Геморой

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики />

Провокуючі фактори

Венозна недостатність — це першопричина геморою, яка виникає під тривалим впливом одного або декількох провокуючих чинників. До них відносять такі:

 • дефіцит рухової активності. Малорухливий спосіб життя сприяє застою крові в венах заднього проходу? прибрати щоб не було повторення? і ослаблення м’язів заднього проходу.
 • надмірні фізичні навантаження і підняття важких предметів. Під час підняття важких предметів і важкої фізичної праці різко підвищується тиск в судинах черевної порожнини і таза, що призводить до рясного припливу крові, з яким не можуть впоратися вени заднього проходу.
 • часті запори і понос. Під час проблем з дефекацією, коли людина сильно тужиться, також збільшується приплив крові до судин прямої кишки. Незалежно від того запор або пронос, дратується слизова ректума і, як результат, виникає її запалення, яке супроводжується активним притоком крові в цю область.
 • незбалансоване і нездорове харчування. Гострі приправи, спеції, маринади, копченості та інші шкідливі продукти дратують слизову оболонку прямої кишки, а дефіцит клітковини в раціоні призводить до запору.
 • зловживання спиртними напоями. Алкоголь підвищує артеріальний тиск, тому його регулярне вживання призводить до переповнення кров’ю судин заднього проходу.
 • виношування дитини. Під час гестації геморой виникає через декілька причин, серед яких гормональна перебудова організму, часті запори, малорухливість жінки, погрішності в харчуванні і здавлювання судин прямої кишки збільшеною маткою.
 • природні пологи, особливо якщо протікають важко. При пологах різко підвищується приплив крові до судин заднього проходу, і, якщо вони ослаблені, то геморой неминучий.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Групи високого ризику

З огляду на чинники-провокатори внутрішній геморой внутрішній найчастіше виникає у наступних осіб:

 • представників «сидячих» професій (програмісти, касири, вчителя, офісні працівники, водії, швачки і т. д. ).
 • працю або хобі яких пов’язані з підняттям тяжкості (вантажники, будівельники, спортсмени важкоатлети і т. д.).
 • страждають хронічними запором або проносом.
 • вагітних жінок і породіль.
 • зловживають спиртними напоями.
 • батьки яких хворіють гемороєм.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Симптоми і ознаки внутрішнього геморою

Як правило, на початкових стадіях захворювання протікає безсимптомно, лише у деяких пацієнтів з перших днів присутні яскраві прояви геморою.

Визначити прихований геморой допоможуть перші ознаки захворювання, які у різних пацієнтів мають різний характер і інтенсивність.

Першими ознаками гемороїдальних внутрішніх вузлів можуть б ть такі:

 • дискомфорт і важкість у ректуме.
 • відчуття чужорідного тіла всередині анального каналу.
 • незначна болючість під час випорожнення кишечника.
 • свербіж і печіння в анальному кільці після дефекації.
 • кровоточивість вузлів (смужки крові на калових грудці, краплі крові на унітазі, білизна або туалетному папері).

Перебіг внутрішнього геморою можна розділити на чотири стадії. В основі градації стадій захворювання лежить вираженість симптоматики, випадання вузлів, можливість їх вправляння і наявність ускладнень.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

 • 1-я стадія. Під час цієї стадії варикозно змінені вени прямої кишки мають вигляд випинань, а не вузлів, тому практично не викликають ніяких суб’єктивних відчуттів. Іноді, дуже уважні до свого здоров’я пацієнти можуть помітити хворобливість під час випорожнення кишечника, особливо, якщо був запор і калові маси затверділи, а також інші перші ознаки геморою, які ми перерахували вище.
 • 2-я стадія. При відсутності адекватної антігеморройной терапії розширені вени заднього проходу вже утворюють вузлики. Ці вузлики викликають дискомфорт, хворобливість, печіння і кров’янисті виділення. Також може відбуватися випадання вузлів через анальний отвір назовні під час дефекації. Але відмітною ознакою цієї стадії є те, що вузли відразу ж самостійно вправляються назад.
 • 3-тя стадія. Третя стадія вважається запущеної і для неї характерні всі ті симптоми, що і для попередніх стадій, тільки їх прояви більш виражені. Причому, вузли випадають не тільки під час випорожнення кишечника, але і при надсадного кашлю, інтенсивному сміху, підйомі важких предметів і т. Д. При третій стадії вузли не вправляються самостійно, тому хворим доводиться пальцями їх проштовхувати в задній прохід. До того ж на цій стадії часто виникають ускладнення — обмеження, запалення, тромбоз і некроз вузлів, парапроктит та інші.

А як болить при запущеному геморої? При запущеному геморої біль дуже сильна, виникає під час дефекації і турбує хворого ще деякий час після неї. Крім того, хворіти може весь низ живота, куприк і навіть поперек. При запаленні вузлів або тромбозі біль має постійний характер.

 • 4-я стадія. При цій формі хвороби геморойні шишки практично завжди знаходяться зовні, оскільки вправити їх всередину прямої кишки не завжди вдається. Ректальні кровотечі рясні і часто призводять до анемії. Біль має постійний характер і наростає під час ходьби, сидіння, дефекації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лікування геморою дьогтем в домашніх умовах

При першій — другій стадіях геморою загострення бувають рідко, а при запущеному патологічному процесі симптоми турбують хворого весь час.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Як виглядає внутрішній гемороїдальних вузол: опис і фото

На початковій стадії геморой має вигляд розширених вен заднього проходу. Побачити подібні зміни може тільки фахівець за допомогою аноскопии або ректороманоскопії, оскільки вузлики знаходяться всередині прямої кишки.

З другої стадії захворювання вузли випадають назовні, тому пацієнт може їх помітити в області анального отвору.

Внутрішня геморойні шишка являє собою деформовану вену прямої кишки, покриту слизовою оболонкою ректального каналу.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Як визначити внутрішні гемороїдальні вузли?

На ранніх стадіях визначити наявність ректального геморою дово ьно складно, і зробити це може тільки професіонал — лікар-проктолог. Тому, помітивши у себе перші ознаки захворювання, необхідно відразу ж звернутися до фахівця, який проведе комплексну діагностику і підтвердить або виключить геморой.

Після збору скарг, доктор приступає до обстеження, яке обов’язково складається з ректального пальцевого дослідження і інструментальних методів діагностики.

При ректальної палацовий ревізії фахівець вводить в задній канал вказівний палець і пальпує його внутрішню поверхню. Дане дослідження дозволяє визначити наявність внутрішніх шишок, які розташовані поблизу анального отвору, оцінити їх кількість, хворобливість, консистенцію і розміри, а також виявити ослаблення тонусу м’язів сфінктера.

Для більш точної діагностики геморою можуть використовуватися такі інструментальні дослідження:

 • аноскопія. Суть цього методу полягає в огляді внутрішньої поверхні прямої кишки за допомогою ректального дзеркала з підсвічуванням, яке називають аноскопа. Цей спосіб дозволяє побачити всі зміни кишки протягом 12 сантиметрів від анального кільця.
 • ректороманоскопия. Цей спосіб діагностики при геморої проводиться спеціальним ендоскопом — ректороманоскопія, який представляє собою металеву трубку зі збільшувальним та освітлювальних пристосуваннями. Ректороманоскопія не тільки дає чітку картину захворювання, але і дозволяє виконати біопсію, що дуже важливо при диференціальної діагностики.

В випадках, коли необхідно провести диференціальну діагностику або виявити супутні захворювання товстої кишки, призначаються фіброколоноскопії , ирригография, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, комп’ютерна томографія з контрастуванням і інші діагностичні методи.

Також, крім спеціалізованих проктологічних досліджень, пацієнт повинен п ойті загальний аналіз крові, копрограму, тест на приховану кров і т.д.

Чим небезпечний внутрішній геморой: симптоми і лікування ускладнень

Тепер поговоримо про те, які ускладнення можуть виникнути у хворих на геморой.

Як ми вже говорили, початкова стадія геморою у більшості пацієнтів протікає приховано, тому захворювання часто ставати хронічним. Найчастіше ускладнення виникають на третій — четвертій стадіях захворювання.

ГАРНІ НОВИНИ:

Найбільш поширеними ускладненнями гемороїдальної хвороби є наступні:

 • аноректальний тромбоз. При цьому ускладненні відбувається формування кров’яних згустків всередині варикозно змінити вени прямої кишки. Тромб порушує кровообіг, в результаті чого шишка стає синюшного, а пацієнт відчуває дуже сильний біль, причому постійного характеру, яка наростає під час випорожнення кишечника. При тромбозі вузлів призначається консервативна терапія, яка складається зі свічок з антикоагулянтами. У важких випадках проводиться тромбектомія.
 • анальні тріщини. У хворих, які страждають запором, це ускладнення не рідкість. Для лікування анальних тріщин застосовуються ректальні свічки з загоює, підсушують, терпким і антибактеріальну ефектами. Також проводиться корекція раціону харчування.
 • обмеження випали шишок в анальному кільці. Через спазму м’язів заднього проходу, що випала шишка пережимається, що призводить до порушення кровообігу, при якому тканини вузла не отримують поживні речовини і кисень. Такий стан загрожує омертвінням геморойного вузла. Обмеження улов супроводжується вираженим больовим синдромом, який поширюється на прилеглі тканини. Для лікування утиску вузлів використовують протизапальні, протинабрякові болезаспокійливі медикаменти локального і системного дій. Категорично забороняється вправляти защемлений вузол.
 • анемія. Це ускладнення виникає в основному на пізніх стадіях геморою, коли захворювання супроводжується рясними кровотечами з геморойних вузлів, які призводять до недокрів’я. Пацієнти відчувають постійну слабкість, швидку стомлюваність, зниження працездатності. Також відбувається ослаблення імунітету, що небезпечно розвитком інфекційних ускладнень. При лікуванні анемії необхідно усунути кровоточивість вузлів, що проводиться за допомогою свічок-гемостатіков. При безрезультатності консервативної терапії розглядається питання про хірургічне лікування геморою.
 • недостатність анального сфінктера. Тривалий перебіг геморою і часте випадання вузлів назовні призводить до ослаблення м’язів анального сфінктера, що може призвести до нетримання калу і газів. Лікування даного ускладнення — хірургічне.
 • парапроктит. Цим терміном позначають проникнення патогенних мікроорганізмів в тканини заднього проходу, що призводить до нагноєння і утворення абсцесу. При парапроктиті в стадії інфільтрації проводиться консервативна терапія з використанням системних антибіотиків, а також місцевих протизапальних засобів. У разі утворення абсцесу проводиться хірургічне лікування — дренування, яке поєднують з протизапальною і антибактеріальною терапією.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  ОАП серця у новонароджених. Що це таке, розміри, норма у дітей, УЗД, лікування, операція

Своєчасне і грамотне лікування геморою дозволяє знизити ризик розвитку ускладнень. Тому при перших ознаках захворювання звертайтеся до лікаря-проктолога і пам’ятайте, що самолікування не завжди ефективно і може навіть завдати незворотної шкоди здоров’ю.

Як лікувати внутрішній геморой?

На початкових стадіях лікування внутрішнього геморою проводиться переважно консервативними способами. Тільки в разі неефективності медикаментозної терапії, розвитку ускладнень або за бажанням пацієнта може бути проведена операція з видалення геморойних шишок.

Консервативна антігеморройная терапія полягає в дотриманні дієти, підвищенні рухової активності (після купірування гострої симптоматики), прийомі системних препаратів і застосуванні місцевих лікарських засобів. Причому симптоми і лікування геморою тісно пов’язані між собою, оскільки вибір лікувальної тактики залежить від ведучого симптому геморою, вираженості проявів захворювання і наявності ускладнень.

При другий — третій стадіях геморой ще лікується за допомогою малоінвазивних хірургічних методик.
при запущеному геморої (3 — 4 стадія) єдиним ефективним способом лікування є радикальна операція.

Як лікувати геморой: препарати при внутрішньому геморої

Як швидко вилікувати і чим лікувати внутрішній геморой, розповість лікар роктолог. Не можна займатися самостійно підбором ліків, оскільки кожен препарат має свої показання та протипоказання. До того ж немає універсального медикаменту, який допомагав би всім пацієнтам.
Все медикаментозне лікування можна розділити на системне і локальне. При системної антігеморройной терапії використовуються таблетки, капсули або краплі, які приймаються всередину. Для місцевого лікування захворювання застосовуються свічки і мазі, які вводяться в задній канал.

Розглянемо більш докладно, якими медикаментами проводиться лікування внутрішнього геморою.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

таблетки при внутрішньому геморої

 • Препарати-венотоникі — Детралекс, Троксевазин, Венарус, Ескузан, Флебодіа 600 та інші. Перераховані ліки підвищують тонус вен прямої кишки, зміцнюють їх і зменшують набряклість в тканинах, в результаті чого відбувається нормалізація кровообігу і полегшення симптомів геморою.
 • Протизапальні таблетки — Німід, Найз, Диклофенак, Вольтарен, Нурофен і інші. Ці медикаменти призначаються при сильних болях і вираженому запальному процесі в області заднього проходу.
 • Проносні таблетки — сенаде, Бисакодил, Дульколакс, Регулакс. Проносні препарати призначаються при запорах, оскільки труднощі з дефекацією можуть погіршити перебіг геморою і спровокувати утворення анальних тріщин.
 • Кровоспинні таблетки — Вікасол, Дицинон, Амінокапронова кислота та інші. Гемостатики показані при рясних і частих кровотечах, які можуть стати причиною анемії.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Ректальні свічки

Ректальні супозиторії сьогодні є найзручнішою і ефективної лікарською формою, особливо для лікування геморою в домашніх умовах. Причому більшість антігеморройних свічок є багатокомпонентними препаратами з широким діапазоном лікувальних ефектів, що дозволяє впливати практично на всі симптоми геморою.

Самими популярними і ефективними ректальними свічками, які застосовуються при лікуванні ректального геморою, вважаються такі:

 • Реліф.
 • Реліф Адванс.
 • Реліф Ультра.
 • Гепатромбин Г.
 • Гепазолон.
 • Ультрапрокт.
 • Проктоседил.
 • Проктозан.
 • Нео-Анузол.
 • Анестезол і інші.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

ректал ьние мазі

Ректальні мазі при внутрішньої локалізації геморою не менше популярні, ніж супозиторії. Особливою популярністю користуються ті мазі, які укомплектовані аплікатором для введення препарату в пряму кишку, і мають комбінований склад, а саме:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

 • Ультрапрокт.
 • Проктоседил.
 • Ауробін.
 • Прокто-Гливенол.
 • Проктозан.
 • Безорніл.
 • Гепатромбин Г та інші.

Як вилікувати внутрішній геморой за допомогою хірургічних методів?

При лікуванні ректального геморою застосовують два види операцій — малоінвазивні і радикальні.

малоінвазивні методики

Малоінвазивні хірургічні вм ешательства виконуються при другій — третій стадіях геморою за умови відсутності ускладнень. Найбільш часто при внутрішньої локалізації геморойних вузлів проводяться такі міні-операції:

 • склерозування геморойних шишок. В ході цього втручання в судини, які постачають кров’ю вузол, вводять речовини — склерозанти, в результаті чого вони спадаються, припиняючи кровопостачання. Таким чином, вузли спадаються і відмирають.
 • лігування геморойних вузликів кільцями з латексу. Суть даного втручання полягає в надяганні на основу вузла латексного колечка, яке віджимає кровоносні судини, за рахунок чого припиняється постачання кров’ю і відбувається відмирання вузликів.
 • кріодеструкція геморойних шишок. Під час даної процедури вузли руйнують за допомогою рідкого азоту.
 • фото / лазерна коагуляція. При даному способі видалення геморою на судина, яка живить вузол, впливають інфрачервоними / лазерними променями, які споюють їх. Після коагуляції вузли з часом відмирають і виходять назовні.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Радикальні способи

Сьогодні найчастіше застосовується два види радикальних операцій на геморої — геморроідопексія і гемороїдектомія.
Геморроідопексія або операція Лонго — це більш щадний метод видалення геморою, який полягає в підтягуванні вузлів усередину прямої кишки і прошивці судин, які їх живлять.
геморроїдектомія або видалення геморою по Міллігану-Моргану — це видалення вузлів і частини слизової оболонки прямої кишки. Даний вид операції є найефективнішим, але в той же час найбільш травматичним і болючим. Крім того, хворі після геморроідектоміі вимагають тривалого відновного періоду.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Як лікувати геморой в домашніх умовах?

Дуже часто пацієнти звертаються на медичний форум з питанням, як і чим лікувати внутрішній геморой в домашніх умовах. Звичайно, існує безліч народних методів для лікування даного захворювання, але потрібно знати, що вони будуть ефективні тільки на початкових стадіях патологічного процесу. Крім того, необхідно розуміти, що застосування будь-якого народного кошти має бути погоджено з лікарем-проктологом і поєднуватися з основною антігеморройной терапією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що таке бурсит колінного суглоба і як його лікувати?

Тільки так лікування геморою буде успішним. В іншому випадку самолікування буде неефективним, що призведе до збільшення захворювання і розвитку вищеописаних ускладнень.

При внутрішньому геморої лікування в домашніх умовах проводиться за допомогою саморобних свічок, мікроклізм і засобів для прийому всередину.

Розглянемо більш докладно, як можна лікувати геморой в домашніх умовах.

саморобні свічки

Найпростіше приготувати наступні саморобні свічки:

 • картопляні свічки: з очищеного і охолодженого овоча гострим ножем вирізують невеликі торпеди, які змащують олією і вводять в задній прохід на ніч.
 • медові ректальні вкладиші. З зацукрованого меду пальцями виліплюють невеликі циліндри, які вводять в пряму кишку 1 — 2 рази на день.
 • крижані свічки. Для приготування таких вкладишів краще використовувати не звичайну воду, а відвари лікарських рослин, наприклад, ромашки, шавлії, календули, деревію, почечуйной трави, дубової кори, лушпиння цибулі та інших. Готовий розчин розливають в картонні конуси, які ставлять в морозилку до повного замерзання.

Мікроклізми

Для мікроклізм можна використовувати різні лікувальні розчини, а саме:

 • відвари і настої лікарських рослин (календула, звіробій, шавлія, деревій, кора дуба, цибулиння, толстянка і інші).
 • сік рослин (алое, картопля, буряк).
 • розчини мінералів та інших речовин (морська сіль, муміє, сода).
 • настої продуктів бджільництва (прополіс).

При проведенні процедури в гумову грушу набирають 40 — 60 мл лікувального розчину і вводять його в пряму кишку 1 — 2 рази на день.
Свічки і мікроклізми від геморою в домашніх умовах швидко усувають хворобливість, печіння і свербіж в задньому проході, а також усувають кровоточивість вузлів, прискорюють відновлення тканин і покращують кровообіг.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

народні засоби для прийому всередину

Також при лікуванні геморою можуть використовуватися народні засоби для прийому всередину. Особливо ефективні в даному випадку такі ліки:

 • відвар кропиви. Ця рослина містить природні гемостатики, тому регулярне вживання його відвару сприяє припиненню гемороїдальних кровотеч.
 • відвар шипшини з медом. Ці ліки багата на вітамін С, який зміцнює судини.
 • капустяний сік. Свіжовичавлений сік білокачанної капусти є відмінним проносним засобом.
 • сік алое. Нектар столетника має послаблюючу і сильним протизапальним діями, що дуже важливо для геморою.
 • відвар польового хвоща. Це зілля також ефективно зупиняє кровотечі, в тому числі з заднього проходу.

Що таке внутрішній геморой? 7 основних причин, симптоми, діагностика, 15 способи лікування і профілактики

Як харчуватися при внутрішній формі геморою?

харчування — це найважливіша складова комплексної антігеморройной терапії, оскільки порушення роботи кишечника часто стає причиною загострення геморою. Найчастіше геморой провокується запором, тому розглянемо, якою має бути дієта при труднощах з дефекацією.
В першу чергу, необхідно дотримуватися режиму харчування — 5 — 6 разів на день через однакові проміжки часу — 2 — 2,5 години, причому порція їжі не повинна перевищувати 250 грамів.
Також важливо вживати достатню кількість рідини — 8 — 10 склянок на добу, віддаючи перевагу чистій воді без газу.

З раціону хворого гемороєм виключаються продукти:

 • ті, які дратують слизову травного тракту: про трие приправи і спеції, маринади, соління, копченості, щавель.
 • ті, які викликають метеоризм: бобові, білокачанна капуста, виноград, редис, ріпа, тверді жирні сири, чорний хліб та інші.
 • ті, які скріплюють стілець: рис, манка, хурма, шоколад, какао, макаронні вироби, свіжий білий хліб, здобна випічка та інші.
 • фаст-фуд.

Крім того, хворим гемороєм категорично заборонено вживати спиртні напої.

В меню таких пацієнтів обов’язково повинні бути присутніми фрукти, сухофрукти, овочі, злаки, кисломолочні п родукти, пісні сорти м’яса, риби та птиці. Також при запорах рекомендується щодня вживати 40 грамів висівок.

Профілактика появи внутрішніх гемороїдальних вузлів

Тепер Погоріла про профілактику геморою, адже дане захворювання набагато простіше попередити, ніж вилікувати.

Допоможуть уникнути геморою наступні профілактичні заходи:

 • своєчасне усунення запору або проносу.
 • збалансоване харчування.
 • вживання достатньої кількості води.
 • обмеження фізичних навантажень.
 • ведення активного способу життя (піші прогулянки, б ег, плавання, заняття гімнастикою).
 • контроль і підтримання оптимальної маси тіла.
 • відмова від шкідливих звичок.

Висновки

в результаті, можна зробити висновок, що внутрішній геморой є досить серйозною патологією, яка при безграмотному або несвоєчасному лікуванні не тільки перетворює життя хворого в кошмар, але і може привести до небезпечних для життя ускладнень. Тому, при перших ознаках захворювання звертайтеся за допомогою до професіоналів, а не шукайте допомоги у знайомих, знахарів або в інтернеті.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Як можна використовувати кропиву в лікуванні геморою?

Pasha

Суть лікування геморою лазером: техніка лазерного видалення гемороїдальних вузлів, підготовка, реабілітація та відновлення, ускладнення, вартість

Alex

В якому віці може з’явитися геморой?

Serega

Баня і гаряча ванна: чи можна гріти геморой?

Maria

Що можна їсти після операції геморою: поради лікарів

Coolio

У чому відмінність анальних тріщин від геморою, в чому їх зв’язок і як це все лікувати?

Maria

Чи буває геморой у дітей?

Axel

Схема прийому і дієвість таблеток « Венарус » при геморої: лікування 3 форм геморою

Marina

Як підібрати безпечні дитячі свічки для лікування геморою? 13 кращих препаратів

Scooby

5 рецептів народної медицини з кореня кульбаби при геморої

Andrey

Гемороїдальні вузли: 8 причин, 3 основних способи лікування і профілактика

Marina

Як відрізнити геморой від раку? 7 характерних відмінних ознак

Undershmidtther

Залишити коментар