Геморой

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?
У 1997 році змінилася назва медичної дисципліни, яка виявляє і лікує всі види патологічних змін в товстій кишці — з’явилася колопроктологія. Це більш точне і коректне позначення в порівнянні з проктології (проктос — пряма кишка, колон — товста кишка).

Крім перерахованих вище захворювань, до колопроктології направляють на консультацію також з підозрою на наступне:

 • коліти різної етіології (хвороба Крона, неспецифічний виразковий).
 • поліпи.
 • пухлини.
 • кишкову непрохідність.
 • вроджену патологію.

Приводом для відвідування вузького фахівця служить поява:

 • свербіння, постійного печіння в задньому проході.
 • гострої або ниючий біль.
 • слідів крові.
 • відчуття недостатнього спорожнення кишечника і появи стороннього предмета в кишці після дефекації.
 • метеоризму.
 • патологічних виділень.

При виявленні навіть одного з цих симптомів обов’язкова консультація фахівця. Діагностика проводиться в поліклініці, в кабінеті лікаря — робиться огляд і пальпація заднього проходу і прямої кишки. При необхідності в додаткових методах більш детальне обстеження (колоноскопія, ирригография) здійснюється в спеціально обладнаному медичною технікою приміщенні. Для чоловіків і жінок діагностичні процедури аналогічні і принципово не відрізняються.

Для постановки точного діагнозу і визначення курсу адекватної терапії на прийомі необхідний чистий кишечник.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Ігнорувати несприятливі симптоми навіть в разі їх короткочасність або невеликої інтенсивності не можна. Багато хвороб кишечника тривалий час протікають приховано, проявляючись лише однією або двома незначними, на думку хворого, скаргами. Розгорнута клінічна картина у багатьох випадках виникає вже на пізній стадії, коли вирішити проблему можна тільки оперативним шляхом. При раку на останніх стадіях оперативне лікування може бути не показано.

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?
Обов’язкове відвідування проктолога показано у випадках, якщо спостерігається:

 1. Тривалий запор або пронос — ознака патології будь-якого травного органу, прояв наявного новоутворення як доброякісного, так і злоякісного, непрохідності кишечника. Тому потрібно своєчасно обстежити кишечник, оскільки при запорах жорсткий зневоднений кал пошкоджує слизову кишечника, утворюючи тріщини, кровотечі, провокує появу внутрішніх гемороїдальних вузлів, дивертикулів. Пронос також посилює наявну патологію, подразнює слизову, призводить до прогресування основної патології.
 2. Кров, виявлена ​​в калових масах, на білизну, туалетному папері — привід для негайного походу до лікаря. У подібних випадках затягувати не можна, самостійно такі зміни не зникнуть. Кровотеча або навіть невеликі сліди крові можуть бути проявом анальної тріщини, свища, пошкодженого поліпа, геморою, злоякісної пухлини.
 3. Гемороїдальні вузли виявляються сверблячкою, постійним палінням, що посилюється після дефекації, неприємними відчуттями в задньому проході, почуттям недостатнього спорожнення кишечника. Якщо з’явився будь-який симптом з перерахованих, самолікування неприпустимо. Такі прояви спостерігаються не тільки при зовнішньої гемороїдальної хвороби. Внутрішні вузли без адекватного лікування можуть пошкоджуватися, випадати і принижуватися. В результаті розвиваються ускладнення у вигляді гострого тромбозу і подальшого некрозу вузла, парапроктиту, сепсису — тяжкі стани, небезпечні для життя. При ускладненому геморої потрібне термінове хірургічне втручання. Якщо звернутися при появі перших скарг, хворобу можна вилікувати консервативним шляхом із застосуванням медикаментів.
 4. Біль під час спорожнення кишечника, яка в запущених випадках турбує в положенні стоячи або сидячи, поява тенезмов (помилкових позивів). Подібна симптоматика навіть при відсутності крові може бути ознакою злоякісної пухлини.

Читайте також Що таке іригоскопія кишечника і як до неї підготуватися вдома?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Еко запліднення - що це таке, види, як проходить, де зробити, мінуси і можливі наслідки

Підготовка до огляду

Підготовчі заходи до фізикальному дослідженню анальної області та прямої кишки однакові за своїм алгоритмом для чоловіків і жінок. Якщо консультація фахівця займає приблизно 1 годину, то на заходи, які необхідні для візиту до лікаря, потрібно більше часу. Їх зміст полягає в тому, щоб правильно почистити кишечник. Детально про те, як це краще підготувати кишечник, розповість будь-який медик на прийомі в поліклініці. На прийом до лікаря необхідно записуватися заздалегідь, з урахуванням часу на підготовку.

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?
У неважких випадках, при відсутності запору, досить самостійного випорожнення кишечника при звичайної дефекації і клізми. Огляд не вимагає повного очищення як при підготовці до колоноскопії. У разі болю або сильних кровотеч клізму робити небезпечно. Це призведе до тяжких наслідків аж до перфорації кишкової стінки.

З цією метою пацієнт повинен дотримуватися спеціальної дієти і напередодні приймати певні проносні лікарські препарати.

Якщо у жінки менструація, консультацію потрібно перенести.

Клізма або проносне

Перед походом до лікаря необхідно самостійно природним чином очистити кишечник. При нормальному стільці цього достатньо. Якщо турбує запор, можна прийняти рекомендований проносне або очистити кишечник клізмою. Вона робиться напередодні ввечері одноразово (але при сильних запорах — о 20.00 і 22.00) і двічі вранці — за 3-4 години до лікарської консультації. Інтервал між ними — 45 хвилин.

Для зручності і ефективності рекомендується застосовувати не клізму-грушу, а кухоль Есмарха. У неї великий обсяг (2 л), пристосування оснащено довгою трубкою з гладким наконечником, на кінці якого розташований гвинт. Це своєрідний перемикач, призначений для регулювання потоку води.

Для установки клізми і очисного промивання кишечника можна брати воду з-під крана. Потрібна кип’ячена або очищена комфортної температури. Холодна вода викликає спастичне скорочення м’язів прямої кишки, гаряча призводить до опіку.

Правильне проведення звільнення від калу складається з декількох етапів:

 • заповнити водою кухоль, перевірити її.
 • закріпити на висоті 1-1,5 м.
 • змастити пластиковий наконечник вазеліном.
 • влягтися на лівий бік, підстеливши клейонку, з підігнутими ногами.
 • ввести наконечник в анус, повернувши гвинт.

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?
Вся вода переміщається в кишку протягом приблизно 5 хвилин. При відчутті дискомфорту потрібно масажувати живіт легкими рухами за годинниковою стрілкою.

ГАРНІ НОВИНИ:

Позиви до спорожнення кишечника з’являються приблизно через кілька хвилин після процедури. Необхідно витримати 10 хвилин, після чого оговтатися.

В разі неможливості використовувати цей метод з яких-небудь причин рекомендується застосувати готовий аптечний препарат — мікроклізму Міролакс. Вона містить масляний розчин, м’яко впливає на кишечник і легко його очищає. Ліки не травмує слизову стінки, що не порушує нормальну мікрофлору і швидко діє — ефект настає через 5-10 хвилин. Випускається в тубах зі зручним наконечником. Володіє комбінованим дією: розм’якшує кал і сприяє збільшенню рідини в кишечнику (одночасно надає хімічне і механічне дію).
Читайте також Як боротися з гемороєм після кесаревого розтину?
Препарат зручний у використанні. Його застосовують поетапно:

 • після розтину тюбіка видавити невелику кількість для змазування наконечника.
 • в положенні лежачи на лівому боці з підігнутими до живота колінами наконечник ввести в анус на всю довжину і видавити ліки.
 • оговтатися через 15 хвилин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чим займається лікар - проктолог і як потрапити безкоштовно на прийом?

Процедуру рекомендується зробити за 3 години до відвідування лікаря.

Дієта

Готуватися до огляду потрібно заздалегідь. За 2 доби до обстеження необхідно перейти на домашнє дієтичне харчування. Це допоможе очищенню кишечника перед обстеженням в медцентрі. Рекомендується відмовитися від напоїв і продуктів, що викликають підвищене газоутворення. З цією метою потрібно виключити:

 • житній хліб.
 • капусту і свіжі овочі.
 • кисломолочні жирні продукти і незбиране молоко.
 • квас, солодкі напої з газом.

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?
В ці дні необхідно утриматися від гострих і солоних страв з приправами, дратівливими кишечник. Їсти слід їжу тільки рідку і кашкоподібної консистенції.

Чи можна пити?

Рекомендується відмовитися від газованих напоїв і соків з м’якоттю. Більше обмежень щодо вживання напоїв немає.

Інші рекомендації

В день звернення до лікаря дозволяється легкий сніданок за 1,5 години до обстеження.

Якщо, незважаючи на суворе дотримання дієти протягом 2 діб до консультації, у пацієнта зберігається метеоризм, і підвищене газоутворення триває, ввечері, напередодні обстеження, і вранці, в день відвідин лікаря, рекомендується випити ентеросорбент (наприклад, активоване вугілля в таблетках) або Еспумізан — 4 капсули . Доза залежить від маси тіла. При відсутності ожиріння досить 4 таблеток вугілля одноразово при вираженому здутті живота.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

При підвищеній тривожності, помисливості, психологічної лабільності і страхів, які можуть походити від думок про майбутню процедуру, допускається прийом заспокійливих засобів ввечері і вранці.

Процес пальцевого обстеження

Пальцеве дослідження — перший необхідний етап після огляду анального отвору і шкіри навколо нього. Перш ніж проводити ректальну діагностику, лікар при візуальному огляді звертає увагу на наступне:

 • шкіра навколо ануса (гіперпігментація, мокнуть).
 • форма і можливе зяяння анального отвору.
 • патологічні зміни — розростання, деформація, рубці, новоутворення.
 • свищі і характер їх виділень.
 • збільшені зовнішні варикозні вузли і їх стан.

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?
Розводячи стінки заднього проходу, вивчають слизову оболонку, виявляють ушкодження та тріщини, виразки, оцінюють можливу ступінь ипаденія внутрішніх венозних шишок і здатність їх самостійного вправляння.

Після зовнішнього огляду робиться пальцеведослідження. Під час проведення процедури оцінюють:

 • тонус сфінктера (знижений або стійке підвищення з тонічним скороченням).
 • біль при пальпації стінок кишки.
 • наявність рубців , інфільтратів, пухлин або інших дефектів.

Внутрішні варикозно розширені вузли при цьому дослідженні не промацуються через їх еластичності. З цією метою використовують іншу методику — проводять пробу з напруженням. Визначається можливість їх випадання і здатність до самовправленія.

Якщо хворий на прийомі лабилен, відчуває почуття страху, незважаючи на прийнятий заспокійливий препарат, має підвищений больовий поріг або звернувся з гострим болем, попередньо виконується локальне знеболення з місцевим анестетиком. Особливо часто психологічні проблеми спостерігаються у дівчини, яка первинно проходить огляд.

Поза для огляду прямої кишки

Діагностика пальцем здійснюється, коли пацієнт лежить на спині з притиснутими до живота ногами або в колінно -локтевой позі. Огляд проводять на проктологічному столі. Якщо людина у важкому стані, його оглядають на боці з притиснутими до живота ногами. Такий стан допомагає провести пальпацію стінок прямої кишки з максимальним отриманням інформації та створює умови, при яких пацієнтові не буде боляче.
Читайте також Що таке фіброколоноскопії кишечника і в чому її відмінність від колоноскопії?
Перед процедурою хворий перевдягається: знімає одяг з трусами до пояса. Йому видається одноразова білизна, на якому є розріз в місці ануса.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чи сумісні алкоголь і прийом статинів?

Як проходить огляд у жінок?

проктологічних діагностика у жінок виконується таким же способом, як і у чоловіків. Єдиною відмінністю може бути його проведення в спеціальному гінекологічному кріслі. Особливо якщо пред’являються скарги на хворобливість, і її локалізація важко діагностується. В такому випадку огляд проктолога може бути поєднаний з гінекологічним. Але зазвичай це робиться в невідкладних ситуаціях, в умовах стаціонару, і при виявленні патології гінекологом пацієнтка перекладається в спеціалізоване відділення для надання екстреної допомоги.

Під час менструації, якщо немає термінових показань, огляд колопроктолога краще перенести. Обстеження здійснюється за 2-3 дні до місячних або через 2-3 дня після їх закінчення. У невідкладних випадках чекати не варто, необхідно провести підготовку — очищення кишечника, гігієнічні процедури, використовувати тампон. Лікарю необхідно повідомити про менструальний кровотечі. Консультація в таких випадках проводиться без огляду. Якщо є гостра необхідність, пальцеве дослідження робиться. Решта необхідні діагностичні процедури тимчасово переносяться.

Як проходить прийом лікаря проктолога, як підготується до огляду?
Огляд під час вагітності, яка сама є фактором для появи геморою, потрібен при появі скарг. Лікар оцінить розміри і здатність до кровоточивості венозних варикозних вузлів, призначить лікування. Це призведе до значного зниження ризику ускладнень під час пологів і після них.

При проведенні пальцевого дослідження у вагітної фахівець визначить вираженість ректоцеле — випинання стінки кишки у вигляді дивертикула в сторону заднього склепіння піхви. При значній мірі випинання і стоншування ректовагінальной перегородки при пологах може відбутися порушення її цілісності при розриві задньої стінки піхви.

Принцип огляду чоловіків

У чоловіків діагностичне пальцеведослідження робиться в звичайному режимі, використовуються всі етапи: попереднє з’ясування скарг та анамнезу, візуальний огляд і пальпація внутрішньої поверхні прямої кишки. Часто на консультацію до проктолога чоловіка направляє уролог при неясному діагнозі.

Протипоказання до огляду

Виставити правильний діагноз при патології кишечника без огляду і додаткових обстежень неможливо. Крім палацовий діагностики, нерідко призначається ендоскопічне (ректороманоскопія, колоноскопія) і рентгенологічне дослідження (ирригография). Але трапляються випадки, коли такий огляд протипоказаний:

 • інтенсивна нестерпний біль — для здійснення можливості огляду проводиться додаткова анестезія.
 • різке звуження ануса або прямої кишки.
 • загострення наявного основного захворювання з вираженою клінікою (хворобливий геморой з виділенням крові, парапроктит, тромбоз пошкоджених варикозних вузлів).
 • загальний важкий стан — декомпенсована серцево-судинна або дихальна недостатність.
 • профузне кишкова кровотеча.

У всіх цих ситуаціях необхідно провести попереднє лікування, стабілізувати стан, після чого в стадії ремісії можна проводити обстеження. На прийомі у проктолога необхідно повідомляти про своє самопочуття і супутньої патології, щоб уникнути ускладнень або погіршення стану, обумовлених проведеним оглядом.

Не можна відкладати консультацію, якщо навіть симптоми епізодичні і невиражені. Це може призвести до тяжких наслідків, операції і значного зниження якості життя.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Засоби з папаверином при геморої: показання, 6 фармацевтичних властивостей, спосіб застосування

Megusta

Розшифровка діагнозів і форм геморою по МКБ 10

Megusta

Виникнення зовнішнього геморою під час вагітності — як боротися?

Alex

Геморой у чоловіків: причини, 6 перших ознак, загальні симптоми, методи лікування та профілактика

Undershmidtther

Як працює трансдермальний пластир для позбавлення від геморою? Властивості і 6 переваг вироби

Bobby

Як правильно відновитися після видалення геморою: поради практикуючих лікарів

Andrey

Чим допомагає кедрова олія при внутрішньому геморої? 5 ефективних способів застосування засобу

Dmitry

Поради по лікуванню і профілактиці геморою від Олени Малишевої: 5 корисних порад

Elena

Чи беруть в армію при геморої? 5 порад, як отримати відстрочку

Alex

Що робити, якщо виліз геморой, чи можна вправити самостійно або необхідна допомога лікаря?

Murcia

Методи надання першої допомоги при геморої

Elena

Чому виникає і як лікувати геморой у новонароджених? 8 можливих причин і способи лікування

Bobby

Залишити коментар