидко проникає в мозок. Закінчується ефект через 10-15 хвилин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Особливості перебігу вірусної ангіни і методи її лікування

Методи знеболювання при проведенні колоноскопії
Для літніх пацієнтів показані менші дози. Застосування седації для дітей допускається після трирічного віку. Препарат заборонений при вагітності (проходить крізь плацентарний бар’єр) і лактації. Лікарі знають, що введення можливо тільки на 5% розчині глюкози. З іншими рідинами не змішується. Сумісний з анальгетиками і міорелаксантами (препарати, що розслаблюють мускулатуру).

Загальний наркоз

Колоноскопія під загальним наркозом проводиться тільки в стаціонарних умовах. Для такої процедури необхідний наркозний апарат і операційна з реанімаційним обладнанням. Лікар-анестезіолог забезпечує занурення пацієнта в глибокий сон. Для цього використовують седативні препарати на вступному етапі, потім підключають наркотичні знеболюючі засоби. Метою застосування є безболісне проведення поглибленого огляду, ендоскопічна операція.

Показаний дітям до 12 років при спаечном процесі в кишечнику. Наркоз триває довше, ніж дослідження. Пацієнти прокидаються в післяопераційній палаті. Глибокий сон позбавляє від болю. У пам’яті не залишається сліду від перенесеного втручання.

Загальний наркоз використовується рідко. Він вимагає підконтрольної підготовки, супроводжується підвищеним ризиком ускладнень, має протипоказання. Ризик перевищує необхідність.

Можливі ускладнення

Основним ускладненням процедури колоноскопії є розрив (перфорація) стінки кишечника. рідше спостерігають кишкова кровотеча із зони видалення поліпа або взяття біопсії.

Якщо обстеження проводиться під наркозом, то додаються ймовірні прояви індивідуальної реакції на дію анестезуючих препаратів.

ГАРНІ НОВИНИ:

До рідкісних побічних наслідків Діпрівана відносяться:

 • гіпотонія.
 • зниження частоти пульсу до 60 і менше.
 • зупинка дихання.
 • судоми.
 • набряк легенів.

Читайте також як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?

Методи знеболювання при проведенні колоноскопії
Іноді після пробудження пацієнти відзначають головний б оль за типом мігрені, нудоту, блювоту.

Незалежно від місця проведення колоноскопії в кабінеті обов’язково є набір на випадок необхідності екстреної допомоги (реанімації). Він включає спеціальні сильнодіючі медикаменти, апарат для штучного дихання. Перевірка здійснюється перед процедурою.

Ускладнення виявляються, якщо пацієнт нехтує порадами лікаря по дієтичним вимогам, дотримання режиму перед призначеною процедурою.

Підготовка до обстеження із застосуванням наркозу

В бесіді з хворим перед майбутнім наркозом лікар уточнює наявність алергічних реакцій на ліки, супутньої патології, перенесення попередніх операцій і наркозов, якщо вони були. Для розрахунку дозування пацієнта зважують, вимірюють ріст, артеріальний тиск, частоту пульсу. Обов’язково проводиться ЕКГ-дослідження.

Щоб оглянути кишечник, його необхідно очистити від калових мас. Для цього рекомендується спеціальна дієта. Схема підготовки кишечника до колоноскопії включає:

 • не менш ніж п’ятиденний перерву в прийомі лікарських препаратів, харчових добавок з клітковиною, вітаміну Е, залізовмісних засобів.
 • триденний заборона в раціоні на продукти, багаті клітковиною (овочі, фрукти), з меню виключаються напої і екстрактивні речовини, які посилюють газоутворення (бобові, гриби, капуста, газована вода).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Прокол вух - методи, де і як проколюють вуха

В останню добу дозволено тільки пити воду , за свідченнями застосовуються проносні таблетки. За 3 години до початку наркозу вживання рідини і їжі категорично заборонено. Перед транспортуванням в операційну пацієнтам робиться заспокійливий укол.

Особливості проведення процедури з різними видами анестезії

Місцева анестезія дозволяє підтримувати контакт з пацієнтом. Лікар контролює відчуття хворого, заспокоює. Посилення болю вимагає припинення процедури, з’ясування причини.

При загальному наркозі контакт з пацієнтом виключається, тому покладатися доводиться на досвід лікаря, підвищену обережність. Наявність стоншених стінок кишечника підвищує ймовірність травмування і прориву.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Наркотична речовина поставляється в організм пацієнта внутрішньовенно крапельно або інгаляційним шляхом. Масковий наркоз (вдихання анестезуючого газу через маску) найбільш показаний при необхідності обстеження дітей. Малюки міцно засинають після декількох вдихів.

Методи знеболювання при проведенні колоноскопії
Серйозні суперечки серед анестезіологів викликає використання спінальної анестезії при колоноскопії. Робиться прокол спеціальною голкою з обмежувачем на рівні I-II поперекових хребців. Знеболювальна речовина вводиться в субарахноїдальний простір спинного мозку. Воно блокує передачу імпульсів з спинномозкових нервів, що приносять інформацію з нижніх відділів тулуба. Введення колоноскопа в кишечник пацієнт не відчуває, але добре бачить і чує все, що відбувається.

Противники методу категорично проти. Шкода подібних дій пояснюється відсутністю необхідних навичок у лікарів, недоцільністю високого ступеня знеболювання, небезпекою ушкодження спинного мозку.

Протипоказання до застосування анестезії і наркозу при колоноскопії

Лікарі зобов’язані рахуватися з бажанням пацієнта не відчувати болю при колоноскопії. Деякі бояться наркозу більше, ніж обстеження кишечника.

Застосування загального наркозу обмежена:

 • при декомпенсованих вадах серця, недостатності кровообігу іншого походження.
 • при захворюваннях легких в гострій стадії.
 • при психічних і важких неврологічних проблемах.

Читайте також Поради по лікуванню геморою за допомогою огірка від цілителів Попова і Малахова
Для дітей протипоказання поширюються:

 • на будь-яке підвищення температури.
 • на супутні хвороби.
 • на гнійничкові ураження шкіри.
 • на недостатню вагу, пов’язаний з харчуванням або відставанням у розвитку.

Для місцевого і седативного дії в арсеналі анестезіологів є досить препаратів, щоб підібрати оптимальний в конкретному випадку. Набагато складніше попередити ускладнення, якщо колоноскопію доводиться проводити за екстреними показаннями (кровотеча). Пацієнт не підготовлений, можлива блювота з аспірацією харчових залишків в трахею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як зняти біль при геморої: препарати і народні методи

Дослідження протипоказано при следющие:

 • письмову відмову пацієнта.
 • підозра на розрив товстої кишки.
 • тяжкої поразки кишечника (токсичний мегаколон, коліт).
 • перенесений нещодавно інфаркт міокарда.
 • клінічні ознаки роздратування очеревини.
 • відсутність підготовки кишечника.

Середні ціни на процедури по Росії

При виборі платній колоноскопії радимо звернути увагу на включення в договір до нсультатівного прийому проктолога, гастроентеролога, поєднання процедури з узяттям і проведенням біопсії та інших аналізів.

Методи знеболювання при проведенні колоноскопії
Вартість залежить від підсумовування в підсумковому рахунку перерахованих послуг. Деякі з них можливо провести в поліклініці безкоштовно. Ціна в різних містах визначається престижністю клініки, науковим званням і категорією лікар-ендоскопіст. Участь анестезіолога і проведення наркозу подвоює вартість.

Коливання в обласних центрах складають 4000-20 000 руб.

В поліс ОМС (обов’язкового медичного страхування) громадян Росії включено перерахування коштів за колоноскопію приватним клінікам . З таким же успіхом можна зробити процедуру в міській поліклініці, де є обладнання. Можливо, доведеться записатися в чергу. Наркоз не передбачений, пропонується доплатити зі своїх коштів. Страхові компанії не завжди оплачують використання знеболювання, жорстко перевіряють обґрунтованість за показаннями.

Колоноскопія під наркозом або без — що краще?

З’ясувати об’єктивні показання до наркозу при колоноскопії в стані лікар. Він оцінює загальну реакцію пацієнта, розпитує про стійкість до болю, нападах втрати свідомості. Якщо у хворого є хронічне захворювання кишечника, спайки, то сильний біль може привести до шоку. Тому такі випадки, безсумнівно, вимагають наркозу.

Зарубіжні лікарі вважають злочином проводити без наркозу процедури, здатні викликати болі. У нас можливості клінік обмежені, як і платоспроможність населення. Вітчизняні проктологи аргументують своє негативне ставлення до знеболення:

 • необ’єктивністю оцінки своєї чутливості пацієнтами, які неприємні відчуття при роздуванні кишечника вважають болями.
 • високим додатковим ризиком від загального наркозу на тлі короткої дискомфортною процедури.
 • необхідністю контакту з хворим, обліку реакції при просуванні трубки, зміни положення пацієнта для поліпшення видимості і огляду сліпої кишки з апендиксом.

Кожен випадок вимагає індивідуального п одход. Пацієнтам слід оцінити свою витримку, підготуватися до неприємних відчуттів і дозволити провести необхідне дослідження. Замінити його нічим. При вираженій нервової нестійкості краще відразу вирішуватися на підтримку наркозу. Доросла людина повинна свідомо враховувати ймовірність ускладнень.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Чи проходить геморой сам по собі, без лікування на різних стадіях?

Undershmidtther

Як капуста допомагає позбутися від геморою?

Megusta

Як відрізнити звичайні поліпи товстої кишки від геморою

Scooby

Яким має бути крісло при геморої? 4 основні вимоги та поради до вибору

Undershmidtther

Як застосовувати свічки Дорогова АСД — 2 в лікуванні геморою?

Alex

Ефективність і особливості ультразвукового лікування геморою: 3 ефективних методу

Lamaxima

Правила застосування свічок з обліпихової олії при геморої у чоловіків і жінок: 4 корисних властивості кошти

Serega

Психосоматичні або психологічні причини виникнення геморою

Serega

Основні принципи дієти після процедури колоноскопії кишечника

Sasha

Правила лікування геморою після пологів: 4 основні методи лікування

Megusta

Як застосовувати камфорне масло в лікуванні геморою

Dmitry

Тромбектомія гемороїдального вузла: 5 основних показань, техніка виконання операції, вартість і відгуки

Andrey

Залишити коментар