Хвороби

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Скарлатина займає особливе місце серед всіх захворювань, інфекційного походження. Частіше страждають діти дошкільного та раннього шкільного віку. Пояснюється це незрілістю імунної захисту організму і деякими іншими особливостями. У статті можна знайти докладну інформацію про те, що таке скарлатина, як виглядає на фото, її симптоми, особливості лікування і профілактики у маленьких пацієнтів.
Зміст

 1. Що це таке
 2. Епідеміологія
 3. Збудник і інкубаційний період
 4. Етіологія і патогенез
 5. Клінічна картина у дітей
 6. Особливості висипки
 7. Характер температури
 8. Шелушение дерми
 9. Ангіна
 10. Лімфатичні вузли
 11. протягом якого періоду дитина заразний
 12. чи можна захворіти кілька разів
 13. чи може дорослий зар азіться від дитини
 14. Вплив інфекції на серцево-судинну систему
 15. Важкість захворювання
 16. Легкий тип
 17. СЕРЕДНЬОВАЖКОГО
 18. важкий
 19. Класифікація
 20. Типове протягом
 21. Атипове
 22. екстрабукальна форма
 23. Діагностика
 24. лабораторні аналізи
 25. Диференціальна діагностика
 26. Як виробляється імунітет при скарлатині
 27. Особливості перебігу у дітей до року
 28. Методи лікування
 29. Антибіотики
 30. Режим
 31. Протиалергічні засоби
 32. Інші препарати
 33. Дієта
 34. Можна і купати дитину під час захворювання
 35. Можливі ускладнення
 36. Ранні
 37. Пізні
 38. небезпечна хвороба для плода під час вагітності
 39. Поради доктора Комаровського і відео
 40. потрібна вакцинація
 41. Карантин при скарлатині в школі і садку
 42. Що робити для запобігання інфікування домочадців
 43. Пам’ятка для батьків з профілактики
 44. І ще кілька слів

Що це таке

Розглядається поняття має на увазі хвороба гострого характеру, що передається від інфікованої пацієнта до здорового че Овеков повітряно-крапельним або побутовим шляхом. Стан супроводжується інтоксикацією організму, ураженням шкірних покривів, високою температурою, висипаннями мелкоточечная типу і ангіною.

В перекладі з англійської назва означає «пурпурна лихоманка». Перші випадки зараження були зафіксовані ще в XV столітті італійським лікарем Д. Інграссія. Подальшим вивченням займалися багато відомих медики, включаючи В.І. Молчанова, І.Г. Савченко, В.І. Іоффе.

Код за МКХ — А38. Рівень заразність — високий.

Епідеміологія

Поширеність хвороби відзначається в країнах з холодним вологим кліматом, на тропічних континентах вона практично не зустрічається. Як правило, в регіонах, де скарлатина широко поширена, проводяться протиепідемічні заходи (вакцинація, профілактичні огляди). Джерело зараження — людина, що є носієм стрептококової інфекції, особливо в перші дні захворювання. За даними статистики, близько 15-20% населення заражені стрептококом.

Збудник і інкубаційний період

Збудник скарлатини — бактерії стрептококи. Ці мікроорганізми мають попарне або ланцюговий розташування, добре розмножуються в середовищі, що містить сироватку, глюкозу і кров. Заразитися ними дуже легко. Збільшення популяції відбувається шляхом ділення надвоє. Гинуть вони при високих температурах, під впливом ультрафіолетових променів і спеціальних дезінфікуючих медикаментозних препаратів. При наявності сприятливих умов збудник може зберігати свою активність близько 30 діб.

Інкубаційний період триває приблизно до двох тижнів. Потрапляючи в організм, бактерії деякий час ніяк не проявляють себе. Вони поширюються по лімфатичної, кровоносної системи, розмножуються, починають продукувати токсини. Через 10 — 14 діб у хворого з’являються перші симптоми. Варто зазначити, що протягом цього часу дитина є носієм інфекції, тобто небезпечний для інших дітей.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Стрептококи стійкі до низьких температурних режимів, здатні виробляти імунітет до багатьох антибіотиків.

Етіологія і патогенез

Головною причиною розвитку хвороби вважається потрапляння в організм збудника — бактерії стрептокока. Інфікування відбувається через повітряно-крапельний або контактний шлях. У зв’язку з близьким спілкуванням дітей в дитячому садку і школі інфекція поширюється досить швидко. Основні шляхи передачі:

 • тілесний контакт.
 • може передаватися через іграшки, посуд, рушники, постільна білизна.
 • близьке спілкування (повітряно-крапельне поширення ).

Потрапляючи на слизову, стрептококи швидко розмножуються, вражають носоглотку, шкірні покриви і внутрішні органи. При цьому загрозу для здоров’я несуть не самі бактерії, а продукти їх життєдіяльності — токсини. Ці речовини поширюються по всьому тілу, викликають сильну інтоксикацію і відповідні прояви у хворого.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Під час хвороби негативний вплив виявляється на нервову систему, роботу серця, нирок, печінки та інших внутрішніх органів. При відсутності грамотної терапії скарлатина веде до тяжких наслідків, зафіксовані випадки летального результату.

Цікаво знати, що багато людей, абсолютно здорові на вигляд, виступають в ролі носіїв цієї інфекції. Після перенесення захворювання дитина може бути небезпечним для оточуючих ще близько трьох тижнів, в той час як інші пацієнти не несуть загрози для оточуючих вже на 5 — 7 добу після виникнення перших симптомів.

Клінічна картина у дітей

Початок скарлатини в більшості випадків носить гострий характер. У дитини стрімко зростає температура, він скаржиться на болі в горлі.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Основні симптоми:

 • загальна інтоксикація — пригніченість, нездужання, підвищення температури тіла, млявість або, навпаки, збудження нервової системи, нудота, блювота, суглобова і м’язова ломота, прискорене серцебиття.
 • висип виникає на треті або четверту добу, вражає великі ділянки тіла.
 • збільшення мигдаликів, почервоніння горла , ангіна, що протікає досить важко.
 • патологічний забарвлення мови. У першу добу він зазвичай покритий білястим нальотом, але через кілька днів набуває яскраво-червоне забарвлення. Йому характерна зернистість, що пояснюється збільшенням в розмірі сосочків і їх запаленням.
 • запальний процес швидко переходить в район глотки і носоглотки. Тут з’являються слизові виділення з носа, іноді з домішкою гною.
 • частішає серцевий ритм, виникає тахікардія.
 • через кілька днів після зникнення висипань шкіра починає тріскатися і сильно лущитися. Верхній шар епідермісу злазить пластівцями, особливо в області долонь, стоп. На інших ділянках ця ознака виявляється слабше, носить висівковий характер.

Вищеописані прояви характерні для типового перебігу хвороби.

Особливості висипки

Часто діти інфікуються в дитячому саду. Після закінчення інкубаційного періоду у малюка виникають такі прояви, як блювота, головний біль, дискомфорт при ковтанні. Майже одночасно по всьому тілу з’являються мелкоточечние висипання. У хлопчиків і дівчаток ця ознака має однаковий характер. Найбільш виражена вона в області паху, на згинах кінцівок, в районі пахв, на бічних частинах грудної клітини, зовнішньої поверхні стегон.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Звернути увагу варто на той факт, що в цей період для патології властивий дермографизм . Якщо провести по шкірі пальцем, то незабаром після цього утворюються білі смуги.

У деяких дітей висип міліарна. Для неї властиво поява на тілі дрібних бульбашок, заповнених мутнуватої рідиною. Саме для неї характерно інтенсивне лущення дерми на другому тижні течії, після чого іноді утворюються темні плями.

На обличчі червоні точки розташовуються на щоках, скронях, в області чола. При цьому носогубний трикутник залишається чистим. Спостерігається чіткий контраст на тлі червоних щік. Цей синдром в медичній практиці отримав назву — «ознака Філатова».

Характер температури

Починається захворювання різко. Один з головних симптомів — підвищення температури тіла. Саме по ній і деяким іншим проявам лікарям вдається визначити тяжкість перебігу хвороби. Вона може триматися від 5 до 7 діб. У перший день зазвичай позначки термометра досягають показників 38 — 39 градусів, через добу стан сильно погіршується, температура піднімається до 40 — 41 градуси. Гострий період може тривати по-різному, що залежить від імунітету пацієнта.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Слиз в сечі у дітей

Гіпертермічна реакція організму пояснюється його інтоксикацією. Розмножуючись, стрептококи виробляють особливі токсини, які надаю отруйну дію на всі органи і системи.

Шелушение дерми

листкове з’являється в той період, коли проходять висипання. Перші ознаки освіти лусочок спостерігаються на найбільш тонкій шкірі. Особливо властивий цей процес на руках, стопах, ліктях, колінах, де шкіра облазить з великою інтенсивністю. На пальцях ніг і рук епідерміс відшаровується пластами. Проходить це прояв через 14 — 20 качок.
Можливо, вам буде цікаво: Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей

Ангіна

Поразка горла — це постійний симптом скарлатини. Легкий перебіг хвороби супроводжується катаральну ангіну. Мигдалини гипереміровані, мають легку ступінь збільшення. При середній і важкій формі на них утворюються некрози — жовтуваті або сіруваті гнійні накладення. Відзначається також рихлість мигдалин і верхнього зіву.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Розпізнати захворювання можна по змінам стану мови. У першу добу він обкладений білим нальотом. У наступні дні поступово очищається від кінчика і боків, набуває яскраво-червоний відтінок, загострюється рельєфність сосочків, вони значно збільшені через запального процесу. При цьому він називається скарлатиноподобная малиновий язик.

Лімфатичні вузли

Лімфовузли під час хвороби збільшуються в області шиї. При пальпації дитина скаржиться на больові відчуття. Пов’язано це з тим, що при попаданні стрептокока в організм саме вони намагаються затримати поширення інфекції по тканинах.

Протягом якого періоду дитина заразний

З моменту потрапляння інфекції пацієнт вважається заразним протягом трьох тижнів. Але якщо вчасно почати прийом антибактеріальних засобів, вже через добу малюк перестає поширювати стафілококи.

З початку лікування і до його кінця у хворого повинна бути своя посуд, рушник, постільну білизну. Бажано не контактувати з малюком іншим членам сім’ї, крім мами, яка найчастіше виконує догляд. Якщо симптоми з’явилися у кого-то ще, слід звернутися до лікаря.

Чи можна захворіти кілька разів

Багатьох людей, які перенесли захворювання, хвилює питання, чи можна повторно заразитися інфекцією? На жаль, так, рецидив можливий. Справа в тому, що навіть після перенесення хвороби організм не виробляє стійкий імунітет, на відміну від таких патологій, як кір, паротит, краснуха, віспа (вітрянка). Це означає, що стафілококом можна хворіти двічі і більше. Тобто скільки разів людина зіткнеться з збудником, стільки раз він може і захворіти. Але наступні випадки зараження будуть протікати легше, мати стертий характер.

Чи може дорослий заразитися від дитини

Безсумнівно, адже стафілококи вражають людей всіх вікових груп. Часто трапляється, що інфікуються батьки, які доглядають за своїм чадом, або брати і сестри, тісно контактують з хворим. Саме тому так важливо при зараженні скарлатиною забезпечити домашній карантин. У пацієнта повинна бути своя кімната і окремі предмети особистої гігієни.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою

Вплив інфекції на серцево-судинну систему

Несвоєчасне лікування патології може викликати ряд важких ускладнень у маленького пацієнта, включаючи ураження серцевого м’яза. Розвиваються негативні наслідки в цій області через вплив токсинів на вегетативну нервову систему, яка відповідає за нормальне функціонування серця.

Крім цього, у великого відсотка пацієнтів розвивається алергічна реакція на продукти життєдіяльності стрептококів. Відбувається це на 3 — 4 добу після інфікування. До симптомів алергії відносять закладеність носа, кашель, набряклість обличчя. Клініка може проявлятися яскраво або мати змащений характер.

В особливо важких випадках діагностується виникнення фибриноидного некрозу міокарда, його дистрофічні зміни. Іноді хвороба викликає септичний ураження оболонок серця, але останнім часом це трапляється все рідше, так як під час лікування застосовуються ефективні скарлатини антибіотики.

На тлі перенесення бактеріальної інфекції у деяких дітей виникає таке поняття, як «токсичний серце ». Тут мається на увазі збільшення життєво важливого органу в розмірі через отруєння шкідливими продуктами розпаду.

Щоб не допустити такі важкі наслідки, перше що повинні зробити батьки при інфікуванні дитини — звернутися до лікаря.

тяжкість захворювання

В залежності від деяких особливостей організму і методів лікування інфекції малюк по-різному переносить хворобу. Розрізняють легкий, середньотяжкі і важкий тип перебігу скарлатини.

Легкий тип

Тут інтоксикація виражена слабо, висипання бліді, вражають окремі ділянки тіла. Серозні освіти на мигдалинах можуть не з’являтися, при цьому гланди злегка червонуваті, помірно збільшені. Температура тіла підвищується до позначки 38 градусів, тримається не більше 5 діб.

Лікування проводиться досить легко, вже на 5 день дитина відчуває полегшення, плями на тілі поступово зникають, відновлюється загальне самопочуття. На сьогоднішній день, у зв’язку з наявністю широкого вибору антибіотиків та інших медикаментозних засобів, у більшості дітей діагностують саме цю форму.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою

ГАРНІ НОВИНИ:

СЕРЕДНЬОВАЖКОГО

Цей період може протікати з різким початком хвороби, стрімким підвищенням температури тіла до високих позначок (39 — 40 градусів). Початковий етап інфікування супроводжується блювотою, загальним занепадом сил, головний болем, втратою апетиту. Зів і мигдалики запалені, покриті гнійним нальотом, значно збільшені в розмірі. В цей час малюк дуже заразний і домочадцям потрібно чітко дотримуватися рекомендацій щодо профілактики. Нормалізація температури і загального самопочуття відбувається тільки на 7 — 8 добу.

Важкий

Важка форма на сьогоднішній день зустрічається вкрай рідко. Головний показник тут — розвиток таких ускладнень, як некротичні процеси мигдаликів, нагноєння лімфатичних вузлів. У таких ситуаціях мати повинна взяти лікарняний і лягти з малюком в лікарню, якщо його вік цього вимагає.

Класифікація

Скарлатина класифікується в медичній практиці за кількома показниками. Вона може протікати без алергічних реакцій і ускладнень або супроводжуватися негативними наслідками.

Типове протягом

За типом розрізняють типову і атипову форму. У першому випадку мова йде про випадки, коли у пацієнта виникають симптоми, характерні для захворювання. Тобто:

 • різке підвищення температури, блювота, нудота, головний біль, загальна слабкість, втрата апетиту.
 • утворення білого нальоту на мові в перші дні хвороби.
 • розвиток ангіни.
 • почервоніння язика на другий або третій день, збільшення сосочків, набряклість.
 • поява на тілі дрібного висипу, що локалізується переважно на згинах кінцівок, грудей, зовнішньої поверхні стегон, лобі, щоках.
 • лущення шкіри.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Такий тип легко визначається, зустрічається більш, ніж в 90% випадків.

Атипове

атипія чний вид ділиться на гіпертоксичну (блискавичну) і геморагічну.

Гіпертоксична і геморрогіческая форма зустрічається рідко, характеризуються вони дуже швидким наростанням симптомів інтоксикації організму. Це різке підвищення показників термометра до відміток 40 — 41 градус, багаторазова блювота, слабкість, втрата апетиту, пригнічення або, навпаки, сильне збудження свідомості дитини.

Часто при такому перебігу ангіна не виникає, патологію важко відрізнити від харчової або хімічної інтоксикації, що значно ускладнює постановку діагнозу.

екстрабукальна форма

Цей вид відрізняється тим, що потрапляння в організм стафілококів відбувається не через дихальні шляхи, а через пошкодження на шкірі, то є опіки, подряпини, рани. При цьому характерною ознакою виступає поширення висипань саме від того місця, куди проникли бактерії. Крім цього, запальний процес в носоглотці відсутня. На сьогоднішній день випадки такого виду захворювання реєструються вкрай рідко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Гімнастичні вправи для дітей 4-5, 6-7, 8-10 років дівчаток, хлопчиків. як виконувати

Діагностика

Виявлення хвороби здійснюється виключно фахівцем. При цьому лікар грунтується на скаргах хворого, послідовності розвитку симптомів, типові ознаки, таких як висипання, ангіна, лихоманка, слабкість. Найбільше діагностичне значення має саме характер і локалізація плям на тілі.

На пізніх стадіях патології доктор визначає хвороба по таким проявам:

 • якщо висипання мають стертий характер або майже зникли, фахівець оглядає пахвові складки, місця на згинах кінцівок. Тут, як правило, плями більш виражені, залишаються на тривалий період.
 • за зовнішнім виглядом дерми доктор може визначити тяжкість перебігу. При легкому перебігу висипання бліді, при важкому шкіра може палати.
 • через 5 — 7 діб червоне забарвлення мови частіше зникає, але фахівець відзначає збільшення в розмірах сосочків. Цей симптом зберігається до 3 тижнів.
 • лікар просить дитину відкрити рот, оцінює стан мигдалин і слизової оболонки.
 • через кілька тижнів також помітні лущення на дермі.

Можливо, вам буде цікаво: Кашлюк у дітей: симптоми, лікування профілактика і фото

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Ще один аспект, за яким діагностується пізніше течія — зміни з боку функціонування серця. У цей період може зберігатися порушення ритму органу та інші прояви.

При виявленні стертих форм скарлатини доктор оцінює стан зіва, шкіри, розміру лімфатичних вузлів. Зів зазвичай має яскраво-червоне забарвлення по відношенню до твердого піднебіння.

У немовляти постановка діагнозу проводиться за тими ж принципами, що і у старших дітей.

Лабораторні аналізи

для підтвердження хвороби пацієнт повинен обов’язково здати аналізи для лабораторного дослідження. Робити це слід з перших днів інфікування.

Необхідні аналізи:

 • посів біологічного матеріалу пацієнта на поживних середовищах з метою виявлення бета-гемолітичних стрептококів. Для цього беруть мазок в порожнині рота.
 • виявлення титру антитіл до антигенів збудника.
 • тест «ИНВИТРО».
 • визначення кількості лейкоцитів, еритроцитів, еозинофілів та інших показників крові.

Лабораторний метод допомагає виявити наявність інфекції в організмі, розвиток запального процесу.

Диференціальна діагностика

Диференціація проводиться з такими захворюваннями, як менінгококцемія, краснуха, кір, лікарський дерматит, висип, пітниця, діатез.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

як виробляється імунітет при скарлатині

Збудник хвороби — токсикогенні штам бета-гомологических стрептококи в А групи. Після перенесення захворювання організм в більшості випадків виробляє стійкий імунітет до інфекції, але це не означає, що в подальшому зараження стафілококом не відбудеться. Дійсно, скарлатина проявляється один раз в житті, але при попаданні збудника в організм можуть розвинутися ангіни, фарингіти, бронхіти, абсцеси, фурункули, флегмони, гнійні ураження дерми та інші патології. Якщо ж імунітет з якихось причин не виробляється, людина хворіє повторно.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Новонароджені до 5 місяців мають імунітет від матері, якщо жінка раніше перенесла інфекцію. Дорослі пацієнти набувають імунітету після зараження.

Цікаво знати, що, якщо з перших годин попадання стрептокока в організм хворого призначені антибіотики, його природний захист не встигає виробитися і повторне зараження веде до скарлатині.

Особливості перебігу у дітей до року

Випадки захворювання дітей до року в педіатрії зустрічаються досить рідко. Пояснюється це наявністю трансплацентарной захисту, отриманої від матері під час вагітності. При інфікуванні протягом патології буде легким. Температура тіла підвищується незначно, швидко проходить, висип на тілі бліда. Багаторазова блювота і інші прояви інтоксикації відсутні.

У немовлят без імунітету інфекція викликає яскраво виражені ознаки, супроводжується блювотою, високою температурою, інтенсивної висипом, лущенням шкіри. При цьому часто виникають гнійно-некротичні ускладнення, ураження серця, нирок.

Методи лікування

Якщо малюк підхопив інфекцію в школі чи дитячому садку, перше, що потрібно зробити — звернутися за консультацією до лікаря. Фахівцю важливо вказати як розвивалася симптоматика, чи була блювота, нудота, яка піднімалася температура. Чим раніше буде виявлено захворювання, тим менше ризик розвитку небезпечних для життя ускладнень. При цьому результат терапії буде залежати від того, наскільки правильно були підібрані медикаменти.

Антибіотики

Найчастіше вилікувати скарлатину вдається в домашніх умовах. Це стосується випадків, що не супроводжуються важким перебігом. Для придушення стафілокока в організмі необхідний прийом ліків, що володіють антибактеріальним ефектом.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Антибіотики призначають відразу після постановки діагнозу, це можуть бути такі засоби:

 • Амоксицилін — медикамент з широким спектром дії. Дозування підбирається в залежності від ваги дитини.
 • Азитрал — створений на основі азитроміцину, має виражену бактерицидну вплив. Денна норма підбирається лікарем.
 • Сумамед — антибактеріальний медикамент широкого спектра дії, що містить азитроміцин. При скарлатині призначається в дозуванні, що залежить від віку дитини.
 • Аугментин — відноситься до пеніцилінової групи, часто застосовується в дитячому віці.
 • Флемоксин Солютаб — ще один препарат, який надає згубний вплив на збудника хвороби.
 • Супракс — містить цефіксиму тригідрат, володіє широким спектром дії.
 • Цифран — знезаражувальне засіб з групи фторхінолонів. Негативно впливає на стафілококи і бактерії інших видів.

Для посилення дії антибактеріальних ліків можуть застосовуватися Бісептол, Метронідазол, Трихопол і інші.

Інформація надана виключно з ознайомчою метою . Проводити самолікування не рекомендується.

Режим

Протягом гострого періоду дитині необхідно якомога більше пити, дотримуватися постільного режиму. У період захворювання організму потрібно багато сил. Якщо не дотримуватися постільного режиму, це може спровокувати масу ускладнень. Приміщення, в якому знаходиться малюк, слід регулярно провітрювати, робити вологе прибирання з дезинфікуючими засобами.

Пацієнта потрібно поїти трав’яними чаями, несолодкими компотами. У день рекомендується вживати до двох літрів води. Це допоможе швидше вивести токсини, зменшить термін хвороби.

Протиалергічні засоби

Відомо, що при скарлатині існує великий ризик розвитку алергічної реакції внаслідок отруєння токсинами. Для попередження цього процесу призначають антигістамінні препарати. До них відносять:

 • Диазолин.
 • Тавегил.
 • Супрастин.
 • Цетрин.
 • зодак.
 • Еріус.

Ліки допомагають усунути набряк, свербіж та інші, характерні для алергії, симптоми.

Інші препарати

Щоб попередити ревматичні ураження внутрішніх органів під час терапії призначають засоби, які відносять до нестероїдних протизапальних медикаментів. Як правило, це Аспірин і інші ліки, що містять ацетилсаліцилову кислоту.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Для полегшення болю в горлі застосовують місцеві антибактеріальні розчини або спреї. Популярністю користуються Орасепт, Люголь, Фурацилин і інші. Полоскання горла слід проводити регулярно, не менше 5 — 6 разів протягом доби.

Шкіру можна обробляти зеленкою або обеззараживающими, антигістамінними мазями, які можна купити в будь-якій аптеці. Такі кошти допоможуть дитині не свербіти, допоможуть запобігти приєднання бактеріальної інфекції через пошкодження дерми.

Для стимуляції імунітету допускається прийом імуностимуляторів, препаратів, що містять вітамін С.

Дієта

Велике значення під час лікування має харчування. Опис дозволених і заборонених продуктів можна знайти в таблиці.
Можна Не можна Розварені каші Солодка випічка, здоба Кисломолочні продукти Шоколад Відварені і тушковані овочі, фрукти Жирне, кисле, солоне, копчене Нежирні сорти риби і м’яса Виноград, банани (через високого вмісту глюкози) Парові котлети Жирне м’ясо і рибу, наваристі бульйони на їх основі Тефтели Яйця у великих кількостях Підсушений хліб Цитрусові галетних печиво Мед Сухарі Перлова і ячна каша Курага Тверді сири Інжир Незбиране молоко вощние супи і пюре Жирна сметана Трав’яні чаї, некислі соки, чай без цукру Солона риба Нежирний сир
Дотримання дієти забезпечить швидке одужання, зменшення алергічної реакції та інших ускладнень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Частота дихання у дітей уві сні, при температурі, хвороби, після народження. Норма за віком

Якщо своєчасно лікувати скарлатину і чітко дотримуватися інструкцій лікаря, в більшості випадків вдається впоратися з гострим перебігом хвороби за 5 — 7 діб.

чи можна купати дитину під час захворювання

Багатьох батьків цікавить питання про те, чи можна малюкові купатися під час хвороби і мочити висипаний і я? Митися краще після зниження гострої симптоматики, так як водні процедури можуть спровокувати небажані наслідки. До цього необхідно протирати шкіру вологими серветками в разі потреби. Після нормалізації температури тіла лазневі процедури слід відновити, але робити це акуратно. У воду рекомендується додавати відвар ромашки, чебрецю, звіробою. Трави допоможуть відновити епідерміс після висипань.
Можливо, вам буде цікаво: Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей

Можливі ускладнення

Ускладнення на тлі захворювання діляться на ранні та пізні. Ранніми називають ті, які розвиваються під час гострого перебігу хвороби. Пізні діагностуються через 3 — 4 тижні після виявлення перших ознак.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою

Ранні

Частота появи цих ускладнень залежить від індивідуальних особливостей дитини, його імунітету і самого лікування. До цієї групи відносять:

 • стоматит — ураження язика і слизової оболонки рота виразками.
 • абсцес тканин ротової порожнини.
 • ураження нирок і кровоносних судин з -за розвитку сильної алергічної реакції. Це може викликати надмірну крихкість капілярів, внутрішні кровотечі. Найбільш небезпечним вважається кровотеча в області головного мозку.
 • інтоксикація серця. Це вкрай небажане наслідок, веде до збільшення життєво важливого органу в розмірах, порушення серцевого ритму, задишка, болів в грудній клітці. При адекватному лікуванні це явище має оборотний характер.
 • синусит. При попаданні стрептококової інфекції в носові пазухи розвивається гострий запальний процес, частіше носить односторонній тип.
 • отит. Розвивається з тієї ж причини що і синусит (потрапляння бактерій). При гнійному перебігу веде до стійкого зниження слуху.

Ранні ускладнення у дітей виникають при неправильному лікуванні або ослабленому імунітеті.

Пізні

Зазвичай лікування скарлатини займає від 10 до 20 діб. Пізніми ускладненнями прийнято назвати ті, які розвиваються на 3 — 4 тижні перебігу хвороби. Серед них виділяють:

 • ураження нирок або нефрит. Даний стан виявляється на 20 — 30 день після початку стафілококової інфекції. Симптоми — різке підвищення температури, набряклість, зменшення кількості сечі, ознаки інтоксикації. Лікування проводиться в стаціонарних умовах. при своєчасної терапії стан проходить без будь-яких наслідків.
 • ревматизм. Діагностується в більшості випадків через 3 — 4 тижні. Супроводжується болями в суглобах (частіше кінцівки), при пальпації шкіра гаряча, дитина скаржиться на болючість. Характер лікування залежить від тяжкості перебігу.
 • порушення функціонування серцевих клапанів через вплив токсинів, що виробляються стрептококами. Це ускладнення є незворотнім, усувається виключно хірургічним шляхом. Основні ознаки — порушення кровотоку, аритмія.
 • ураження головного мозку або Хорея Сиденгама — рідкісне наслідок скарлатини, яке проявляється у вигляді різних невралгічних розладів, безпричинного плачу, збудження дитини. При грамотній терапії патологію можна усунути.

Через 3 — 4 тижні після інфікування може виникнути рецидив захворювання. Обумовлений він повторним проникненням бактерії в організм. При цьому імунітет ще ослаблений і не може впоратися з патогенною мікрофлорою, тому ознаки повторюються.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Пізні ускладнення частіше виникають через неправильне або несвоєчасного лікування скарлатини. При ранній діагностиці і грамотної терапії їх вдається уникнути.

небезпечна хвороба для плода під час вагітності

Звичайно, вагітним жінкам на всіх триместрах слід уважно ставитися до свого здоров’я, намагатися не контактувати з хворими людьми. Якщо інфікування все ж сталося, ні в якому разі не можна займатися самолікуванням, адже багато хвороб мають схожі ознаки. Наприклад, краснуха, яка може принести дитині в утробі незгладимий шкоди. При виявленні у себе перших тривожних ознак слід негайно звернутися до лікаря.

Поради доктора Комаровського і відео

Євген Олегович Комаровський при інфікуванні дитини на скарлатину рекомендує дотримуватися наступних заходів:

 • дотримуватися постільного режиму. Це допоможе запобігти ускладненням, швидше впоратися з температурою.
 • більше пити. Підійдуть соки, морси, компоти, трав’яні чаї і звичайна вода. Рідина виводить з організму шкідливі токсини і продукти розпаду.
 • їсти просту їжу в протертому або кашоподібну стані. Це повинні бути розварені каші, супи, пюре, запечені або тушковані овочі, фрукти. Не можна забувати про насичення раціону вітамінами.
 • провести терапію за допомогою антибіотиків. Комаровський робить акцент на тому, що антибактеріальна терапія повинна триває не менше 10 днів.
 • дотримуватися карантинний режим для виключення інфікування оточуючих членів сім’ї.
 • після зникнення гострих ознак частіше бувати на свіжому повітрі, гуляти на вулиці, виконувати заходи для підвищення імунітету.

Більш детально ознайомитися з рекомендаціями лікаря допоможе короткий видеоурок.

потрібна вакцинація

вакцина від стрептокока існує, раніше вона робилася в рамках державної програми беспла але, але в сучасній медичній практиці щеплення від цього захворювання не використовується. Справа в тому, що вона не може захистити дитину від усіх видів цієї інфекції, тому навіть після вакцинації діти заражалися скарлатиною. Крім цього, укол не був повністю безпечним для маленького організму і міг негативно вплинути на стан незрілих органів, про що свідчать деякі відгуки.

Зараз лікарі згодні з тим, що щеплення не потрібна. Інфекція досить добре піддається лікуванню за допомогою антибактеріальних препаратів, хвороба, як правило, протікає в легкій формі.

Звичайно, батьки мають повне право зробити такий укол своєму чаду, але при цьому слід пам’ятати, що його дія нетривалий і , швидше за все, через деякий час інфікування все ж станеться.

Карантин при скарлатині в школі і садку

при виявленні хворого пацієнта в дитячому садку і школі повинен бути обов’язково проведений комплекс протиепідемічних заходів . Санітарний день проводиться з використанням спеціальних дезінфікуючих засобів. Карантин в середньому триває від 22 днів (в дитячому саду) до 50 (в шкільних установах). При цьому виконується обробка іграшок, меблів, постільної білизни, рушників і інших предметів. Група, в якій був виявлений хворий дитина, піддається карантину, новим членам заборонено відвідувати її. Всі дії виконуються згідно з санітарними правилами і нормами держави (СанПіН).

Що робити для запобігання інфікування домочадців

Якщо в родині з’явився заражений дитина, іншим членам сім’ї необхідно дотримуватися профілактичні заходи, які допоможуть запобігти інфікуванню інших домочадців.

Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
До них відносять:

 • у дитини повинна бути своя кімната .
 • приміщення слід щодня провітрювати не менше 3 — 4 разів .
 • повинна виконуватися вологе прибирання , обробка іграшок , меблів за допомогою спеціальних засобів .
 • постільна білизна та рушники , якими користується хворий , необхідно прати гарячою водою з милом або порошком .

Навіть після зниження гострих симптомів і нормалізації стану пацієнта важливо дотримуватися вищеописані поради протягом ще 2 — 3 тижнів , так до

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Лабораторна та апаратна діагностика остеомієліту

Marina

Симптоми і лікування ревматизму суглобів

Murcia

Які аналізи здають при ревматоїдному артриті?

Alex

Що таке гонартроз колінного суглоба 2 ступеня і як його лікувати?

Sasha

Як приймати Детралекс при варикозі — інструкція та рекомендації

Undershmidtther

Лікування захворювань суглобів ( артрозу, артриту ) стовбуровими клітинами

Elena

Симптоми, фото і лікування глистів у дитини

Bobby

Антістакс ( гель і капсули )

Scooby

Набір Микоспор для лікування нігтів

Murcia

Ревматоїдний артрит у дітей — симптоми і лікування

Bobby

Хто лікує артроз, який лікар?

Coolio

Симптоми і лікування артрозу п’яти ( п’яткової кістки, підтаранного і п’яткової- кубовидного суглобів )

Tanya

Залишити коментар