Серце

Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін’єкціях, особливості застосування у літніх людей

Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей height=»369″ />
Суть механізму дії антиаритмічних засобів — нормалізація провідності електролітів по іонним каналам міокарда. Кожен кардіоціт пронизаний великою кількістю проток різної спрямованості, за якими курсують іони калію, натрію, хлору. Це рух формує потенціал дії кожної клітини, сприяє правильному проведенню нервових імпульсів по міокарду.

При аномальному іонному векторі виникає аритмія. Зазвичай провокує порушення серцевого ритму ектопічний (виник не в призначеному місці, за межами синусового вузла) водій імпульсів. Щоб відновити правильний рух іонів потрібно знизити його активність, припинити циркуляцію імпульсу. Цим і займаються антиаритмічні препарати, які закривають пошкоджені іонні канали, зменшуючи негативний вплив на серце і симпатичні рецептори міокарда.

Вибір антіарітміка залежить від виду порушення ритму серця. Якщо синусовий ритм відновити не вдається, використовують електричну кардиостимуляцию (амбулаторно або в стаціонарі).

Класифікація препаратів антиаритмиков

Міжнародна класифікація антиаритмічнихпрепаратів була введена в кардіологічну практику в середині минулого століття, але використовується до сих пір. Основа градації ліків від аритмії — різну дію хімічних речовин на клітинну мембрану. Препарати, що коректують ритм, здатні змінювати вектор потоку заряджених частинок, що проходять через оболонку клітини, припиняючи утворення патологічних сигналів, що викликають аритмії.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Антиаритмічні засоби поділяються на 4 класи в залежності від того, який саме канал транспортування іонів вони перекривають . Кожній групі відповідає певний вид аритмії. Вгадати самостійно потрібний препарат неможливо, тому антиаритмики призначаються тільки лікарем під контролем ЕКГ-обстеження.

Класифікація антиаритмиков:

 1. Мембраностабілізуючі блокатори натрієвих каналів, які впливають безпосередньо на функціональні можливості міокарда — це I клас, який ділиться на: IА — Новокаинамид. IВ — Лідокаїн. IС — Етацизин.
 2. Бета-адреноблокатори діють за рахунок зниження збудливості серцевого м’яза — це II клас (Пропранолол).
 3. Блокатори калієвих каналів — це III клас: протиаритмічних препаратів нового покоління, які сповільнюють потік іонів калію, подовжуючи час збудження кардіоміоцитів, що стабілізує електричну активність серця (Аміодарон).
 4. Блокатори повільних кальцієвих каналів сприяють подовженню часу нечутливості серця до патологічного імпульсу — це IV клас, який скасовує аномальне зі рощення: блокатори кальцієвих каналів (Верапаміл). активатори калієвих каналів (АТФ).
 5. Інші антиаритмічні препарати: сюди включені транквілізатори, антидепресанти, серцеві глікозиди, седативні препарати, нейротропні засоби. Ліки надають комплексний вплив на міокард і його іннервацію (Натрію аденозинтрифосфат, Калію хлорид, Магнію сульфат, серцеві глікозиди).

Захворювання, при яких призначаються антиаритмики

Препарати від аритмії зупиняють циркуляцію патологічного імпульсу по каналах міокарда, відновлюючи синусовий ритм. Тому призначають такі ліки при захворюваннях, одним з основних симптомів яких є порушення нормального ритму серця:

 • будь-які форми ішемії серця: від стенокардії до передінфарктний стан.
 • патологічні розлади центральної нервової системи: травми, запалення, інтоксикація.
 • стресові ситуації.
 • гормональні зрушення в організмі: пубертат, патологічні місячні, вагітність, лактація, клімакс, некоректна доза гормонозаместительной терапії, контрацептиви.
 • запалення серцевих оболонок будь-якого генезу: ендок Ардіто, міокардит, перикардит, панкардіт.
 • гіперкальціємія або гіпокаліємія.
 • ендокринні патології: захворювання щитовидки, цукровий діабет будь-якого типу.
 • ВСД.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Глюкометр « Контур ТЗ »: особливості та переваги

Список основних препаратів

Кардіологи при лікуванні аритмій використовують антиаритмічні засоби різних груп, ефект яких обумовлений їхнім специфічним впливом на:

 • транспортування натрію, калію , кальцію всередині клітини.
 • балансування електричного потенціалу клітини.
 • стабілізацію клітинних оболонок.
 • нормалізацію електролітного обміну в організмі в цілому.

При цьому критерієм вибору препарату стає:

 • стан нервової системи пацієнта.
 • наявність супутньої патології .
 • вид порушення ритму серця.
 • електролітний склад крові.
 • гормональний фон.

Мембраностабілізуючі препарати

Суть дії антиаритмічних препаратів цієї групи — блокування транспорту в клітину іонів натрію. За рахунок цього коригується уповільнення або активація хвилі збудження, яка проходить через міокард: аритмія зникає.

Залежно від впливу ліків на час реполяризації розрізняють: підклас IА (подовжує час), IВ (вкорочує), IС (НЕ змінює час реполяризації). Сьогодні препарати цього класу практично зняті з виробництва через низьку ефективність і безлічі побічних ефектів.
IА: Новокаинамид, Хінідин, Дизопірамід, Гілурітмал, Аймалін

Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей
На практиці рідко, але використовуються Новокаинамид і Хінідин в вигляді таблеток від аритмії і ін’єкційно. Мають кардіопрессівним дією. Новокаинамид показаний для купірування пароксизмів, тріпотіння передсердь, миготливої ​​аритмії. Заборонено при атріовентрикулярному блоці, кардіогенному шоці, ХНН. Вартість 120 рублів. Хінідин знижує тонус артерій і вен, володіє дратівливою, знеболюючим і жарознижувальну дію, пригнічує діяльність головного мозку. Придбати можна в інтернет-аптеці за 1 600 рублів.
IВ: Лідокаїн, Піромекаін, Тримекаїн, токаїнід, Мексилетин, Дифенін, Апріндін
Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей
Препарати від аритмії цієї підгрупи не ефективні при миготливої ​​аритмії, оскільки слабо впливають на синусовий вузол, ступінь провідності і скоротливості міокарда. Призначаються при екстрасистолах, пароксизмах, аритміях від передозування серцевими глікозидами. Найбільш відомий — Лідокаїн, який збільшує проникність мембран для іонів калію і одночасно блокує натрієві канали. Ціна — 30 рублів.
IС: Етацизин, етмозін, Боннекор, Ритмонорм, Пропафенон (Ритмонорм), Флекаїнід, Лоркаінід, Аллапінін, Індекаінід, Пропанорм
Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей
Блокатори натрієвих каналів з цієї групи уповільнюють приплив крові в кардіоміоцити, зменшуючи тим самим їх збудливість. Призначаються тільки стаціонарно (здатні провокувати аритмії іншого типу), при станах, що загрожують життю: пароксизмах і фібриляції. Застосовують: Етацизин — 1420 рублів, Пропанорм — 130 рублів, Ритмонорм — 500 рублів, Пропафенон — 240 рублів.

Бета-адреноблокатори

Аритмії, які лікуються препаратами цієї групи, викликані підвищенням тонусу вегетативної нервової системи на тлі стресових ситуацій з результатом в ішемію серця через спазми судин. В кровотоці запускається ланцюжок біохімічних процесів: катехоламіни — адреналін — бета-рецептори міокарда.

Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей
Бета-блокатори переривають цей хибний шлях, рятуючи серце від надмірної активації. Найбільш популярний Пропранолол, який розширює просвіт артерій, знижує тиск, підвищує тонус бронхів. Така дія нормалізує ритм серця (навіть при резистентності до серцевих глікозидів), тахіаритмія трансформується в брадиаритмією, перебої пропадають, серце отримує відпочинок для відновлення. Препарат має здатність накопичуватися в тканинах, тому для літніх необхідний контроль за призначаються дозами (25 рублів).

ГАРНІ НОВИНИ:

Читайте також: бета адреноблокатори список — препаратів нового покоління

Інші таблетки від аритмії групи представлені в таблиці:
Назва препарату Вартість в рублях Бісопролол100Метопролол40Беталок Зок270Егілок150Метокард70Конкор190Коронал190Біпрол190Ніпертен150Арітел120Бісогамма130Кордінорм150Атенолол50

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Дітей у школи, людей похилого віку в готелі: в Україні виступили...

Блокатори калієвих каналів (активатори повільних натрієвих каналів)

Аритмія, яка усуває ся ліками цього класу, виникає на тлі укорочення процесів реполяризації міокарда. Засоби цієї групи подовжують рефрактерний період, блокують канали кальцію і натрію, знижують сприйнятливість адренорецепторів до гормонів стресу, уповільнюють електричні процеси в кардіоцітах.

Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей
Найяскравіший представник — ліки від аритмії Аміодарон, який розширює коронаров, блокує адренорецептори, знижує артеріальний тиск, перешкоджає гіпоксії міокарда, зменшує тонус вінцевих артерій, ЧСС.
Дозування для прийому підбирається тільки лікарем в індивідуальному порядку, оскільки препарат токсичний і вимагає постійного контролю тиску, лабораторних аналізів (150 рублів).

Інші препарати представлені в таблиці:
Назви Ціна в рублях Бретілія (Бретілат) 40Тозілат (Периндоприл-Тева) 306Соталол77Кордар он300Сотагексал90

Блокатори повільних кальцієвих каналів (антагоністи кальцію)

Таблетки і ін’єкції від аритмії цієї групи перекривають повільні канали кальцію, відкриваючи шлях каналах калію, який покращує провідність міокарда. При застосуванні ліків знижується автоматизм синусового вузла, розширюються судини, падає тиск.

Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей
Найбільш популярний — Верапаміл, здатний лікувати гіпертонічний криз (в ін’єкційної формі). Це високоефективний засіб призначається при важких формах стенокардії, гіпертонії, аритмії.
Препарат розширює коронаров, підвищує стійкість міокарда до гіпоксії, нормалізує в’язкість крові. Верапаміл кумулируется в організмі, а потім виводиться нирками. Випускається у вигляді таблеток, драже і в / в ін’єкцій. Ліки добре переноситься пацієнтами. Ціна 60 рублів.

Читайте також: антагоністи кальцію — список препаратів

Серед інших лікарських можна відзначити:
Назва препарату Вартість в рублях Ділтіазем100Ізоптін СР450АТФ281

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Інші антиаритмічні засоби

в цю групу противоаритмических препаратів включені кошти, які призначаються як самостійно, так і в складі комплексної терапії. Їх дія різновекторні, точки прикладання — різні, але ефект — однаковий: нормалізація пульсу.

Наприклад, при серцевих блокадах дозволено використання ліків наступних фармакологічних груп:

 • адреномиметики — Сальбутамол — 124 рубля, Беротек — 347 рублів.
 • м-холіноблокатори — Атропін (14 рублів).
 • симпатомиметики — Ефедрин (930 рублів).

Назва ліки вартість, рублів Дигоксин — серцевий глікозид, купірує екстрасістоли50Кораксан — препарат останнього покоління, блокує виникнення внеза ної деполяризації під час діастоли, підвищує витривалість міокарда (застосуємо при СД) 1150Строфантін- серцевий глікозид, зменшує ЧСС, атриовентрикулярную проводімость59Атропін — холинолитик, збільшує ЧСС при брадікардіі14Сульфат магнію — знімає шлуночкову тахікардію через електролітного дісбаланса11Бравадін — дженерик, аналог Кораксана500Раеном600Панангін150Оротат калія50Аспаркам50

Протипоказання

Антиаритмічні засоби безпосередньо впливають на серце, судини, інші внутрішні органи, тому є патологічні состоян я, при яких ці ліки протипоказані.

Для засобів I класу обмеженнями служать:

 • атріовентрикулярнаблокада.
 • гіпотонія.
 • ХСН.
 • ішемічний шок серця.
 • вагітність.

Засоби II класу протипоказані при:

 • слабкості синусового вузла:
 • серцевих блокадах різного типу.
 • артеріальної гіпертензії.
 • брадикардії.
 • серцевої декомпенсації.
 • ХНН.
 • вагітності.

Препарати III класу не призначають при:

 • патологічної атріовентрикулярноїпровідності.
 • бронхіальній астмі.
 • важких легеневих патологіях.

Засоби IV класу протипоказані при:

 • артеріальної гіпотензії.
 • кардіогенному шоці.
 • патології щитовидної залози.
 • ХНН.
 • енцефалопатії.
 • предінсульте.

Побічні ефекти

Використання антиаритмічнихпрепаратів має свої негативні наслідки. До недавнього часу їх було дуже багато. Через це ряд препаратів зняті з виробництва, процес не закінчений до сих пір.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Застосування мазі Левомеколь від грибка нігтів

З’являються засоби проти аритмії нового покоління, які добре переносяться пацієнтами. Незважаючи на це, провокація порушень частоти серцевих скорочень антиаритмиками становить до 40% випадків. Небезпечні для життя аритмогенні стану істотно підвищують загальну смертність. Побічні негативні наслідки противоаритмической терапії зберігаються у вигляді:

 • сухості в роті.
 • спазму акомодації.
 • затримки сечовипускання.
 • бронхоспазма.
 • диспепсії.
 • дисфункції печінки.

З боку нервової системи побічні ефекти прийому препаратів включають:

 • вертиго.
 • мігрень.
 • міопію.
 • сонливість, апатію.
 • судоми.
 • зниження слуху.
 • тремор рук.
 • непритомність.
 • задишку.
 • зупинку дихання.

Деякі антиаритмічні засоби можуть викликати алергію, анафілаксію, агранулоцитоз, лейкопенія, тромбоцитопенія, лихоманку.

Рослинні лікарські препарати

Огляд антиаритмічнихпрепаратів: лікарські засоби в таблетках і ін'єкціях, особливості застосування у літніх людей
Деякі ліки від аритмії мають рослинне походження, що вигідно відрізняє їх від синтетичних препаратів аналогічної дії. Вони діють м’яко, абсолютно безпечні для пацієнтів будь-якого віку, не мають гендерних відмінностей.
Безперечним плюсом є їх доступність, відпустку в аптеках без рецепта, зручність використання в домашніх умовах. Перелік сучасних препаратів такого типу широко відомий:

 • «Екстракт валеріани» — таблетки, настоянка, рослинна сировина: проявляє заспокійливий, анальгезирующий, антиаритмічний ефект, є відмінним антидепресантом, засобом від безсоння.
 • «Собача» — спиртова настоянка, яку приймають по 30 крапель тричі / день. У домашніх умовах настойку готують просто: столову ложку трави заварюють окропом, настоюють годину, фільтрують, приймають по столовій ложці в процесі кожного чаювання.
 • «Новопассит» — рослинна антиаритмічний засіб, у складі якого 7 рослинних компонентів, що забезпечують седативний і нормалізує серцевий ритм ефект, і один протівотревожний компонент. Приймають по одній маленькій ложечці 3 рази за добу.
 • «Персен» демонструє заспокійливий, що знімає спазм гладкої мускулатури протиаритмічний результат від прийому. У складі: корінь валеріани, витяжка з екстракту м’яти і меліси, які гарантують седативні властивості, нормалізують частоту серцевих скорочень. Препарат усуває дратівливість, збудження, емоційну напруженість, психічне перенапруження, нормалізує сон, стимулює апетит, знімає відчуття неспокою.

Література

 1. Машковський М. Д. Лікарські засоби. У двох частинах. 14-е видання, перероб. І доп. М .: ТОВ «Нова Хвиля», 2002..
 2. Довідник Відаль, Лікарські препарати в Росії, 9-е видання, ЗАТ «АстраФармСервис», 2003.
 3. Мазур Н.А. Основи клінічної фармакології та фармакотерапії в кардіології, с. 243, М., 1988.
 4. Метелиця В.І. Довідник кардіолога з клінічної кардіології, с. 97, 120, М., 1987.
 5. Янушкевічус З.І. та ін. Порушення ритму і провідності серця, с. 210, М., 1987.
 6. Мубаракшіна О.А. Антиаритмічні препарати: порівняльна характеристика та аспекти клінічного використання // Медичний вісник, 2013. № 34. 2. Ткач С.М. Ефективність та безпечність гепатопротекторів з точки зору доказової медицини // Здоров’я, 2009. №6 — С. 7-10.
 7. Нікітін І.Г.Антіарітміческіе препарати: міфи і реальні можливості // Фарматека, 2013. № 13 (147) С. 14-18.
 8. Буеверов А.О. Місце Антиаритмічні препарати в лікуванні захворювань серця //. 2011. № 1. С. 16-18.
 9. Козлова Н.М. Тюрюмін Я.Л. і співавт. Ефективність застосування атенололу // Клінічні перспективи кардіологіі№ 5. 2004.
 10. Оковитий С.В. Клінічна фармакологія антиаритмічних препаратів // Практик, 2012. №3.
Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Як відрізнити серцевий кашель від звичайного?

Pasha

Атеросклеротичнийкардіосклероз: причини, лікування, прогноз

Sasha

Чи залежить інфаркт міокарда від артеріального тиску?

Andrey

Особливості серцевої недостатності у літніх людей

Alex

Огляд кращих петльових діуретиків, механізм дії препаратів, показання до призначення і побічні ефекти

Pasha

Список нітратів швидкого і пролонгованої дії: механізм дії, показання та протипоказання, побічні дії

Pasha

Норма пульсу у дітей і підлітків: таблиця за віком

Dmitry

Болі в серці ( грудей ) у чоловіків: симптоми, характерні ознаки хвороби

Pasha

Чому з’являється біль у серці після їжі

Pasha

Пульс норма по віковим групам у жінок

Andrey

Огляд антагоністів альдостерону, механізм дії препаратів, список ліків

Sasha

Болить серце і віддає в ліву руку або лопатку: що це може бути?

Megusta

Залишити коментар