Препарати

Нестероїдні протизапальні препарати: механізм дії, класифікація, список НПЗП ( НПЗЗ ) останнього покоління

Нестероїдні протизапальні препарати: механізм дії, класифікація, список НПЗП ( НПЗЗ ) останнього покоління
НПЗЗ блокують ферментну активність ЦОГ, що призводить до зниження концентрації простагландинів в крові, зниження чутливості больових рецепторів. Больовий синдром купірується.
Клінічна фармакологія довела, що ЦОГ бере участь і в розвитку запалення за рахунок стимуляції синтезу простагландинів з фосфоліпідів клітинних мембран. Блокування ферментів препаратами групи нестероїдних протизапальних засобів ліквідує патологічні запальні зміни в тканинах.

Види препаратів, класифікація за хімічним складом

Виробники випускають нестероїдні протизапальні засоби в таблетках, капсулах, ін’єкційних формах, суппозиториях і лінімент, гелях, мазі для зовнішнього застосування. Незалежно від цього, більшість препаратів групи НПЗЗ — неселективні інгібітори циклооксигенази, тобто пригнічують дію обох ізоформ ферменту — ЦОГ 1 і ЦОГ 2. Виходячи з цього розрізняють:

 • блокатори ЦОГ 1 і ЦОГ 2 сюди відноситься більшість класичних НПЗП (одна з форм постійно присутній в організмі) — Диклофенак.
 • селективні інгібітори ЦОГ 2, які впливають на ферменти, що з’являються в кровотоці при запаленні — Целекоксиб.
 • селективні блокатори ЦОГ 1 — невелика група препаратів типу Аспірину, знижуючи щая в’язкість крові.

Завдяки впливу на процеси згортання, а також на ліпідний обмін, ліки групи використовують в терапії патологій серця і судин.

За хімічною будовою НПЗП ділять на кислотні та некіслотние. Перші лікарські засоби включають:

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

 • оксиками (Мелоксикам).
 • саліцилати (діфлунізала).
 • піразолідіни (Анальгін).
 • пропіонати (Ібупрофен).
 • кошти на базі индолуксусной кислоти (Індометацин).
 • препарати фенілоцтової кислоти (Ацеклофенак).
 • препарати ізонікотинової кислоти (Амізон).

Друга група складається з Алакон і сульфонамідів (Німесулід).

Можна розділити НПЗП за інтенсивністю ефекту на:

 • анальгезирующие.
 • протизапальні.
 • комбіновані.

В будь-якому сл учае НПЗЗ — це препарати, які об’єднує протизапальну і болезаспокійливу властивість.

Коли призначаються нестероїдні протизапальні

НПЗП призначають в разі необхідності купірування гострого або хронічно поточного запального процесу.

Нестероїдні протизапальні препарати: механізм дії, класифікація, список НПЗП ( НПЗЗ ) останнього покоління
особливо поширені засоби НПЗЗ для лікування артритів-артрозів з больовим синдромом (особливо — при ревматоїдному артриті).
Крім того, НПЗП використовують при:

 • подагрі в будь-якій формі.
 • менструальних болях.
 • больовому синдромі при метастазуванні пухлини в кісткову тканину.
 • постопераційних болях різного генезу.
 • гарячкових станах.
 • непрохідності кишечника різної етіології.
 • ниркової кольки.
 • запаленні м’яких тканин будь-якої етіології.
 • остеохондрозі.
 • поперекового болю.
 • цефалгіях.
 • мігрені.
 • больовому синдромі хвороби Паркінсона.

Відмінність НПЗЗ від хондропротекторов

в зв’язку з великою потребою в терапії артритів-артрозів НПЗЗ необхідно відрізняти два типи препаратів , купирующих біль в цьому випадку: хондропротектори і н стероїдні засоби групи протизапальних препаратів.

Основна відмінність в купировании больового синдрому — швидкість його зняття. НПЗЗ знімають біль відразу, але ефект — короткочасний і при тривалому прийомі препаратів виникає маса негативних побічних ефектів, в їх числі — додаткове руйнування хрящової тканини.

Хондропротектори діють повільно, мають кумулятивним ефектом, але при цьому захищають хрящ від деформації, відновлюють хондроіціти за рахунок хондроїтину і глюкозаміну. ​​

Іншими словами, при артритах і артрозах з больовим синдромом препарати не взаємозаміняють, а доповнюють один одного в комплексній терапії. НПЗЗ — швидко знімають біль, дають можливість сконцентрувати активні речовини хондропротекторами для відновлення хрящової тканини. А після прояву кумулятивного хондропротекторної ефекту необхідність в НПЗЗ відпадає.

Правила застосування НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби)

Щоб нестероїдні протизапальні препарати проявили максимальну ефективність на тлі мінімальних негативних проявів, потрібно виконувати прості правила:

 • лініменти НПЗЗ наносять на уражену ділянку тканини і втираються в шкіру до повного всмоктування (при цьому необхідно стежити за цілісністю шкірних покривів), після зовнішнього використання водні процедури не рекомендовані протягом декількох годин.
 • таблетки НПЗП приймають строго за схемою, не допускаючи передозування, що загрожує серйозними ускладненнями (при зберігаються болях підбирають заміну засобу), капсули запивають великою кількістю води для розчинення захисної оболонки.
 • ректальні свічки діють швидше таблеток, при цьому не дратують слизову шлунка, системи травлення.
 • уколи НПЗП роблять тільки кваліфіковані фахівці в спеціальному процедурному кабінеті через складність введення речовини і можливості вторинного інфікування при недотриманні правил асептики і антисептики.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Список аналептиков: показання до застосування препаратів, протипоказання, побічні дії

НВПС вимагають узгодження з лікарем перед прийомом, оскільки кошти знімають симптом, але причину патології не лікують.

ГАРНІ НОВИНИ:

Список найбільш популярних ліків, критерії вибору

Нестероїдні препарати групи нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) діють швидко, відпускаються в аптеках без рецепта, тому популярні у пацієнтів в екстрених ситуаціях, пов’язаних з артралгіями, цефалгіями, остеохондрозом, навіть при зубному болю. Найбільш широко відомий Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) (90 рублів).

Нестероїдні протизапальні препарати: механізм дії, класифікація, список НПЗП ( НПЗЗ ) останнього покоління
Крім того, використовуються такі ліки:

 • Диклофенак (Вольтарен, Наклофен, Ортофен, Диклак, Диклонак П, Вурдон, Олфен, ДОЛЕКС, Диклоберл, Клодіфен) — найпопулярніше НПЗЗ, випускається з минулого століття у всіх фармакологічних формах, має комбінованим протизапальну і болезаспокійливу дію. Варто 22 рубля.
 • Целекоксиб — селективний інгібітор ЦОГ 2 з вираженим антизапальною і болезаспокійливу дію. Засіб останнього покоління, практично не має побічних ефектів, зручно в прийомі (раз / добу по одній-дві таблетки). Максимальна доза — 400 г. Вартість — 190 рублів.
 • Індометацин (Индовазин, Індовіс ЄС, Метиндол, Індотард, Індоколлір) — найбільш ефективний як болезаспокійливий нестероидного ліки, усуває запалення будь-якого генезу. Використовується в таблетках, мазях, свічках, коштує недорого (50 рублів), але має безліч побічних ефектів, тому призначається в крайніх випадках (безрезультативність аналогів).
 • Ібупрофен (Ібупром, Нурофен, МИГ 200 і МІГ 400) поєднує в собі безпеку та ефективність для зниження температури і болю. Використовують навіть у новонароджених дітей. Безрецептурен. Особливо популярний у ревматологів. Ціна — 16 рублів.
 • Кетопрофен (Артрум, Феброфід, Кетонал, ГКІ, Артрозілен, Фастум, Биструм, Фламакс, флекс) відноситься до селективних засобів, що блокують ЦОГ 1. Покращена, сучасна копія Ібупрофену, яка проводиться під всіх відомих фармакологічних формах. Ціна — 54 рубля.
 • Аспірин — НПЗЗ з властивостями антиагреганта, ефективний для профілактики тромбозів, усуває цефалгии, зменшує внутрішньочерепний тиск, але при вагітності практично не використовується. Зняття болю — супутній ефект в результаті розширення просвіту судин. Аспірин під забороною для дітей і підлітків, оскільки може викликати синдром Рея, від якого 80% вмирають, а у 20% розвивається епілепсія або затримка розумового розвитку.

Список препаратів з ціною в таблиці.
Назва препарату Ціна в рублях Ібупрофен30Діклофенак30Напроксен150Німесіл35Індометацін320Мелоксікам50Целекоксіб146Кетопрофен80Нобедолак300Діфлунізал (Долобід) 211Анальгін9Ацеклофенак127Амізон260
Підібрати правильний нестероїдний протизапальний препарат допоможе консультація фахівця, який врахує при призначений і ліки все: вік, діагноз, тяжкість стану, фізіологічні особливості пацієнта, індивідуальну непереносимість препаратів.

Лікарям добре відомо, що всі НПЗЗ мають свої «переваги» в купировании больового синдрому. Наприклад: запалення будь-якої етіології прекрасно купируют: Пироксикам, Диклофенак, Флурбіпрофен, Індометацин. Біль знімають: Кетопрофен, Кеторолак. Температуру — Нурофен, Парацетамол, Аспірин.

Але максимальної ефективності при лікуванні будь-яким нестероїдних протизапальних препаратом можна домогтися, дотримуючись дозування, враховуючи супутню патологію, протипоказання до прийому і сполучуваність з іншими лікарськими засобами. Зробити це в стані тільки лікар.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Особливості та переваги препаратів останнього покоління

Хоча препарати групи НПЗЗ — це ліки, розраховані на короткострокове застосування, іноді клінічна симптоматика, в тому числі рецидивуючий характер перебігу патології, змушує приймати медикаменти тривало час (наприклад, лікування остеохондрозу).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Огляд таблеток від підвищеного тиску: кращі препарати для лікування гіпертонії з мінімальними побічними ефектами

В цьому випадку неминуче відбувається подразнення слизових травної системи з формуванням вогнищ запалення, ерозій і навіть виразок. Це прямий привід для внутрішніх кровотеч, розвитку недокрів’я, колапсів, несумісних з життям.

Цей недолік послужив тригером для створення НПЗП нового покоління. До них відносяться блокатори тільки ферменту запалення ЦОГ 2 без впливу на фермент захисту ЦОГ 1. Завдання відсутності ульцерогенності була вирішена в повному обсязі, але з’явився інший негативний побічний фактор — ризик тромбозу. Тому клінічні фармакологи продовжують працювати над розширенням списку НПЗЗ нового покоління, які впораються і з цим завданням. Одномоментно слід зробити більш демократичною і ціну таких препаратів, зробивши НПЗЗ доступними для більшості населення країни.

Нестероїдні протизапальні препарати: механізм дії, класифікація, список НПЗП ( НПЗЗ ) останнього покоління
НПЗЗ останнього покоління діють вибірково, побічні ефекти від прийому ліків зведені до мінімуму, але, якщо пацієнт одночасно приймає ноотропи нового покоління, список ліків слід показати лікарю.
Деякі не можна комбінувати. Найбільш популярні і ефективні нестероїдні протизапальні препарати нового покоління: Моваліс, Денебол, Ксефокам, Целекоксиб, Німесулід.

 1. Мовалис (Мелоксикам). Препарат з яскраво вираженими жарознижуючі властивості, здатний одночасно знеболити і лікувати запалення. Основною перевагою є можливість використовувати засіб протягом тривалого часу. Випускається Мовалис (Мелоксикам) у вигляді розчину для ін’єкцій; таблетках, супозиторіях і лінімент. Таблетки дуже зручні пролонгованим дії, достатньо однієї на прийом / добу. Ціна — 650 рублів.
 2. Рофекоксиб (Денебол). Ліки, перш за все, усуває біль, паралельно усуває, запалення, набряклість тканин. Рекомендований Денебол при бурситі, поліартриті різної етіології, в тому числі і ревматоїдному, посттравматичному стані. Не підходить для пацієнтів з хворобами серця і судин, нирок і сечовивідної системи, вагітним жінкам, дітям молодше 12.
 3. Ксефокам. НПЗП, створений на основі лорноксикама з високою здатністю до купірування больового синдрому (практично відповідає силі морфіну, але не викликає залежності), не має опиатоподобного дії на центральну нервову систему. Варто 350 рублів.
 4. Целекоксиб. НПЗЗ, яке значно полегшує стан пацієнта при остеохондрозі, артрозі, інших соматичних патологіях, відноситься до комбінованих ЦРГ: добре усуває больовий синдром, ефективно прибирає запалення. Ціна 400 рублів.
 5. Німесулід. Селективно впливає на запалення, прибирає біль в спині, суглобах при вертеброгенному генезі, гіперемію, набряклість, балансує гіпертермію. Використання Німесуліду покращує рухливість суглобів. Використовується в таблетках і у вигляді лініменту на запалену область. Варто 120 рублів.

В разі необхідності тривалого прийому медикаментів, купирующих біль, температуру або запалення, нестероїдні протизапальні препарати — кращий варіант вирішення проблеми. Єдиний мінус — дорожнеча засобів.

Список дозволених на території РФ НПЗЗ за міжнародною класифікацією

Для найбільш повного уявлення про нестероїдних протизапальних засобах, які задовольняють вимогам міжнародних стандартів якості і використовуються на території РФ , пропонуємо наступну ознайомчу таблицю:
Назва препарату Ціна в рублях Бутілпіразолідони Бутадион (Фенілбутазон) 127Бетаметазон (Мофебутазон) 167Фенілбутазон (оксифенбутазоном) 890Роймессер (Кебузон) 2. 500 Похідні УКСу сної кислоти Кеторол (Суліндак) 43Найзілат (толметін) 571Діклофенак (Алклофенак) 22Нобедолак (Етодолак) 418Вольтарен (Диклофенак) 165 оксикамів Теноксікам165Піроксікам (Дроксікам) 33Лорноксікам215Мелоксікам50 Похідні пропіонової кислоти Ібупрофен (фенопрофен) 30Ібуфен (фенбуфен) 5Доксазозін (Оксапрозін) 110Тіапрофеновая кислота (Сургам) 1 300 фенамати Мефенамовая кіслота2 800 коксиби Целекоксіб191Дінастат (Валдекоксіб) 2 550Аркоксіа (Еторикоксиб) 437

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чим лікувати нежить, соплі у грудничка без температури. Народні засоби, препарати з аптеки

Протипоказання до прийому

Основним протипоказанням для призначення протизапальних нестероїдних х коштів є виразкові процеси в системі травлення. Особливо в гостру стадію патології. Крім того, є й інші обмеження до прийому лікарських засобів групи НПЗЗ / НПЗП. Серед них варто відзначити:

 • індивідуальну непереносимість.
 • виражені порушення функції печінки і нирок.
 • кровотечі.
 • вагітність і лактацію.
 • цитопении.
 • анемії.
 • астмоідного реакції з боку бронхолегеневої системи.
 • дитячий вік до двох років.
 • герпетичний кератит.
 • гемофілію та інші захворювання, пов’язані з системою згортання крові.
 • прийом антикоагулянтів.
 • похилий вік — з обережністю.

побічні ефекти

Негативні побічні ефекти при прийомі н нестероїдних протизапальних препаратів можливі тільки при тривалому прийомі ліків або при передозуванні. клінічно це проявляється:

 • з боку нервової системи: дезорієнтації в просторі і часі, апатії, перепадах настрою, вертиго, предобморок, дзвін у вухах, цефалгіях, мігрені, погіршенні гостроти зору.
 • з боку серцево-судинної системи НПЗП провокують: коливання артеріального тиску, аритмії, тахікардії, пастозність тканин.
 • з боку системи травлення: нудота, гастрити, ерозії, ЯБЖ і дванадцятипалої кишки, шлунково-кишкові кровотечі, диспепсія , порушення функції печінки, дестабілізація роботи біліарної ой системи, підвищення концентрації печінкових ферментів.
 • з боку імунної системи НПЗЗ викликають: сенсибілізація організму, алергічні реакції, ангіоневротичний набряк, многоморфной еритема, кропив’янка, міхуреві дерматити-дерматози, астмоідного реакції, анафілаксія аж до шокового стану .
 • з боку нирок: дизурія, ХНН.
 • місцеві реакції після прийому нестероїдних протизапальних засобів: печіння в очах, розмите зображення, ірит, помутніння рогівки, гіперемія кон’юнктиви, озноб, лихоманка неясного генезу, фотосенсибілізація, до ожние висипу.

Використання під час вагітності

Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) заборонені до прийому у вагітних жінок (особливо в останньому триместрі). Тератогенність засобів не доведена, але клінічними спостереженнями підтверджена можливість передчасного закриття Боталова протоки у плода та токсичний вплив ліків на нирки. Крім того, є дані про стимулювання родової діяльності НПЗП, тобто, позначений ризик передчасних пологів.

Незважаючи на це, за свідченнями (антифосфоліпідний синдром) призначається прийом гепарину в поєднанні з Аспірином. Статистика в цьому випадку говорить про збільшення ризику викидня в 2,5 рази.

Крім того, під час вагітності може загостритися геморой, цефалгії, остеохондроз, тому прийом НПЗЗ не виключений за призначенням лікаря. Лідируючі позиції в такому випадку займає Мовалис — НПЗП, який має пролонговану дію. Оскільки ліки з групи засобів на основі енолових кислоти, то має протизапальну, аналгетичну, жарознижувальну дію одночасно.

Призначається Мовалис після формування плаценти при остеоартрозах, спондилезе, ревматоїдному артриті короткими курсами. Має властивості хондропротектора, знімає зубний і головний біль. Ціна — 564 рублів.

Як Мовалис, так і інші препарати неприпустимо застосовувати самостійно, без очної консультації спостерігає лікаря.

Література

 1. Каратеев А.Є. Целекоксиб, Еторикоксиб, Мелоксикам і Німесулід: переваги і недоліки // Ревматологія. Травматологія. Ортопедія. 2011 року.
 2. Каратеев А.Є. На шляху до створення нової генерації нестероїдних протизапальних препаратів: амтолметін гуаціл // Сучасна ревматологія. 2014
 3. В’ялов С.С. Протизапальна терапія і гастротоксичність: реальні можливості профілактики // РМЗ. 2014.
 4. Banvarth B, Dougados M. Cardiovascular thrombotic events and COX 2 inhibitors: results in patients with osteoarthritis receiving rofecoxib. Rheumatology 2003.
 5. Jajic Z., Malaise M., Nekam K. et al. Gastrointestinal safety of amtolmetin guacyl in comparison with celecoxib in patients with rheumatoid arthritis // Clin Exp Rheumatol.
Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Огляд ефективних препаратів для лікування серцевої недостатності

Alex

Фібрати: список препаратів, механізм дії, відміну від статинів

Tanya

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління

Sasha

Список таблеток від тахікардії: огляд безпечних препаратів, класифікація, побічні дії

Maria

Препарати для зниження цукру в крові при діабеті 2 типу: лікарські засоби старого і нового покоління, плюси і мінуси

Megusta

Список серцевих препаратів: показання, протипоказання, побічні ефекти

Alex

Що таке Ангіопротектори: список препаратів, механізм дії, показання, протипоказання, побічні ефекти

Pasha

Препарати нікотинової кислоти для зниження холестерину і лікування атеросклерозу

Serega

Неглікозидні кардиотоники: механізм дії, класифікація, список препаратів

Maria

Препарати для зниження холестерину ( гіполіпідемічні засоби ): статини і інші лікарські засоби в таблетках

Undershmidtther

Секвестранти жовчних кислот для зниження холестерину

Scooby

Огляд таблеток від підвищеного тиску: кращі препарати для лікування гіпертонії з мінімальними побічними ефектами

Bobby

Залишити коментар