Голова

Що таке кавернома головного мозку, які причини виникнення патології, алгоритм лікування

Що таке кавернома головного мозку, які причини виникнення патології, алгоритм лікування
кавернома головного мозку — це доброякісна судинна пухлина головного мозку, що утворює каверни, наповнені кров’ю або тромбами, виключеними із загального кровотоку.

Загальні відомості

кавернома — це доброякісний процес в головному мозку, що вражає стінки судин і формує пухлину. Наповнення порожнин-каверн можуть представляти тромби або кров, що не мають доступу до спільного кровотоку. Іншим мозковим новоутворенням є гемангіома. Представлена ​​клубком кровоносних судин. Новоутворення оточене нервами, має нерівну поверхню синюватого кольору, може складатися з жовтих включень на місці крововиливів.

Для каверн і гемангіом не характерно метастазування. Розмір вузла досягає 5 см. Захворювання не купують злоякісний онкологічний характер. Патологія зустрічається рідко. Серед новоутворень в мозку зафіксовано 0,5% випадків каверн серед населення земної кулі.

Захворювання вроджене, важко піддається діагностиці. Зазвичай люди не підозрюють про патологію голови. За МКБ 10 доброякісна пухлина головного мозку і відділів ЦНС має код D33. Кавернома ворітної вени є вродженою аномалією. Часто хвороба провокує тромбоз з омфалітом. Найрідше зустрічається судинна патологія спинного мозку. Деякі симптоми схожі з загальномозковими.

Причини патології

Точні причини виникнення каверноми вивчаються онкологами досі. Основна частина лікарів вважає кавернозний тип пухлини вродженої патологією. Судинна мальформація може виникати внаслідок вірусного ураження організму жінки на перших етапах формування плоду. Якщо в процесі закладки кровоносної системи віруси вражають їх тканини, розвивається некроз судин. Відбувається утворення клубків судин і каверн.

З кавернома поєднують чинники, що вплинули на її створення:

 • Вагітність, обтяжена інфекційними та вірусними патологіями.
 • Передчасні пологи.
 • Важкі родові травми.
 • Передчасне старіння плаценти.
 • Куріння і вживання спиртовмісних напоїв в період виношування плоду.

При виявленні патології у хворої пацієнтки народжувати дозволяється тільки за допомогою кесаревого розтину.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

з кавернома пов’язаний не тільки спадковий фактор. Кавернозна ангіома може розвиватися у всіх вікових категорій:

 • Через черепно-мозкових травм.
 • На тлі підвищеного радіаційного опромінення.
 • Унаслідок інфекційних і запальних процесів в мозку.
 • При зниженні імунітету під впливом серйозних захворювань.

Різновиди захворювання

Локалізація каверноми провокує різні симптоми і перебіг хвороби . Ангинозная кавернома може вражати тканину таламуса, стовбура, підкіркових ядер, мозочка і т.д. Наприклад: Найскладніша форма хвороби розташовується в стовбурі органу. При ураженні стовбура знайти підхід до пухлини практично неможливо. Цей відділ чутливий і відповідає за важливі життєві функції: биття серця, дихання, голод і насичення. Новоутворення провокує судоми, непритомність і при кровотечі виникає ризик для життя людини.

При кавернома мозочка розвиваються порушення мови і рухів. Патологія зустрічається серед 8% пацієнтів з пухлиною судин. Хворому важко орієнтуватися в просторі, порушується координація, відзначаються неприродні пози голови і тіла, мова стає незрозумілою для оточуючих, хворому складно управляти руками, брати дрібні предмети.

кавернома головного мозку часто зустрічається в верхніх відділах органу. Пухлина виникає в тім’яної, лобної та потиличної областях. Також уражається скронева частка. Для ураження лобової частини характерні проблеми з пам’яттю, різка зміна настрою від глибокого розпачу до повного щастя, нерозбірлива або сплутана мова, нерівний і нерозбірливий почерк.

При пухлини правої частки людина стає гіперактивним, постійно в гарному настрої. Хворий не усвідомлює своє становище і вплив новоутворення на здоров’я. Доброякісний процес скроневих часток вражає звукові аналізатори. При новоутворенні лівої темпоральной частки людина не сприймає звук. Самостійно сказані слова уловлюються мозком, тому хворий повторюється багато разів. При локалізації пухлини справа звук не фільтрується, людина не розрізняє шуми і голоси.

Розвиток пухлини в тім’яній ділянці мозку характеризується зниженням розумової активності і кмітливості. Ангинозная пухлина представляють одиничні і множинні вузли. Лікування одиночних вогнищ має на увазі видалення. Множинна кавернома поширюється в обидві півкулі. Зустрічається при спадковому типі захворювання. Не підлягає видаленню.

Симптоми і клінічні прояви

Ознаки даного захворювання залежить від розташування судинного освіти. Найпершою ознакою може стати епілептичний припадок з неврологічним розладом.

Що таке кавернома головного мозку, які причини виникнення патології, алгоритм лікування
Симптоматика проявляється наявністю:

 • головних болів, які на початковій стадії розвитку слабовираженних, хоча періодичні, але з розвитком хвороби болю стають сильнішими, і медикаменти не допомагають.
 • судом, мають епілептичну форму.
 • шумів у вухах або дзвону в голові.
 • невпевненою ходи, запаморочення , а також порушеної координації та рухової активності.
 • диспепсичних розладів у вигляді блювоти і т шноти.
 • появи слабкості в кінцівках, а також оніміння і паралічів.
 • дисфункцій зору, мови і слуху, також погіршення пам’яті, уваги і появою поплутаних думок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Норма гемоглобіну у дитини. Низький, підвищений. Причини, як підняти до року і старше

Прояв ознак залежить від розташування пухлини. Судинна пухлина з’являється у верхніх мозкових відділах у 80% хворих, в мозочку — в 8%, а інша частина спостерігається в спинному мозку.

Симптоматика в залежності від локалізації пухлини:

 • Скронева частка — дисфункція слуху та мовлення. Хворий не дізнається голоси знайомих.
 • Лобова частка — погіршується пам’ять, хворий нездатний виконувати дрібні рухи, а також змінюється почерк. Можливі періодичні апатія і депресія, або, навпаки, неадекватність і ейфорія. Погіршується мова (може виникати збіднення словникового запасу або надмірна балакучість).
 • Тім’яна область — відбувається розлад інтелекту.
 • Мозок — нестабільна хода, розлади мови і виникають дивні рухи (повороти голови, дивні пози і нахили).

Діагностика

Що таке кавернома головного мозку, які причини виникнення патології, алгоритм лікування
До лікування необхідно підтвердити діагноз і виявити особливості патології. Для цього застосовують:

 • електроенцефалограми. Метод дозволяє оцінити биопотенциал мозку. При наявності пухлини або кісти спостерігаються зміни в імпульсах.
 • МРТ. З її допомогою не тільки виявляють каверни, а й встановлюють її особливості.
 • Ангіографію. Вона застосовується для вивчення стану судин.

Додатковими методами дослідження є аналізи крові і спинномозкової рідини.

Розгорнуте дослідження крові дозволяє виявити запальний процес в організмі. За допомогою пункції визначають, чи є крововиливи в структурах мозку. Все це дозволяє точно оцінити стан хворого і вибрати стратегію лікування.

Алгоритм лікування Європейські рекомендації

Стереотаксична радіохірургія каверноми головного мозку

Використання радіохірургічного лікування для лікування пацієнтів з кавернома є спірним питанням. З огляду на високий хірургічний ризик у пацієнтів з глибинними кавернома, по аналогії з успішним радиохирургическим лікуванням артеріовенозних мальформацій була запропонована радіохірургія.

Основною метою радіохірургічного лікування повинно бути значно знизився рівень ризику крововиливу, особливо після дворічного латентного періоду. Цей термін взятий з досвіду радіохірургічного лікування артеріо-венозної мальформації (ABM). Однак на відміну від артеріо-венозної мальформації (ABM), МРТ або ангіографія не можуть бути використані для оцінки ризику крововиливу і певні терміни для остаточної оцінки результатів лікування невідомі.

Зокрема, лікування за допомогою гамма-ножа може привести до неврологічних ускладнень, викликаним або променевим некрозом або крововиливом після лікування, були зареєстровані навіть смертельні випадки. На відміну від оптимістичних результатів декількох досліджень, які стверджують, що результати стереотаксичної радіохірургії невеликих, глибоко розташованих каверни можуть бути краще результатів мікрохірургічної резекції, останні публікації ясно показали, що стереотаксическая радіохірургія представляється неадекватним методом для запобігання крововиливу з каверноми.

передопераційна підготовка, показання до операції

Поділ кавернозних вад розвитку на супратенторіальні (а також мозочка) і вражений ия стовбура головного мозку корисно в щоденній клінічній практиці, так як в клінічній картині цих підгруп є істотні відмінності.

Показання до хірургії супратенторіальні (і мозочкових) каверн у молодих пацієнтів з легкої або невираженою симптоматикою можуть бути сумнівними. Однак у зв’язку з кумулятивним ризиком крововиливу або наростання неврологічного дефіциту протягом довгого часу необхідний індивідуальний підхід.

ГАРНІ НОВИНИ:

Більш проблематичним є ураження кіркових і підкіркових областей, функціонально важливих зон, таких як базальні ганглії і таламус, або ж локалізаванних в межах третього шлуночка, мозолистого тіла і поясній звивині, паравентрікулярних, а також в глибині скроневої частки. Проте, останні публікації показали, що вогнища ураження у всіх цих місцях також можуть бути видалені безпечно і з прийнятними наслідками. Каверноми стовбура мозку становлять 9-35% усіх каверни. Ця підгрупа представляє особливий інтерес.

Крововилив з цих каверн зустрічається в 30 разів частіше, ніж при будь-якій іншій локалізації. Через їх локазізаціі крововилив, швидше за все, призведе до серйозного неврологічного дефіциту. Каверноми стовбура мозку являють собою складну задачу, тому що їх набагато важче видалити, ніж при іншому розташуванні.

Терміни та цілі операції при кавернома головного мозку

Для термінів операції важливу роль відіграють такі фактори: наявність або відсутність крововиливів, наявність або відсутність некупіруемой судом, мас-ефект крововиливи, клінічний стан пацієнта. Завдяки значній мінливості цих факторів, немає єдиних рекомендацій, і кожен клінічний випадок вимагає індивідуального підходу. Цілі операції наведені нижче.

мети хірургічного лікування:

 • Запобігти повторне крововилив, що має на увазі повне видалення патологічного вогнища.
 • Звести до мінімуму пошкодження навколишнього нормальної паренхіми, що передбачає розробку спеціальних і індивідуальних підходів для кожного пацієнта.
 • для збереження супутніх венозних аномалій (що часто зустрічається і може бути діагностовано за допомогою МРТ і ангіографії).

Планування нейронавігації

Хірургічний метод включає в себ я точне передопераційне планування хірургічного доступу, заснованого на нейровізуалізації, а також застосування технічних методів, таких як нейронавігація і електрофізіологічні методи (див. нижче).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Способи, які допоможуть полегшити дихання при аденоїдах

Точне планування, інтраопераційна орієнтація, локалізація анатомічних орієнтирів і збереження життєво важливих структур є важливим питанням хірургії церебральних кавернозних мальформацій. Навігаційні системи можуть допомогти при удаленімозгових каверни.

нейронавігація вносить свій внесок у визначення ідеального вектора підходу, оптимального вибору краніотомії, що згодом мінімізує травму кори, допомагає розумінню анатомії, призводить до підвищення безпеки операції. Нейронавігація надає дійсно корисну для хірурга інформацію для передопераційної орієнтації в анатомії, планування і моделювання хірургічного підходу, інтраопераційної навігації, збереження життєво важливих нервово-судинних структур і оцінки меж можливої ​​резекції.

Інтраопераційне ультразвукове дослідження може служити альтернативою або доповненням до стандартної нейронавігації. Також в даний час активно використовуються интраоперационное КТ або MPT-дослідження. Особливостями сонографии є гнучкість і простота використання. Проте, інтраопераційне ультразвукове зображення зазвичай має слабкий сигнал. Його застосування, особливо спільно з нейронавігаційної системою, може бути особливо корисним для проведення доступу через борозну. Проте, навіть з сучасним обладнанням і високою роздільною здатністю, просторову роздільну здатність у цього методу не вище, ніж МРТ.

Хірургічні доступи при кавернома головного мозку

Хірургічний доступ, необхідний для видалення каверноми, має важливе значення для успіху всієї операції. Більшість авторів вважає за краще хірургічний підхід в залежності від співвідношення між кавернома і м’якою мозковою оболонкою або епендимальних поверхнею мозку.

Для більшості супратенторіальні каверни використовуються прості трепанації черепа, які повинні забезпечити достатню візуалізацію мікрохірургічних маніпуляцій. При глибинних ураженнях стандартні підходи, такі як птеріональний, серединний субокціпітальний, ретромастоідальний або субтемпоральний не завжди є достатніми.

Спеціально розроблені доступи можуть запропонувати ряд переваг, особливо при складних і глибоко розташованих кавернома. Наприклад, серединний субокціпітальний доступ є одним з найбільш часто використовуваних для доступу до кавернома стовбура мозку. Хоча межміндаліковий доступ зі збереженням анатомічної цілісності хробака мозочка пропагується більшістю нейрохірургів, багато як і раніше застосовують розсічення хробака для того, щоб увійти в порожнину четвертого шлуночка.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Проте, перетин нижнього відділу хробака може сильно порушувати ходу, тому доцільно використовувати інтертонзіллярний доступ, який дає достатній огляд дна четвертого шлуночка у всіх випадках. Для вогнищ ураження, розташованих вентро-латерально в мосту або середнього мозку, нерідко адекватним буде субтемпоральний транстенторіальний доступ із збереженням блокового нерва.

Інтраопераційний електрофізіологічний моніторинг

Інтраопераційний нейромоніторінга набув більшого значення зокрема для глибинно розташованих каверни (в стовбурі мозку і базальних гангліях). У цих випадках зазвичай використовується моніторинг моторних викликаних потенціалів (МВП), безперервний моніторинг соматосенсорних викликаних потенціалів (ССВП) а також слухових викликаних потенціалів (СВП).

Критичні зміни ССВП визначаються як зниження амплітуди більш 50% або затримка проведення більш ніж на 10%, або збільшення центрального часу проведення більш 1,0 мс. Крім того, зменшення амплітуди хвиль СВП III, IV або V більш ніж на 50% і / або збільшення затримки п’ятого піку з різницею міжпіковий затримки (Р5-Р1) більш ніж 1 мс вважалися критичними. Крім того, для визначення центральної борозни під час операції з приводу каверн, локалізованих в пре- і пост-центральній звивині метод може бути використаний фазової реверсії.

Техніка диссекции каверноми головного мозку

поряд з точною локалізацією і оптимальним розрізом кори техніка диссекции може істотно вплинути на результат операції. Визначення відкладень гемосидерину на поверхні мозку може допомогти хірургу виконати точний розріз кори. однак при підкіркових або глибинних ураженнях поверхню мозку може бути не змінена. У цих випадках для прийняття рішення, де розсікати кору мозку і де можливо відкрити борозни для отримання доступу до осередку ураження, ми використовуємо нейронавігація, сонографію (в поєднанні з даними електрофізіологічного контролю).

Після визначення локалізації каверноми обов’язково суворе поділ між поразкою і здорової паренхіми. За допомогою біполярної коагуляції та Мікроножниці вимикаються крихітні живлять і відводять судини. Будуть потрібні потужне збільшення і тонкі біполярні пінцети з низькою силою струму (для обмеження поширення струму в здорові тканини), особливо при глибинних кавернома. Асоційовані венозні аномалії розвитку повинні бути збережені.

Невеликі каверноми, як правило, можуть бути зменшені в обсязі і видалені єдиним блоком. Після видалення каверноми обов’язково проводиться огляд залишкової порожнини, щоб виключити залишки поразки. Використання лазерів при кавернома стовбура мозку, як це описано понад десять років тому, не отримало загального визнання. Нижче наведені три принципи, які отримали загальне визнання в хірургії каверни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Геморой у чоловіків: головні причини, 9 перших ознак, загальні симптоми, методи лікування та профілактики

Рекомендації до хірургічного лікування:

 • Повне видалення вогнища.
 • Уникати ушкоджень супутніх венозних мальформаций.
 • Залишити навколишній гемосидерин, ділянки гліозу недоторканими при кавернома стовбура мозку і видалити цей шар в разі подкорковой епілепсії.

постопераційні результати, ускладнення, інвалідизація і летальність

Визначення результатів хірургічного лікування каверн є складним питанням. Незважаючи на чіткі цілі операції, згадувані вище, не існує методики, яка забезпечує повне вилікування від кавернозних мальформацій, які можуть навіть з’явитися заново після повного видалення.

Навіть МРТ методи з високою роздільною здатністю не можуть на 100% довести тотальне видалення вогнища ураження і, отже, усунути ризику крововиливу. Крім того, хірургічне втручання саме по собі може стати причиною різних побічних ефектів, які можуть зберігатися або поступово зникати. Стан після операції може бути таким же, як і до проведення, з поліпшенням або навіть погіршенням неврологічної симптоматики.

Деякі пацієнти в 1980-х роках (коли хірурги в усьому світі мали мало досвіду роботи з кавернома) постраждали від важких ускладнень, але з часом результати значно покращилися. Останнім часом навіть при глибинних ураженнях (стовбур мозку або базальні ганглії) результати, як правило, відмінні, з мінімальними або практично відсутніми хірургічними ускладненнями.

Випадки погіршення зазвичай пов’язані з набряком критичних областей (стовбур мозку), паренхіми , і включають в себе різні ступені меж’ядерних офтальмоплегии, погіршення гемипареза, ураження лицьового або відвідного нерва, параліч погляду, оніміння обличчя і / або кінцівок, дисфагію, дизартрію, атаксія ходи і т. д. у більшості випадків неврологічна ді функція дозволяється повністю протягом перших шести місяців після операції.

Консервативне лікування каверноми головного мозку без операції

Пацієнти з встановленим діагнозом церебрального кавернозного пороку без крововиливів, судом або інших специфічних симптомів є кандидатами для клінічного спостереження і повторного обстеження.

Неоперативне лікування може бути найкращим варіантом для пацієнтів зі «випадковим» поразкою, зазвичай при локалізації мальформації глибше функціональних областей мозку або ж у пацієнтів з множинними ураженнями, в тому числі і при вже віддаленої мальформації. Фармакологічне лікування показано для пацієнтів, які страждають епілептичними припадками. Ми не рекомендуємо призначати аспірин для пацієнтів, які страждають від каверни.

Протипоказання

При кавернома, як і при інших патологіях, пов’язаних з судинами, для хворих встановлюють деякі обмеження. Кавернома головного мозку, протипоказаннями для якої є масаж, прогрівання, фізіотерапевтичні процедури в місці утворення пухлини, не підлягає самолікування. Неправильний і неграмотний підхід до терапії погіршує ситуацію, і може спровокувати судинний розрив і крововилив, що вкрай небезпечно. Хворим рекомендується постійно відстежувати гемангиому в динаміці, щоб не пропустити її прогресування і вчасно попередити можливі ускладнення.

Чи може кавернома перерости в рак

Кавернозная ангіома не відноситься до числа злоякісних новоутворень. Імовірність її переродження в ракову пухлину дуже низька.

Це можливо лише при наявності онкологічного захворювання на запущеній стадії, коли починають утворюватися метастази. Таке трапляється дуже рідко. Саме тому кавернозні новоутворення не лікують протипухлинними препаратами.

Можливі ускладнення

Небезпека каверноми полягає в її ускладненнях. Вони залежать від того, в якій ділянці вона знаходиться і наскільки велика. Відсутність лікування може призвести до запальних процесів і дистрофічних змін в ураженій зоні, а це може викликати:

 • крововилив.
 • розрив судин.
 • поява нових кавернозних ангіом.
 • порушення кровообігу в пошкодженій ділянці.
 • кисневе голодування.
 • смерть.

Але не завжди це захворювання веде до таких ускладнень. При відсутності несприятливих зовнішніх факторів неоплазия НЕ розростається і не робить патологічного впливу.

Окремі пацієнти живуть з кавернома все життя, не відчуваючи дискомфорту і не знаючи про неї. Тому прогнозувати, як вона розвиватиметься, важко.

Не менш важко передбачити результати оперативного лікування. Хірургічне усунення каверноми сприяє позбавленню від більшості симптомів хвороби, але для цього необхідна відновна терапія.

Профілактика і прогноз

Якщо діагноз поставили до появи ускладнень (розрив судин або крововиливу), то прогноз досить сприятливий. У пацієнтів швидко спостерігається відновлення і вони повертаються до звичайного життя. При кавернома головного мозку, на жаль, неможлива профілактика, так як діагноз носить вроджений характер, можна лише попередити наслідки.

Завдяки сучасним методам діагностики можливо виявити захворювання на ранній стадії розвитку і усунути кавернозні мальформації, що перешкоджає появі ускладнень (крововилив та смерть).

Джерела: onko.guru, neurodoc.ru, meduniver.com, onkologia.ru, bolitgolova.info

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Список препаратів спазмолітиків миотропного, нейротропного, комбінованої дії

Marina

Таблетки від епілепсії: огляд протисудомних лікарських засобів, список препаратів

Andrey

Симптоми при вестибулярному невриті і методи лікування патології

Lamaxima

За останні 30 причин частих ( постійних ), сильних запаморочень у жінок

Elena

Що таке гіпоксія плода, які наслідки кисневого голодування у новонароджених

Lamaxima

Список препаратів калію в таблетках і розчинах: показання до застосування, протипоказання, побічні ефекти

Lamaxima

Алгоритм надання першої допомоги при інсульті до приїзду швидкої

Elena

Адреноміметики: класифікація, механізм дії, список препаратів альфа і бета типу

Maria

Особливості відновлення паралізованою руки після інсульту в домашніх умовах

Scooby

Препарати для лікування і профілактики інсульту

Megusta

Особливості стволового інсульту, прогноз одужання

Marina

Мікроінсульт у чоловіків: симптоми, перші ознаки

Elena

Залишити коментар