Хвороби

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
Менінгітом в медичній практиці називають досить небезпечне захворювання, що протікає, як правило, у важкій формі. Відразу варто відзначити, що патологія вражає дорослих і дітей. За даними статистики, частіше хворіють хлопчики. Виникає стан внаслідок впливу на організм вірусної, бактеріальної або грибкової інфекції. Ця стаття допоможе розібратися з симптомами менінгіту у дітей, способами лікування, наслідками, а також захворювання можна буде побачити на фото.
Зміст

 1. Збудники інфекції
 2. Причини хвороби
 3. Шляхи зараження
 4. Види менінгіту
 5. Код за МКХ 10
 6. Симптоми менінгококового менінгіту
 7. Характер висипу
 8. Інші симптоми
 9. Ознаки гнійного менінгіту
 10. Загальні симптоми у дітей
 11. Характер висипань
 12. Прояви серозного менінгіту
 13. перші симптоми хвороби
 14. Клініка подальшого розвитку патології
 15. Характер висипань
 16. Симптоми туберкульозного менінгіту
 17. Перші прояви
 18. Особливості подальшого перебігу хвороби
 19. Наслідки інфекційної патології
 20. ускладнення після гнійного менінгіту
 21. Наслідки менінгококової інфекції
 22. Небезпечні для життя ускладнення
 23. Діагностика
 24. Лабораторні показники
 25. Як лікується менінгіт у дітей
 26. Тактика терапії
 27. Неспецифічна профілактика менінгіту і його наслідків
 28. чи потрібно робити щеплення
 29. Види вакцин та їх назва
 30. l i Відео

Збудники інфекції

Багато хто вважає, що менінгіт — це захворювання, викликане певним хвороботворним мікроорганізмом. Це далеко не так. Збудники хвороби — це численні патогенні агенти. Найбільш часто патологію у дітей від двох місяців життя викликають такі віруси і бактерії:

 • Neisseria meningitidis.
 • Listeria monocytogenes.
 • Streptococcus pneumoniae.
 • Haemophilus influenzae.

Коли справа стосується новонароджених, тут причиною менінгіту стають такі мікроорганізми, як Streptococcus agalactiae і Escherichia coli. Крім цього, у хворих, що мають вроджені чи набуті травми головного мозку, часто виявляється стафілококова інфекція, анаеробні бактерії, полімікробна флора.

Причини хвороби

Якщо говорити про патогенез хвороби, слід зазначити , що збудники менінгіту можуть потрапити в область головного мозку і безпосередньо в субарахноїдальний простір різними шляхами. Найчастіше точно діагностувати шлях проникнення патогенного агента не вдається.

При бактеріальних менінгітах збудник потрапляє в головний мозок двома шляхами. Первинний бактеріальний менінгіт виникає внаслідок попадання хвороботворної бактерії безпосередньо зі слизової оболонки до тканин мозку. Вторинний — поширення інфекції з довколишніх вогнищ, наприклад, з області ЛОР-органів або з віддалених ділянок, таких як легені і деякі інші.

В субарахноїдальний простір віруси, гриби та бактерії потрапляють з потоком крові і лімфи. Саме в цій області головного мозку відсутній клітинна і гуморальна захист від патогенних мікроорганізмів. Крім цього, патогенні мікроорганізми відмінно розмножуються в цьому середовищі, адже тут постійні умови вологості, температури і наявності поживних речовин. Розмноження патогенної мікрофлори відбувається до моменту фагоцитозу. В результаті складних реакцій, в яких беруть участь мікрогліальні клітини, запускається реакція організму у вигляді розвитку запального процесу. Після цього у хворого розвивається ряд клінічних ознак, що дозволяють діагностувати менінгіт.

Шляхи зараження

Часто батьки запитують, як передається менінгіт і чому він буває? Насправді, передається не менінгіт, а мікроорганізми, що спровокували його. Якщо розглядати питання про те, заразна ця патологія, відповідь буде однозначно позитивним. Захворіти можна при контакті з інфікованою людиною.

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
В зв’язку з тим, що збудниками менінгіту виступають віруси, бактерії або гриби, шляхи передачі можуть бути наступними:

 • повітряно -капельний.
 • контактно-побутовий.
 • орально-фекальний.
 • від матері до дитини під час пологів, якщо жінка була інфікована під час вагітності
 • через погано помиті овочі і фрукти.
 • через воду і брудні руки.

Захистити дитину можна при дотриманні правил гігієни, а також шляхом огородження пацієнта від зараженого чоло ека.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Види менінгіту

Медики розрізняють кілька видів патології. Залежно від етіології, розрізняють інфекційний, інфекційно-алергійний, грибковий, нейровірусних, травматичний і мікробний вид патології. Менінгіти мікробного типу діляться на грипозний, серозний, туберкульозний і герпетичний. Крім цього, хвороба класифікується в залежності від місця локалізації:

 • пахіменінгіта — поразка твердих оболонок головного мозку.
 • лептоменінгіту — поразка м’якою і павутинною оболонки мозку.
 • панменінгіти — поразка всіх оболонок органу.

Варто відзначити, що при розвитку запального процесу внаслідок ураження патогенною мікрофлорою в області павутинного простору, патологію виділяють в окрему групу. При цьому вона має назву арахноидит.

Залежно від походження патологія ділиться на первинні менінгіти (нейровірусние форми хвороби) і вторинні (внаслідок ураження сифілісні, туберкульозної, серозної і іншими інфекціями). Якщо брати до уваги характер рідини, що циркулює в шлуночках головного мозку (ліквор), менінгіт ділять на гнійний, серозний, геморагічний і змішаний тип.

Всі типи захворювання мають схожу клінічну картину. У хворого відзначається підвищення внутрішньочерепного тиску, сильний головний біль розпирала характеру. Людина відчуває сильний тиск в області вух, скронь і очей. Значно збільшується реакція на звуки і світло, нерідко виникає висип, блювання, підвищення температури тіла.

Звертатися в лікарень слід, не чекаючи розвитку небезпечних симптомів. Швидка реакція на проблему допоможе зберегти життя малюка, запобігти тяжким наслідкам.

Код за МКХ 10

Згідно з міжнародною класифікацією хвороб, менінгіт ділять на кілька видів:

 • грипозний — G00.0.
 • пневмококової — G00.1.
 • стрептококовий — G00.2.
 • стафілококовий — G00.3.
 • менінгіт, спровокований іншими збудниками — G00.8.
 • нестійкий бактеріальний — G00.9.

Загальна класифікація хвороб нервової системи — G00-G99 . Запальні захворювання центральної нервової системи — G00-G09.

Симптоми менінгококового менінгіту

Збудником цього виду патології у дітей є менінгокок. При цьому початок менінгіту має гострий характер, у хворого виникають менінгеальні і загальномозкові симптоми. Серед них слід виділити такі:

 • різке підвищення температури тіла до 39-40 градусів.
 • ломота в тілі, сильний біль в голові.
 • хворобливі відчуття при русі очима.
 • запаморочення, нудота.
 • блювота «фонтаном», яка не тягне за собою полегшення.
 • спрага.

Можливо, вам буде цікаво: Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Менінгококова інфекція у дітей викликає посилення реакції на такі подразники, як дотики, звук, світло.

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
Хворий здригається , що свідчить про су орожной готовності організму. Якщо говорити про дітей до року, варто зробити акцент на тому, що у них судоми — це перша ознака що розвивається менінгіту. Якщо ж судоми виникають у більш старших дітей, то мова йде про тяжкий перебіг хвороби, що вимагає негайної госпіталізації. Через 8-12 годин у дитини відзначається менінгеальний синдром. При цьому виникає ригідність м’язів потиличної області, а також симптоми подразнення оболонок головного мозку (симптоми Керніга) і ознаки Брудзинского. При тяжкому перебігу розвиваються парези, знижуються або відсутні рефлекси.

Характер висипу

Поява висипань на тілі — це специфічний ознака менінгококової інфекції у дітей. Шкірні ураження зустрічаються в 70-90% випадків. На тілі дитини утворюються висипання неправильної форми. Вони можуть бути дрібного діаметру або зливатися між собою. Локалізуються такі прояви на повіках, склер, стегнах, сідницях. З подальшим розвитком менінгіту ділянки з некрозом відторгаються, що веде до утворення рубців. В особливо важких ситуаціях можливий розвиток зараження крові, внаслідок чого може наступити смерть.

Головна відмінність менінгеальної висипу полягає в тому, що вона не підноситься над поверхнею дерми, має ділянку некрозу в центрі.

Інші симптоми

Крім основних ознак менінгококової інфекції у дітей, можна відзначити такі симптоми:

 • некроз шкірних покривів. Через важке і тривалого перебігу хвороби страждають кровоносні судини. У них розвивається запалення і тромбоз. В результаті виникає ішемія судин, підшкірні крововиливи. Найбільш виражений цей ознака на тих ділянках дерми, де є здавлювання. Утворилися при цьому виразки заживають досить довго, часто приєднується бактеріальна інфекція, формуються колоїдні рубці. Некроз важко піддається лікуванню.
 • кон’юнктивіт і увеїт. Такі ускладнення є досить поширеними явищами при менінгококової інфекції. Як правило, сучасне антимікробну лікування дозволяє уникнути важких наслідків у вигляді панофтальмита і сліпоти.
 • косоокість. Відвідний черепної нерв проходить уздовж підстави головного мозку. Важкий перебіг хвороби цього типу нерідко супроводжується розвитком косоокості. Відбувається це через ураження цього нерва і розвитку паралічу латеральних прямих очних м’язів. При грамотному лікуванні такий симптом йде через 10-14 діб.
 • часткова або повна глухота, яка не піддається лікуванню. Таке грізне ускладнення може виникати у дітей внаслідок поширення збудника в область внутрішнього вуха. Запобігти цьому наслідок допомагає лише своєчасне лікування менінгіту.

Виходячи з вищеописаної інформації видно, що патологія має досить важкі симптоми і небезпечні ускладнення у дітей.

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
При розвитку перших ознак хвороби не можна зволікати. Кожна хвилина розвитку менінгіту тягне за собою ризик виникнення незворотних наслідків.

Ознаки гнійного менінгіту

Гнійний менінгіт — це важка форма патології у дітей, яку викликають кілька видів інфекції. Патологія ділиться на менінгококову (збудник менінгокок), пневмококової (збудник пневмокок) і гемофільної форму (збудник гемофільна паличка).

Загальні симптоми у дітей

Початок захворювання, як і при інших формах менінгіту, має стрімкий і гострий перебіг. З першої доби ураження головного мозку інфекцією у пацієнта підвищується температура тіла до відміток 38-39 градусів. В окремих випадках у дитини температурні показники досягають 40 градусів Цельсія. Важливо відзначити, що традиційні жарознижуючі препарати, такі як Парацетамол, Ібупрофен та інші, не допомагають нормалізувати температуру.

До поширених симптомів гнійного менінгіту у дітей відносять:

 • різкий головний біль . При цьому чітко визначити її локалізацію не вдається. Посилюється біль при яскравому світлі, гучних звуках, зміні положення тіла.
 • нудота, не обумовлена ​​прийомами їжі. У багатьох дітей нудота супроводжується блювотою. Протиблювотні медикаментозні препарати при цьому не дають очікуваного лікувального ефекту.
 • світлобоязнь. При яскравому світлі у дитини виникає біль в очах. Неприємні відчуття посилюються при спробі розглянути який-небудь предмет.
 • судомний синдром. При спробі витягування ніг у дитини відзначається посилення головного болю і напруги в області задньої поверхні шиї. Цей симптом є одним з позитивних менінгеальних ознак.
 • при тяжкому перебігу у пацієнта відзначається тремтіння кінцівок. Зазвичай такі прояви вимагають проведення негайних медичних заходів в реанімаційному блоці.

Крім цього, наростають ознаки інтоксикації організму. Різко погіршується загальне самопочуття дитини. Діти вередують, стають млявими, відмовляються від годування. Грудні малюки плачуть навіть на руках. Через високу температуру розвивається сонливість, слабкість. При відсутності лікування наслідки такого стану можуть бути самими негативними.

Характер висипань

Як виглядає висип у дітей при менінгіті? Поява висипки на тілі відноситься до несприятливих симптомів під час перебігу хвороби. Такий характерна ознака зустрічається на всіх ділянках тіла, в ротовій порожнині. Найчастіше її можна побачити з боків тіла, на животі, сідницях, стопах. Висип може мати невеликий діаметр, зливатися між собою в більші утворення.

Прояви серозного менінгіту

Вважається, що в більшості випадків серозний менінгіт викликають вірусні захворювання. Як правило, це ентеровіруси. Рідше патологію викликає вірус епідемічного паротиту, грип, парагрип і герпес. Схильні до захворювання переважно діти у віці до 7 років.
Можливо, вам буде цікаво: Кашлюк у дітей: симптоми, лікування профілактика і фото

ГАРНІ НОВИНИ:

Перші симптоми хвороби

Інкубаційний період серозного менінгіту триває зазвичай від трьох до десяти діб. Тривалість його залежить від імунної системи дитини. Після закінчення інкубаційного періоду з’являються перші характерні ознаки:

 • біль при торканні до черепа — симптом Пулатова.
 • скорочення м’язів обличчя при спробі натискання на вилиці — симптом Бехтерева.
 • ноги дитини неможливо розігнути, він тримає їх зігнутими під прямим кутом — симптом Керніга.
 • якщо голову малюка спробувати нахилити вперед, він автоматично підтягує ноги — верхній симптом Брудзинського.
 • мимовільне підтягування ніг до тулуба при натисканні на низ живота — середній симптом Брудзінс ого.
 • якщо дитині розігнути одну ногу, друга буде згинатися мимоволі — нижній симптом Брудзинського.

За цими ознаками можна легко запідозрити менінгіт. Симптоми видно на фото.

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
Якщо батьки виявили хоча б один або декілька з них, потрібно обов’язково викликати швидку допомогу.

Клініка подальшого розвитку патології

До симптомів, що вказують на ураження тканин і нервів головного мозку, відносять:

 • підвищення температури тіла.
 • зниження гостроти зору і слуху.
 • двоїння картинки перед очима.
 • розвиток косоокості.
 • апатію, примхливість, сонливість або, навпаки, збудження свідомості.
 • у деяких дітей з’являються галюцинації.
 • опущеними е верхньої повіки, мимовільне коливання очей.

Деякі ознаки можуть бути відсутніми або виявлятися слабо. Пов’язано це з особливостями організму того чи іншого дитини.

Характер висипань

Поява висипки на тілі — це досить небезпечний знак, який нерідко веде до негативних наслідків, утворення виразок. На тілі при цьому утворюються червоні або рожеві плями, які на кілька секунд зникають при натисканні. З подальшим розвитком хвороби ці плями стають темнішими, набувають синюватого відтінку з чітким центром посередині. При виявленні подібного ознаки слід негайно викликати медиків, так як подібні висипання свідчать про початок некрозі тканин. При відсутності лікування дитина може померти.

Симптоми туберкульозного менінгіту

Розвивається цей вид захворювання при ураженні головного мозку туберкульозною паличкою. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, здатна вражати дітей і дорослих. Найчастіше туберкульозний менінгіт виявляється у дітей від 2 до 6 років. Початок патології, як правило, носить гострий або підгострий характер.

Перші прояви

Туберкульозний менінгіт у дітей починається з продромальной стадії. При цьому у дитини виникають такі клінічні ознаки:

 • головний біль, яка більш виражена у вечірній час.
 • багаторазова блювота, яка не пов’язана з годуванням.
 • апатія, сонливість.
 • негативна реакція на шум і яскраве світло.
 • байдужість до навколишніх подій.
 • субфебрильна показники температури тіла.
 • блідість дерми.

Часто такі ознаки батьки плутають з перевтомою або застудою, тому не поспішають звертатися до лікаря.

Особливості подальшого перебігу хвороби

Через н есколько доби у дитини симптоматика погіршується. Малюк стає неспокійним, погано спить і їсть. Порушується стілець, з’являється тахікардія, порушення дихання. Температура тіла підвищується до 38 градусів. Через 3-5 діб ознаки знову посилюються:

 • з’являються менінгеальні ознаки — симптоми Брудзинського, Керніга.
 • виникають судоми, параліч.
 • дихання стає нерівним .
 • порушується серцевий ритм.
 • виникає косоокість і птоз.
 • розвивається світлобоязнь.

Як і при інших формах патології, на тілі дитини може з’являтися висип, що свідчить про тяжкий перебіг хвороби. При відсутності медичної допомоги в більшості випадків настає смертельний результат.

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
У немовлят раннього віку туберкульозний менінгіт супроводжується набуханням джерельця.

Наслідки інфекційної патології

Якщо своєчасно виявити менінгіт у дитини і провести необхідне лікування, наслідки при його серозної формі, як правило, розвиваються вкрай рідко. Якщо ж лікування відсутній або захворювання протікає у важкій формі, ускладнення можуть мати наступний характер:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

 • зниження якості сну.
 • труднощі сприйняття інформації дитиною.
 • порушення концентрації уваги і пам’яті.
 • часті болі в голові.
 • судоми, часто спостерігаються в нічний час.

Найчастіше описувані наслідки мають слабовиражений характер, можуть спостерігатися протягом п’яти років після менінгіту. Якщо малюк захворів в 11-13 років, то до 17 років у нього все ще можуть виникати різні ускладнення. У більш дорослому віці вони пропадають самостійно.

Ускладнення після гнійного менінгіту

Якщо в дитячому віці пацієнт переніс гнійний менінгіт з важким перебігом, наслідки можуть бути такими:

 • порушення мови.
 • зниження зору і слуху, включаючи їх повну втрату.
 • порушення розумового розвитку дитини.
 • збої в роботі опорно-рухового апарату .
 • розвиненіша епілепсії.
 • параліч, судоми.

Гнійна форма інфекційної патології вважається однією з найнебезпечніших, важко піддається лікуванню. У зв’язку з цим і наслідки хвороби можуть носити досить серйозний характер.

Інвалідність — одне з найтяжчих наслідків різних форм менінгіту.

Наслідки менінгококової інфекції

Відносно менінгококового менінгіту, можна виділити такі наслідки:

 • парези, параліч.
 • гідроцефалію.
 • епілепсію.
 • нейроендокринні розлади.
 • церебрастенія.
 • пієліти, цистити.
 • загострення хронічних захворювань.

Для профілактики і лікування різних наслідків після перенесеної сення менінгіту пацієнту необхідна грамотна реабілітація, яка проводиться в умовах стаціонару. Надалі дитині рекомендується проходити санаторно-курортне лікування, відвідувати оздоровчі дитячі табори.

Небезпечні для життя ускладнення

Грізними наслідками перенесення менінгіту в дитинстві прийнято вважати стани, що виникають приблизно у 5% хворих при гнійному або ускладненому перебігу хвороби. До них відносять:

 • повторне запалення оболонок головного мозку.
 • менінгоенцефаліт.
 • порушення дихальної та серцево-судинної системи.
 • набряк головного мозку.
 • стійке підвищення внутрішньочерепного тиску.
 • смерть.

Можливо, вам буде цікаво: Скарлатина у дітей: як боротися з хворобою
Уберегти дитину від вищеописаних станів допомагає лише своєчасна діагностика захворювання і його грамотне лікування.

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
Недбале ставлення до здоров’я малюка і спроби самолікування, як правило, приводячи т до тяжких наслідків.

Діагностика

Менінгізм у дітей вимагає негайної діагностики і лікування. Крім перевірки симптомів Керніга і Брудзинського, під час постановки діагнозу лікарі використовують такі методи:

 • збір і дослідження аналізу крові, сечі.
 • оцінку рівня глюкози, сечовини, креатиніну та інших показників.
 • мазки з носа і ротової порожнини на патогенні мікроорганізми.
 • аналіз крові на ВІЛ-інфекцію.
 • печінкові проби.
 • дослідження серологічних показників крові.
 • біохімічний аналіз.
 • бактеріоскопію, бактеріологічний посів.

Крім цього, використовуються такі інструмент Патерналізм методи діагностики, як комп’ютерна томографія, рентген, електроенцефалограма головного мозку.

Нерідко при розвитку патології потрібно огляд у фахівців вузького профілю (невролога, лора, кардіолога та інших). Тільки правильне і комплексне лікування допоможе зберегти життя пацієнту.

Лабораторні показники

Перевірити дитину на менінгіт без проведення лабораторних досліджень не можна. У домашніх умовах діагностика може бути проведена лише медичним працівником, при цьому доктор враховує наявність позитивних симптомів Керніга і Брудзинського. Цей тест дозволяє не діагностувати, а тільки запідозрити небезпечне захворювання.

Подальше виявлення захворювання проводиться шляхом оцінки біологічного матеріалу хворого в лабораторних умовах:

 • аналіз крові допомагає виявити наявність менінгококової і пневмококової інфекції. Про це свідчать підвищені лейкоцити. При цьому лейкоцитарна формула зсувається вліво, посилюється вироблення антидіуретичного гормону, розвивається гіпонатріємія.
 • аналіз сечі при менінгіті показує збільшення концентрації білка, часто є домішки крові.
 • бактеріологічні посіви з носа, вуха, рота часто показує наявність менінгококової інфекції.
 • проби печінки проводяться для диференціації з іншими патологіями зі схожими симптомами.

Сукупність таких методів дослідження допомагає підтвердити або спростувати діагноз менінгіт.

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
Без лабораторних досліджень біологічного матеріалу пацієнта і застосування інструментальних методів діагностики встановити діагноз не можна.

Як лікується менінгіт у дітей

Заразитися інфекцією, яка провокує менінгіт, може будь-яка людина. Згідно зі статистичними даними по Росії, на 100 тисяч населення зустрічається три випадки захворювання. При цьому смертність становить близько 14%. У зв’язку з такою тривожною статисткою, лікувати патологію слід своєчасно. Тільки правильна терапія допомагає запобігти небезпечні наслідки.

Тактика терапії

Лікування інфекційної патології проводиться в умовах стаціонару. При цьому використовується комплексне лікування, спрямоване на боротьбу з інфекцією, полегшення стану дитини, запобігання зневоднення та інших негативних наслідків.

Тактика лікування включає наступні напрямки:

 • дотримання постільного режиму в гострий період менінгіту.
 • дотримання дієти. Дітям до року показано грудне вигодовування. Пацієнтам більш старшого віку рекомендується щадне харчування з використанням продуктів легкого засвоєння.
 • для боротьби зі збудником інфекції при бактеріальному менінгіті використовуються антибіотики. Попередньо за допомогою лабораторних аналізів визначається патогенна мікрофлора.
 • температура повинна своєчасно збиватися з допомогою жарознижувальних медикаментів.
 • після закінчення гострого перебігу дитині прописуються препарати, що допомагають відновити тканини головного мозку, засоби для поліпшення обмінних процесів центральної нервової системи.

Для запобігання небезпечних наслідків проводиться лікування за допомогою загальнозміцнюючих ліків, протисудомних та інших медикаментів. У період відновлення дитині необхідний грамотний сестринський догляд, який включає вимірювання температури тіла, оцінку загального стану пацієнта, контроль артеріального тиску, відокремлюваної сечі, дихання і інших критеріїв.

Неспецифічна профілактика менінгіту і його наслідків

Для запобігання менінгіту і його важких наслідків в будь-якому віці слід дотримуватися певних профілактичних заходів. До них відносять:

 • своєчасне звернення до лікаря при розвитку бактеріальних, вірусних і грибкових захворювань.
 • відмова від самостійного лікування.
 • уникнення відвідування людних місць в холодну пору року.
 • підвищення імунітету шляхом правильного харчування, спорту і частих прогулянок на свіжому повітрі.
 • дотримання правил особистої гігієни.
 • своєчасне лікування захворювань зубів.

Особливо важливо дотримуватися дані рекомендації серед пацієнтів, що входять до групи ризику (дітей до 7 років, пацієнтів з дитячим цере бральним паралічем, пацієнтів зі зниженим імунітетом, а також іншими вродженими дефектами).

Як розпізнати ознаки менінгіту у дітей
Дотримання нескладних профілактичних правил допоможе значно знизити ризик зараження і розвитку важких наслідків.

Чи потрібно робити щеплення

На багатьох форумах можна зустріти активні обговорення і відгуки про вакцинацію дітей від менінгіту. Одні стверджують, що це єдиний спосіб захистити своє чадо від патології, інші ж категорично проти. Думки фахівців з цього приводу також поділяються.

В зв’язку з тим, що причиною менінгіту стають різні бактерії і віруси, єдиної щеплення, яка змогла б захистити від усіх цих хвороб, немає. Щоб запобігти виникненню небезпечних наслідки в медичній практиці використовують вакцину, яка допомагає виробити імунітет до найбільш небезпечним серед них (гемофільної палички, пневмококів, менінгококів).

Види вакцин та їх назва

В таблиці можна знайти назви вакцин, які найбільш часто використовують для захисту від менінгіту.
Препарат З якого віку використовують Виробник Ціна в рублях Менактра 2 рази в віці до 2 років Після 2 років одноразово Америка 4100 Менцевакс Після 2 років Бельгія 1471 Менінгококова 1.5 року Росія 742 М Нінг A + C Після 2 років Франція 4900
Ціни на вакцини вказані приблизно, точну вартість слід уточнювати у продавця.

Відео

Подивившись це відео, ви зможете дізнатися, що розповів про симптоми, лікування і наслідки менінгіту популярний педіатр Євген Олегович Комаровський

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Застосування мазі Левомеколь від грибка нігтів

Serega

Чи можна їсти цибулю і часник при подагрі?

Alex

Артроз і остеоартроз — в чому різниця?

Pasha

До якого лікаря звертатися при болях в суглобах?

Dmitry

Стоп Артрит ( Супер, Форте, Нормал )

Scooby

Венітан ( крем і гель ) для здоров’я вен

Maria

Гонартроз 3 ступеня колінного суглоба — що це таке і як його лікувати?

Bobby

Ознаки та фото кривошиї у новонароджених

Alex

Гепаринова мазь при варикозі на ногах

Pasha

Що таке коксартроз кульшового суглоба 2 ступеня і як його лікувати?

Elena

Хто такий лікар офтальмолог і що він лікує

Maxim

Як лікувати артрит народними засобами в домашніх умовах?

Serega

Залишити коментар