Голова

Симптоми при вестибулярному невриті і методи лікування патології

Симптоми при вестибулярному невриті і методи лікування патології

Загальні положення

Вестибулярний нерв знаходиться в черепі, його роль — управління частиною внутрішньої системи органів, які контролюють рухову активність людини. Захворювання вражає представників обох статей в однаковій мірі переважно у віці від 30 до 60 років. При цьому прояв невриту у дітей зустрічається рідко.

Периферичну вестибулопатія називають невритом вестибулярного апарату. Патологічний стан не пов’язане зі слуховий системою, досить легко лікується і не завдає шкоди здоров’ю людини. Запаморочення, нудота і блювота, властиві нездужання, можуть виникати і при інших захворюваннях, включаючи неврологічні, онкологічні та ін. Диференціальний аналіз проводять з кохлеовестібулярние невритом, який характеризується порушенням слуху, появою шуму у вухах.

Перші відомості про такому захворюванні і його клінічних проявах стали оприлюднені в 1909 році Еріком Руттіном. Однак дослідження щодо методів лікування і причин виникнення патології почали проводитися через 40 років після пропозиції терміна «вестибулярний нейронів (неврит)» Чарльзом Холлпайка.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Порушення роботи вестибулярного апарату цього типу варто на 3-му місці за частотою виникнення після доброякісного пароксизмального позиційного запаморочення і хвороби Меньєра. Діагностують стан в рівній мірі у жінок і чоловіків, які досягли віку 30-60 років.

Причини

В медицині все ще не існує однозначних і офіційних затверджень щодо істинної першопричини цього захворювання. Виходячи з об’єктивних даних, для вестибулярного невриту найбільше характерна вірусна етіологія.

Передбачається вибіркове ураження вестибулярного нерва, запалення якого, в першу чергу, провокують найактивніші вірусні інфекції. Найчастіше це паротит, кір, оперізуючий лишай, ГРВІ, герпес, менінгококової інфекції або вітрянка.

По-друге, дані статистики по зареєстрованим зверненням пацієнтів з цим захворюванням показують досить великий відсоток алергіків. Причому характер алергії в цій ситуації не має значення.

Неврит вестибулярного апарату вражає пацієнтів з алергією на пил, шерсть, пилок, а також при лікарської або харчової алергії.

Крім цих причин, запалення в вестибулярний апарат викликають:

 • хвороба Меньєра.
 • травми голови середнього і сильного ступеня тяжкості, які викликають набряклість і виникає ризик
 • здавлення вестибулярного нерва .
 • аутоімунні порушення.
 • харчові інтоксикації організму.
 • сильне переохолодження.
 • отосклер оз, лабіринтит, нейросенсорна туговухість — найпоширеніші патології внутрішнього вуха.
 • пухлинне новоутворення в безпосередній близькості від вестибулярного апарату.

Довідка! Базилярна мігрень, інфаркт лабіринту і атеросклероз судин — захворювання в літньому віці, які досить часто супроводжуються вестибулярним невритом.

Симптоми і клінічні прояви

При запаленні переддверно-улітковий нерва виникають такі прояви:

 • Запаморочення.
 • Вертиго — стан, при якому здається, що обертаються довкола або власне тіло людини.
 • Порушення почуття рівноваги.
 • Нудота, блювота.
 • Порушення концентрації уваги.
 • Якщо захворювання ви викликано вірусною інфекцією — підвищується температура тіла.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Запалення лімфовузлів за вухом: причини і лікування

Зазвичай симптоми невриту вестибулярного нерва виникають різко, несподівано. Займаючись звичними повсякденними справами або прокинувшись від сну вранці, людина відчуває сильне запаморочення. Це може сильно налякати і стати причиною дзвінка в «швидку».

ГАРНІ НОВИНИ:

Зазвичай найсильніші і неприємні прояви вестибулярного невриту (вертиго, запаморочення), мучать лише пару днів, заважають займатися звичними справами, а потім проходять. Потім, протягом декількох тижнів (в більшості випадків — 3 тижні) відбувається поступове одужання. У деяких хворих запаморочення і порушення відчуття рівноваги можуть зберігатися кілька місяців.

Якщо захворювання приймає хронічний перебіг, його буває досить складно виявити. З боку здається, що людина здорова, але почувається недобре — при цьому він не може чітко розповісти про свої симптоми. Складнощі можуть виникати під час роботи на комп’ютері, походів в магазин і громадські місця, коли доводиться стояти під душем з закритими очима, повертати голову. Порушується концентрація, страждає працездатність.

Діагностика

Діагностика вестибулярного невриту в основному носить диференційований характер. Важливу частку інформації можна отримати при зборі докладного анамнезу і за підсумками фізикального огляду.

Істотно полегшать завдання відповіді пацієнта на такі питання:

 • були перенесені в недавньому минулому будь-які вірусні захворювання.
 • спостерігаються розлади в мовних функціях, знижений чи слух, наявність / відсутність головного болю у пацієнта і незвичній слабкості в кінцівках.
 • скільки за тривалістю триває напад запаморочення.

З найбільш актуальних при вестибулярному невриті діагностичних методик, завдяки своїй ефективності, иделяются наступні:

 • калорізаціі (калорическая проба). Перевіряється повноцінність функціональної роботи вестибулярного апарату. Після введення в слуховий прохід холодної (до 30 °) і гарячої (до 45 °) води проводиться оцінка тривалості і характеру виникає при цьому ністагму.

Важливо! До початку обстеження попередньо необхідно з’ясувати у пацієнта, не страждав чи він від захворювань середнього вуха і провести отоскопію — огляд барабанної перетинки і зовнішнього слухового проходу.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

 • Вестибулярний міогенний потенціал. Метод застосовується для аналізу і оцінки ступеня збудливості рефлекторної дуги мішечка. Гарний у якості додаткового дослідження до калорізаціі.
 • Поза Ромберга. При вестибулярному невриті застосовується ускладнений варіант тесту. Пацієнт стоїть, витягнувши руки вперед, а пальці однієї ноги впираються в п’яту інший. Проблеми з вестибулярним апаратом відразу ж видають себе характерними похитування. Пацієнт відхиляється в уражену сторону.
 • МРТ головного мозку. Метод застосовується, щоб виключити ішемічний або геморагічний інсульт, патології мозкового кровообігу та злоякісні новоутворення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і перші ознаки передінфарктний стан: як визначити, що робити, лікування

Особливості лікування

В разі встановлення вестибулярного невриту лікування в важких випадках проходить в стаціонарних умовах. Пацієнту призначаються спеціальні препарати для зниження симптомів. У міру поліпшення його стану показано виконання спеціально розроблених вправ для тренування системи. Для купірування ознак призначають глюкокортикоїдних препаратів системної дії. Найефективнішими є «Преднізолон», «Метилпреднізолон» і «Гідрокортизон».

Також показаний курсової прийом наступних груп препаратів:

 • Вестибулярні супресанти і засоби проти нудоти. Найчастіше лікар виписує «Дименгідринат» або «Метоклопрамид».
 • Транквілізатори і фенотіазини призначаються внутрішньовенно протягом 3-5 днів.
 • Противірусні. У випадках, коли вестибулярний неврит виник на тлі інфекційного захворювання. Це можуть бути «Ацикловір», «Інтерферон» та інші.
 • Засоби для поліпшення мікроциркуляції в вестибулярний апарат. До даної групи належать «Бетасерк» і «Вестібо».
 • Антигіпоксантів. Вони призначені для підтримки роботи нервової системи. Найпопулярнішими препаратами, що володіють великою ефективністю, є «Винпоцетин», «Трідукард» і «Триметазидин».

Дієта

В деяких випадках в процесі лікування буде незайвим підкоригувати свій раціон харчування. Проконтролюйте, щоб у вашому меню були в наявності продукти з максимальним вмістом фосфору. До цієї групи належать: риба, часник, капуста брокколі, бобові, вівсяна і пшенична крупа, а також молочна продукція.

Вестибулярна гімнастика

Рекомендується на етапі, коли у пацієнта припиняється блювота . Як правило, це 4-5 добу від початку захворювання. Комплекси розробляються на основі габітуаціі (виробленні звикання) мозку по відношенню до аномальних подразників з метою їх повного ігнорування в перспективі.

Гімнастика включає вправи на рівновагу, вестибулярно-очні для координації і вестибулярно-туловищние вправи для координації. Існує кілька застережень і рекомендацій, які є обов’язковими для дотримання.

 • Гімнастика заборонена в період простудних або інфекційних захворювань.
 • Гімнастика категорично протипоказана пацієнтам з труднощами дихання і серцево-судинними патологіями.
 • Виконувати всі вправи слід в повільному темпі. Поступово збільшувати швидкість можна лише в міру звикання організму.
 • Максимально доцільно проводити гімнастику не рідше 2-х разів на добу. Конкретний час в цьому випадку неважливо.

Загальна тривалість курсу не повинна становити менше 1 місяця.

Приклад вестибулярно-очних вправ

 • пацієнт 20 раз переводить погляд зверху вниз, поступово прискорюючи темп.
 • Нерухомо утримуючи голову, пацієнт 20 раз переводить погляд зліва направо.
 • погляд фокусується на пальці витягнутої руки з відстанню 30 см від кінчика носа. палець наближається до носа, а потім віддаляється. Завдання виконується 20 раз.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Діабетична ретинопатія: симптоми, стадії, лікування

Приклад вестибулярно-тулубових

 • Пацієнт з відкритими очима стоїть спиною до кутовій частині стіни і поступово переносить вагу на носки.
 • Пацієнт з закритими очима і спиною до кутовій частині варто протягом 1 хвилини.
 • Завдання виконується з помічником. Перекидання м’яча помічникові назад через голову. Після цього помічник кидає м’яч пацієнтові, переміщаючись навколо нього за годинниковою стрілкою і назад.

В комплексі з медикаментозним лікуванням можна приймати народні засоби. Готують настій з меліси, який п’ють замість чаю протягом дня, а також з петрушки, конюшини, омели білої.

Що робити не можна?

Щоб виключити розвиток ускладнень, кожен пацієнт повинен знати, що категорично заборонено робити, якщо встановлено вестибулярний неврит. При захворюванні не можна:

 • Допускати будь-які навантаження. Хворому показу постільний режим.
 • Вживати жирну, солодку або смажену їжу.
 • Чи не дотримуватися режиму дня, пізно лягати. Пацієнту потрібен повноцінний сон.
 • Займатися спортом відразу після зникнення симптомів.
 • Також не рекомендується грати в спортивні ігри, такі як бадмінтон або волейбол на протязі двох місяців.

Заходи профілактики і прогноз

Якщо своєчасно почати лікування, повністю відновлюється вестибулярна функція приблизно через 11-12 місяців в 40% випадків, де в 30% з них спостерігається часткове повернення до функцій системи. Решта 30% хворих набувають хронічної форми захворювання. Незважаючи на такий негативний наслідок процесу, правильне виконання лікарських рекомендацій, прийом призначених препаратів дозволяє уникнути появи виражених симптомів. Навіть з хронічною хворобою людина може вести звичний спосіб життя.

Для виключення ризику розвитку патології і зниження можливості появи рецидиву фахівці рекомендують дотримуватися наступних правил:

 • вчасно виявляти і лікувати інфекційні захворювання , особливо, мають вірусне походження.
 • виключати ризик травмування голови, вушної області, головного мозку.
 • підвищувати захисну функцію організму шляхом прийому вітамінно-мінеральних комплексів.
 • дотримуватися правильне харчування, виключати з рац іона спиртні напої.
 • вести рухливий спосіб життя.

Хоча б 2 рази в рік потрібно проходити профілактичне обстеження організму, що дозволить вчасно виявити провокуючі неврит стану і відразу почати терапію. Якщо не вдалося уникнути розвитку захворювання, не варто займатися самолікуванням. Тільки лікар зможе визначити найбільш ефективний метод лікування.

Джерела: uho-gorlo-nos.com, vsepromozg.ru, doktor-ok.com, medica24.ru, nervovnet.com

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Нейропротектори: що це таке, механізм дії і список препаратів

Megusta

Чому при інсульті та після нього підвищується температура тіла?

Alfonso

Більше 20 причин, чому дзвенить у вухах і що з цим робити?

Andrey

Більше 20 причин, чому може хворіти лоб, віскі, очі: як позбутися від неприємних відчуттів?

Lamaxima

Особливості спинального інсульту — причини і лікування

Coolio

Що таке кавернома головного мозку, які причини виникнення патології, алгоритм лікування

Scooby

Список препаратів калію і магнію в таблетках, вітамінні комплекси: показання, протипоказання, побічні ефекти

Elena

Мікроінсульт у чоловіків: симптоми, перші ознаки

Elena

Таблетки від епілепсії: огляд протисудомних лікарських засобів, список препаратів

Andrey

Які наслідки при кісті прозорою перегородки головного мозку?

Megusta

Особливості галюцинацій після інсульту

Maxim

Чому виникають судоми після інсульту і як допомогти хворому

Coolio

Залишити коментар