Геморой

Чи буває геморой у дітей? 11 основних причин, симптоми, лікування і профілактика

Чи буває геморой у дітей? 11 основних причин, симптоми, лікування і профілактика
У дітей геморой зустрічається не так часто як у дорослих. Зберігається така тенденція: чим старша дитина, тим вище ризик знайти гемороїдальних хвороба. Якщо говорити про те, який вік найбільш вразливий, то діти старше 13 років частіше за інших страждають на цю недугу.

В той же час в молодшому дитячому віці геморой частіше зустрічається у дітей молодше двох років.

Причини і фактори ризику дитячого геморою

Різниця між гемороєм у дорослих і дітей в першу чергу полягає в факторах, які провокують його виникнення. Також потрібно відзначити те, що у кожної дитячої вікової категорії є свої причини появи геморойних вузлів. Розглянемо їх.

Причини геморою у новонароджених і немовлят

Найпоширеніша причина, по якій новонароджена дитина хворіє на геморой — вроджена слабкість судинного апарата ректального каналу. В такому випадку захворювання почне проявлятися в перший місяць життя малюка. Мама може зауважити, що у дитини під час плачу або дефекації випинаються вінки в області анального отвору.

Серед інших причин геморою у грудничка можна виділити наступні:

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

 • запор. У нормі немовля до 1 місяця, який знаходитися на грудному молоці, повинен опорожняться після кожного годування — 1-10 разів на день. Діти, які харчуються штучними молочними сумішами, випорожнюються трохи рідше. Після першого місяця кількість дефекацій поступово зменшується, і в 1 рік становить 1 раз в день. Запор сприяє підвищенню тиску в судинах прямої кишки, внаслідок чого утворюються гемороїдальні вузлики.
 • порушення кишкової мікрофлори. При дисбактеріозі порушується баланс між корисними і шкідливими бактеріями, що призводить до подразнення слизової кишечника і запору.
 • здуття кишечника. Кишкові кольки супроводжуються болями в животі, від яких дитина сильно плаче і постійно тужиться. Це в свою чергу провокує підвищення внутрішньочеревного тиску і венозний застій в судинах прямої кишки.
 • неправильна боротьба з запор і кишковими коліками. Багато мам, намагаючись викликати дефекацію і полегшити страждання малюка, стимулюють задній прохід ватними паличками, градусником, газовідвідної трубочкою або ставлять клизмочку. Такі маніпуляції неприпустимі, оскільки вони викликають активний приплив крові до кавернозних сплетення прямої кишки і як результат геморой.

Причини геморою у дітей від 1 року до 3 років

У однорічного немовляти і дитини 2 років геморой виникає в основному на тлі частих запорів. Порушення роботи кишечника в цьому віці є результатом незбалансованого харчування, коли в меню переважають продукти тваринного походження над рослинною їжею.
Доктор Комаровський в одній з своїх передач дуже доступно пояснює, що робити при запорі, щоб не нашкодити здоров’ю малюка. Рекомендуємо знайти і подивитися це відео.
Другий за часто ті причиною геморою у дитини 2 роки життя може бути те, що його починають відучувати від памперса і привчати до горщика. На жаль, більшість матусь роблять це неправильно, оскільки вони вважають, що дитина швидше привчитися, якщо буде довго сидіти на горщику. Але тривале перебування на «дитячому» унітазі призводить до слабкості м’язів заднього проходу і венозного застою крові, що є грунтом ля формувань геморойних шишок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Сироп Лінкас від кашлю для дітей: інструкція

Причини геморою у дітей від 3 до 14 років

Чи буває геморой у дітей? 11 основних причин, симптоми, лікування і профілактика
Причинами у геморою у дитини в 3 роки і старше є наступні:

 • гіподинамія. У цьому віці діти багато часу проводять за комп’ютером і перед телевізором, в результаті чого кров застоюється в судинах заднього проходу.
 • незбалансоване харчування. Діти 4-5 років і шкільного віку дуже люблять газовану воду, чіпси, солодощі, різні соуси і інші шкідливі продукти, але не хочуть їсти овочі, каші і фрукти. Такі переваги в їжі приносять проблеми з кишечником у вигляді запору або проносу, які в свою чергу можуть викликати геморой.
 • кишкові інфекції. Практично завжди кишкові інфекційні хвороби супроводжуються проносом і рідко запором, які негативно відбиваються на стані судин прямої кишки.

Причини геморою у підлітків

Причинами геморою у підлітка є ті ж фактори, що і у дитини 3-14 років, а саме:

 • малорухливий спосіб життя.
 • неправильне і нездорове харчування.
 • кишкові інфекції.

Також у деяких підлітків можуть з’являтися шкідливі звички — куріння і вживання спиртних напоїв, які підвищують ризик знайти геморой й.

Геморой у дітей: симптоми

Чи буває геморой у дітей? 11 основних причин, симптоми, лікування і профілактика
Визначити геморой у грудничка і однорічної дитини може мама з об’єктивних ознаками, оскільки в цьому віці діти ще не розмовляють і не можуть висловити свої скарги.

Десь з 4-5 років дитина вже може поскаржитися батькам на наступні ознаки геморою:

 • тяжкість в прямій кишці.
 • болю в задньому проході під час випорожнення кишечника.
 • свербіж і печіння в анальному каналі.

При огляді заднього проходу вчасно дефекації або відразу після дефекації мама могти помітити, що геморойні вузлики виступають з анального кільця, а також поява крові на калі або туалетному папері. Крім того, одним з ускладнень геморою є надриви слизової анального кільця, які можна помітити неозброєним оком.

В важких випадках геморой може ускладнюватися аноректальний тромбоз, який супроводжується нестерпним болем.

Як виглядає геморой у дітей?

Геморой може бути зовнішнім, внутрішнім або комбінованим.

При зовнішньому геморої вузли знаходяться зовні ректального каналу і локалізуються навколо анального кільця, тому помітити їх можна без праці. Вузлики покриті шкірою, щільні на дотик і болючі при пальпації.

Внутрішній геморой локалізується всередині прямої кишки, тому побачити його на початкових етапах захворювання не вдасться. Після того, як вузли почнуть провисати через анальний кільце, їх можна побачити неозброєним оком. Випав вузол має рожевий забарвлення, покритий слизовою ректального каналу і болить при пальпації.

ГАРНІ НОВИНИ:

Який лікар лікує дитячий геморой?

Чи буває геморой у дітей? 11 основних причин, симптоми, лікування і профілактика
Незалежно від того, скільки дитині років — 2, 5 або 14, при появі перших ознак геморою, необхідно звернутися до дитячого лікаря-проктолога або ж дитячого лікаря-хірурга.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і лікування блукаючого артриту

Категорично забороняється займатися самолікуванням, оскільки так можна посилити захворювання і завдати шкоди здоров’ю малюка. Більшість протигемороїдальний препаратів протипоказані в дитячому віці, тому, як лікувати геморой у дитини ефективно і безпечно знає тільки професіонал.

Діагностика гемороїдальної хвороби у дітей

Якщо дитина може висловлювати свої скарги, то фахівець опитує його, якщо не може розповісти про свою проблему — його маму.

При підозрі на геморой можуть проводитися такі дослідження:

 • загальноклінічне дослідження крові. Даний аналіз дозволяє визначити анемію і запалення.
 • копрограмма. Загальне дослідження калу робиться для вивчення роботи кишечника.
 • аналіз калу на приховану кров.
 • аналіз калу на мікрофлору.
 • ректальное пальцеведослідження.
 • аноскопія. Огляд заднього проходу через аноскоп, який дає можливість розглянути внутрішню поверхню початкового відділу прямої кишки.
 • ректороманоскопия. Дане дослідження необхідно для вивчення слизової прямої кишки.

Як і чим лікувати у дитини геморой?

Хочемо ще раз наголосити, як лікувати геморой у дітей знає тільки професіонал — дитячий лікар-проктолог. Тільки лікуючий доктор зможе призначати високоефективну, а головне безпечну для здоров’я малюка, протигемороїдальний терапію.

Лікування геморою у дітей в основному проводитися консервативними методами, які передбачають корекцію харчування, підвищення фізичної активності, гігієну аноректальної області і використання протигемороїдальний препаратів локальної дії. Оперативне втручання показано при тяжкому перебігу захворювання, а також наявності вроджених аномалій заднього проходу.

Дієта

Принципи дієти у дітей хворих геморою:

 • дробове харчування (5-6 разів на день невеликими порціями).
 • виключення з раціону продуктів, що дратують кишечник (гострі спеції, прянощі, соління, копченості, щавель та інші).
 • виключення з раціону продуктів, що викликають запор (манка, рис, шоколад, какао, здобна випічка, свіжий білий хліб, чорний чай, хурма, жирні сорти м’яса, птиці риби і ін.).
 • ис лючение з раціону продуктів підвищують газоутворення в кишечнику (незбиране молоко, білокачанна капуста, виноград, твердий сир, чорний хліб).
 • збагачення денного раціону рослинною клітковиною за рахунок овочів, фруктів і круп.
 • обов’язково включення в меню кисломолочних продуктів.
 • щадна термічна обробка страв.
 • вживання достатнього обсягу рідини.

Гігієна аноректальної області

Чи буває геморой у дітей? 11 основних причин, симптоми, лікування і профілактика
Батьки повинні ретельно стежити за тим, щоб дитина не розчісувала шкіру заднього проходу, оскільки це мо ет привести до інфекційних ускладнень.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Після кожної дефекації дитини рекомендується підмивати теплою водою з дитячим милом, в рідкісних випадках можна скористатися вологою серветкою.

Забороняється висаджувати дитину на горщик надовго, щоб «зловити »як він пописает або покакать.

Мазь від геморою при дитячому геморої

Найбільш ефективними і безпечними мазями для лікування геморою, які дозволені в дитячому віці, є наступні три препарати:

Лікуючий лікар може призначити наступні мазеві кошти для дитини:

 • крем Прокто-Гливенол.
 • мазь Реліф.
 • Гепаринова мазь.

Перший препарат володіє комплексною дією, оскільки знімає запалення в тканинах заднього проходу, усуває біль, печіння і свербіж, а також зміцнює вени прямої кишки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Красиві фото новонароджених дітей - дівчаток і хлопчиків. Як сфотографувати дитину. Ідеї фотосесії

Свічки від ге Орро для дітей

Ректальні супозиторії підходять для лікування внутрішнього геморою. Для дітей немає окремих дозувань, тому багато свічки потрібно ділити на декілька частин.

Найбільш безпечним і дієвим препаратом для лікування геморою у маленьких дітей є свічки з обліпиховою олією. Цей медикамент має протизапальну, відновлюючу, болезаспокійливу і венотонизирующим діями.

Лікувати дитячий геморой також можна свічками Реліф, але тільки якщо вік дитини старше 12 років.

Дитячий геморой: лікування народними засобами

Народні засоби ефективно застосовуються при лікуванні геморою у маленьких пацієнтів, але, на жаль, по ефективності вони поступаються традиційним протигемороїдальний препаратів.

Найчастіше у дітей при геморої використовуються такі народні методи:

 • ванночки. Для проведення сидячих ванночок підходять відвари і настої таких лікарських рослин, як ромашка, кора дуба, нігтики. Температури води при проведенні процедури долу відповідати температурі тіла, а тривалість ванночки повинна складати — 5-10 хвилин. Курс лікування в середньому становить один тиждень і залежить від вираженості симптомів хвороби.
 • мікроклізми. Для цієї процедури краще брати масло обліпихи або шипшини, яке попередньо трохи підігрівають. Обсяг мікроклізми залежить від віку дитини. Вводять масло в задній прохід за допомогою маленької спринцівки або за допомогою шприца без голки, на який надягають гумовий наконечник, відрізаний від клізми.
 • компрес. Найбільш популярним в педіатрії компресом є суміш з меду, прополісу і масла олив.

Методи профілактики

Відомий грецький лікар говорив, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Це ж також стосується геморою. Оскільки боротьба з геморойні шишками незалежно від віку пацієнта досить тривалий і трудомісткий процес. Тому розповімо вам, як можна попередити геморой у вашого чада.

Допоможуть уникнути геморою наступні рекомендації:

 • організуйте своїй дитині збалансоване і здорове харчування.
 • контролюйте кількість вживаної рідини.
 • навчіть його правильно ходити в туалет «по-великому», тобто не сильно тужитися і довго не сидіти на горщику або унітазі.
 • правильно привчайте до горщика.
 • не використовуйте туалетний папір, а підмивайте малюка після спорожнення кишечника.
 • поясніть дитині важливість фіз тури, активних ігор, прогулянок на вулиці і т. д.
 • забороняйте дитині довго сидіти перед телевізором або комп’ютером.
 • не перегодовуйте дитини, щоб у нього не з’явився зайву вагу.
 • своєчасно звертайтеся до фахівця при появі симптомів проктологічного захворювання.

Як бачите, профілактика геморою в дитячому віці зовсім не складна, тому дотримуватися цих принципів набагато буде легше, ніж вилікувати хворобу .

Але якщо вам не вдасться вберегти свою дитину від появи гемороїдальних вузлів, то відразу ж про ращаются дитячого лікаря-проктолога. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, адже тільки фахівець знає, як вилікувати геморой.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Як розпізнати і як лікувати геморой на початковій стадії?

Alex

Як і коли використовувати свічки при геморої з новокаїном? 4 показання до застосування та інструкція

Marina

Як пов’язаний пронос і геморой? 6 наслідків проносу при геморої, лікування та профілактика

Bobby

Чим небезпечний і як позбутися від зовнішнього геморою? 3 основні методи лікування

Megusta

Код геморою за Міжнародною класифікацією хвороб ( МКБ — 10 )

Andrey

Суть лікування геморою лазером: техніка лазерного видалення гемороїдальних вузлів, підготовка, реабілітація та відновлення, ускладнення, вартість

Alex

Баня і гаряча ванна: чи можна гріти геморой?

Maria

Чому кровит геморой під час вагітності, що робити?

Murcia

Наскільки небезпечний дивертикулез кишечника? 4 способи лікування хвороби

Sasha

Діагностика хвороби Крона: як виявити на ранніх етапах

Dmitry

4 основні причини та особливості розвитку геморою у підлітків: діагностика та лікування

Dmitry

Чи можна використовувати кору дуба для лікування геморою?

Tanya

Залишити коментар