Голова

Що означає гіпертонічна енцефалопатія головного мозку, які симптоми і особливості лікування у захворювання?

Що означає гіпертонічна енцефалопатія головного мозку, які симптоми і особливості лікування у захворювання?
Гіпертонічна енцефалопатія — це хронічне прогресуюче ураження мозкових тканин, обумовлене порушеннями церебральної гемодинаміки у пацієнтів з довгостроково протікає, погано контрольованою артеріальною гіпертензією.

Загальна інформація

Серед причин дисциркуляторної енцефалопатії артеріальна гіпертензія займає друге місце після атеросклерозу. У МКБ 10 гіпертонічна енцефалопатія (ГЕ) виділена як окремий вид енцефалопатії, що розвивається у хворих з гіпертонічною хворобою або довгостроково поточними симптоматична гіпертензія.

Термін введений в 1985 році вітчизняними нейрофізіологи І.В. Ганушкіна і Н.В. Лебедєвої. На відміну від атеросклеротичної енцефалопатії гіпертонічна протікає з переважним ураженням мозкових судин дрібного калібру. Однак поділ даних енцефалопатій вельми умовно, оскільки гіпертонічна енцефалопатія супроводжується швидким розвитком атеросклеротичних змін церебральних судин.

Причини

Основним етіологічним фактором ГЕ виступає високий рівень артеріального тиску (АТ). Артеріальна гіпертензія може мати первинний характер (гіпертонічна хвороба) і розвиватися вдруге внаслідок ураження нирок (хронічного пієлонефриту, гломерулонефриту, гідронефрозу), ендокринних розладів (феохромоцитоми, гіперкортицизму, первинного гіперальдостеронізму), атеросклерозу аорти.

Підвищений ризик розвитку ГЕ у гіпертоніків зумовлюють такі чинники:

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

 • Неконтрольовані високі цифри артеріального тиску. Патологічні зміни в судинах наступають швидше у пацієнтів, які не отримують гіпотензивну терапію або отримують її в недостатньому обсязі. У ряді випадків не вдається повністю скорегувати гіпертонію за допомогою медикаментозної терапії.
 • Гіпертонічний криз. Кожен різкий підйом артеріального тиску негативно відбивається на стані судинної стінки, призводить до її витончення, збільшення проникності. Подібні зміни обумовлюють подальше геморагічне просочування церебральних тканин в місці стоншування.
 • Перепади артеріального тиску. Різкі коливання артеріального тиску зумовлюють гіпертрофію судинної стінки зі звуженням її просвіту, збільшують знос судинних тканин. Гіпотонія, в тому числі обумовлена ​​ятрогенной дилатацией судин, призводить до уповільнення і недостатності церебрального кровотоку.
 • Нічна гіпертензія. Нічні підйоми артеріального тиску часто мають прихований характер. Відсутність своєчасної корекції тиску призводить до тривалого спастическому станом мозкових судин з розвитком ішемічних процесів в кровозабезпечується ними тканинах.
 • Велике пульсовий тиск. Дослідження показали, що різниця між систолічним і діастолічним тиском 40 мм рт. ст. ускладнює перебіг серцево-судинної патології. Постійне збільшення пульсового тиску обумовлює додаткове навантаження на судинну стінку і м’язовий апарат.

Придбані причини:

 • Гострий нефрит,
 • Інсульт ,
 • Гіпертонічний криз,
 • Високий рівень холестерину, тромбоцитів,
 • Зловживання алкоголем,
 • Отруєння наркотичними речовинами,
 • Передозування деяких ліків,
 • Деякі захворювання головного мозку.

В результаті вроджених або придбаних проблем АТ може бути постійно підвищеним або подніматьс стрибкоподібно. Обидва варіанти можуть бути небезпечні з точки зору розвитку гіпертонічної енцефалопатії.

Хоча у кожної людини свій поріг регуляції мозкового кровотоку, небезпечною вважається ситуація, коли АТ систематично піднімається до 165/95, тому що ризик цього ускладнення стає в чотири рази вище.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Підвищений цукор в крові у дітей: причини, симптоми, лікування

Патогенез

компенсаторною реакцією на підвищення артеріального тиску є звуження дрібних артеріол, яке попереджає їх розрив і компенсаційна пульсовий тиск. Постійна гіпертонія, часті підйоми тиску зумовлюють гіпертрофію м’язового шару стінок артеріол.

В результаті відбувається потовщення судинної стінки і звуження просвіту. Зазначені процеси спостерігаються в судинах всіх тканин, але більш виражені в органах-мішенях: головному мозку, нирках, серці. Зменшення просвіту церебральних артеріол викликає падіння мозкової перфузії, розвиток хронічної ішемії головного мозку. Внаслідок постійного дефіциту кисню і поживних речовин в церебральних структурах відбуваються дегенеративні процеси. Приєднання атеросклеротичних змін посилює недостатність мозкового кровообігу і її клінічну симптоматику.

Морфологічно відзначається раннє ураження білої мозкової речовини, демиелинизация нервових волокон, розширення периваскулярних просторів. Зміни носять дифузний характер, спостерігаються симетрично в обох півкулях, спочатку локалізуються уздовж бічних шлуночків, поширюються перивентрикулярно. Поряд з дифузними дегенеративними процесами в білому церебральному речовині відзначаються окремі локальні фокуси — лакунарні інфаркти.

Групи ризику

 • Пацієнти з вродженою схильністю до підвищеного артеріального тиску.
 • Пацієнти з хронічною гіпертонічною хворобою.
 • Люди, які страждають захворюваннями, які супроводжуються підйомом артеріального тиску.
 • Люди, які постійно відчувають підвищені нервові і психічні навантаження.

Симптоми і клінічні прояви

Клініка захворювання залежить від поширеності та локалізації поражени нервової тканини. На початковій стадії ознаки патологічного процесу можуть бути невираженими, а захворювання може бути виявлено випадково при проведенні обстеження неврологом.

Перші прояви

 • Нудота.
 • Блювота .
 • Проблеми із зором.

Якщо раптом з’явився дальтонізм, знизилася різкість зору, з’явилася одностороння втрата зору, то потрібно терміново звернутися до лікаря, так як ці симптоми можуть вказувати на енцефалопатію.

Якщо лікування розпочато відразу, то подальшого розвитку симптомів не відбувається, і мозок повністю осстанавлівается. Якщо не надати своєчасну допомогу, то проблема посилюється, з’являються неврологічні симптоми, а в подальшому можуть спостерігатися судоми, коматозний стан і смерть.

Неврологічні симптоми

 • Дезорієнтація в просторі.
 • Сплутаність свідомості.
 • Втрата рівноваги.
 • Проблеми зі слухом.
 • Парези.
 • Параліч.

Симптоми можуть супроводжуватися почуттям страху або підвищеною тривожністю. Незважаючи на важкі симптоми енцефалопатії, відмінна риса цього розладу — повна оборотність змін в більшості випадків.

ГАРНІ НОВИНИ:

З прогресуванням патологічного процесу у пацієнта виникають сенсорні, когнітивні і моторні розлади різного ступеня вираженості.

Енцефалопатія при підвищеному кров’яному тиску може бути гострою і хронічною. До клінічних ознак гострої гіпертонічної енцефалопатії відносять інтенсивну головний біль давить або розпирає, яка спочатку локалізується в потиличній області, а потім поширюватися на всю голову, запаморочення, дезорієнтацію в просторі і часі, нудоту і блювоту, що не приносить полегшення, судоми, порушення зору ( може розвиватися часткова або повна втрата зору, набряк зорового нерва), порушення слуху, тривожність, порушення свідомості. Стан погіршується при чханні, кашлі, напрузі м’язів шиї, можливе порушення поверхневої чутливості. Гостра енцефалопатія при гіпертонічного кризу в частині випадків передує інсульту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Реабілітація після інфаркту міокарда - лікування в стаціонарі, постстаціонарном період

Гіпертонічна енцефалопатія відрізняється поступовим прогресуванням дегенеративних змін в церебральних тканинах і посилюванням симптоматики. Розуміння, на якому етапі перебігу знаходиться патологічний процес, необхідно для коректного підбору терапії та оцінки прогнозу захворювання. Тому фахівці в області практичної неврології виділяють 3 основні стадії ГЕ:

 1. I стадія — переважають суб’єктивні скарги на стомлюваність, неуважність, головний біль, погіршення пам’яті. Об’єктивна симптоматика мізерна, когнітивні відхилення виявляються лише при ретельному проведенні спеціального тестування.
 2. II стадія — в клінічній картині з’являються чіткі неврологічні синдроми: вестибулярний, пірамідний, атактический, дисмнестичний, підкорковий. У більшості випадків відзначається переважання одного із зазначених синдромів. Когнітивні порушення помірні. Професійна діяльність скрутна, соціальна адаптація знижена.
 3. III стадія — спостерігається поєднання і одночасне наростання декількох неврологічних синдромів. Можливо приєднання паркінсонізму, епілептичних нападів, псевдобульбарного синдрому. Відзначаються грубі когнітивні розлади аж до деменції. Робота за професією неможлива. Побутова адаптація порушена.

Наслідки

Що означає гіпертонічна енцефалопатія головного мозку, які симптоми і особливості лікування у захворювання?
Ключове ускладнення патологічного процесу — ішемічний або геморагічний інсульт, набряк мозку.

При тривалому млявому перебігу розвиваються когнітивні порушення, за типом раннього слабоумства, судинної деменції. Це потенційно оборотне розлад, але доведеться багато і довго працювати над корекцією.

Кінцевим підсумком часто виявляється інвалідність і загибель хворого.

Діагностика

Попередній діагноз ставиться на підставі скарг пацієнта, анамнезу захворювання, життя, наявності супутніх патологій і даних, отриманих в процесі загального огляду. Обов’язково вимірюється артеріальний тиск. Необхідна консультація кардіолога, невролога, психіатра для того, щоб провести диференціальну діагностику, виявити додаткові порушення з боку нервової, серцево-судинної системи і виявити на перших етапах зміни психічного статусу.

В стандарти обстеження входить обов’язковий аналіз крові і сечі, їх показники дають загальне уявлення про стан організму і можуть допомогти лікарю визначити провідний патогенний факт, на який необхідно впливати.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

З найбільш частих змін крові відзначатимуть ється анемія, збільшення швидкості осідання еритроцитів, підвищення рівня глюкози (при цукровому діабеті), холестерину і тригліцеридів, ліпопротеїнів низької та дуже низької щільності. У сечі зазвичай з’являється у великій кількості білок.

Дуже важливо виключити сифілітичне ураження органів центральної нервової системи, для цього проводиться імуноферментний аналіз або реакція зв’язування комплементу з метою виявлення специфічних антитіл до збудника в плазмі крові.

З інструментальних методів діагностики при підозрі на генералізована поразка судин головного мозку проводиться ультразвукова доплерографія. Високою інформативністю володіє комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія, що дозволяє повністю візуалізувати анатомічну структуру органу, виявити відповідні порушення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Які таблетки при цукровому діабеті можна пити від тиску: стратегія лікування

Для вивчення біоелектричної активності головного мозку при наявності показань проводиться електроенцефалографія. Рідко потрібно люмбальна пункція, щоб вивчити тиск ліквору.

Так як підвищення артеріального тиску безпосередньо залежить від роботи серця, кардіолог повинен призначити електрокардіографію, ультразвукове дослідження органу і магістральних судин.

Особливості лікування

В першу чергу, підбирається адекватна гіпотензивна терапія, яка дозволяє поступово знизити артеріальний тиск щоб уникнути тотальної ішемії мозку. Навіть одноразове підвищення кров’яного тиску може негативним чином позначатися на стані центральної нервової системи. Нерідко застосовуються комбіновані лікарські засоби тривалої дії — поєднання діуретиків, антагоністів кальцію, інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту, бета-блокаторів.

Досягається і підтримується такий рівень артеріального тиску, при якому загроза ризику цереброваскулярних ускладнень є мінімальною. При гострій формі захворювання робиться вибір на користь діуретиків через їх протинабряклого дії. При їх прийомі необхідно контролювати баланс електролітів в крові.

При хронічній енцефалопатії, крім гіпотензивних препаратів, використовуються засоби, що поліпшують циркуляцію крові (антикоагулянти, дезагреганти), що стимулюють метаболізм препарати, вітаміни. При виражених когнітивних розладах призначаються нейрометаболические стимулятори. При наявності поведінкових і афективних розладів можуть застосовуватися нормотімікі, седативні, антидепресивні препарати.

Пацієнтам рекомендується проводити більше часу на свіжому повітрі, уникати стресових ситуацій, нормалізувати режим сну і відпочинку. Ефективне лікування артеріальної гіпертензії на ранніх стадіях може запобігти розвитку енцефалопатії, проте пацієнти з гіпертонічною хворобою 1 ступеня нерідко не мають виражених симптомів підвищеного тиску і не підозрюють про наявність у них патології, через що найбільш сприятливий момент терапії упускається.

Профілактика

Щоб не допустити розвитку захворювання, потрібно своєчасно займатися його профілактикою. Вона включає наступні складові: своєчасне лікування артеріальної гіпертензії. вплив на фактори, які здатні спровокувати гіпертонічну енцефалопатію, — цукровий діабет, гіперхолестеринемія, куріння, вживання спиртного. відновлення кровообігу в мозку за допомогою масажу і правильного харчування. поліпшення обмінних процесів в клітинах, які схильні до ішемії і гіпоксії. Гіпертонічна енцефалопатія вважається досить серйозним захворюванням, яке може привести до небезпечних наслідків для здоров’я. Щоб цього не сталося, дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря і чітко виконувати всі його рекомендації.

Прогноз

Ефективність лікувальних заходів залежить від стадії ГЕ, причинного захворювання, можливості повноцінної корекції АТ, наявності супутньої патології (атеросклерозу, ендокринних порушень). Комплексне неврологічне лікування на тлі стабілізації артеріального тиску в I стадії забезпечує тривалу інтелектуальну збереження і працездатність пацієнтів. Якщо гіпертонічна енцефалопатія знаходиться в III стадії, терапія здатна лише полегшити неврологічні прояви та трохи сповільнити прогресування захворювання .

Джерела : krasotaimedicina.ru , neboleem.net , nevralgia.ru , cardiogid.com , prososud.ru , neurodoc.ru

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Лакунарний ішемічний інсульт головного мозку — характерні симптоми, наслідки та прогноз

Coolio

Особливості відновлення пам’яті після інсульту в домашніх умовах

Megusta

Нейропротектори: що це таке, механізм дії і список препаратів

Megusta

Особливості відновлення промові після інсульту в домашніх умовах

Coolio

Особливості відновлення зору після інсульту

Serega

Особливості стволового інсульту, прогноз одужання

Marina

Особливості відновлення паралізованою руки після інсульту в домашніх умовах

Scooby

Причини геморагічного інсульту: симптоми, лікування, прогноз

Alex

Наслідки, шанси вижити після великого ішемічного або геморагічного інсульту

Murcia

Скільки днів триває кома після інсульту і чи є шанс вижити?

Alfonso

Симптоми при вестибулярному невриті і методи лікування патології

Lamaxima

Тріптани: список ефективних препаратів від мігрені в таблетках і ліки здатні їх замінити

Andrey

Залишити коментар