Отит

Симптоми і лікування отиту у дитини

Симптоми і лікування отиту у дитини
Отит — це запальний процес, що локалізується в вусі. Вухо, як у дорослої людини, так і у дитини ділиться на зовнішній, середній і внутрішній відділи. Отже, і запалення в них протікає по-різному, в залежності від того, що в якомусь відділі міститься. Для того, щоб відокремити одне від іншого, отити класифікується за різними ознаками.

 1. За локалізацією: зовнішній, середній і внутрішній.
 2. За характером запалення: катаральний, серозний і гнійний .
 3. За тривалістю перебігу: гострий, підгострий і хронічний.
 4. За етіології: інфекційний, алергічний і травматичний.

В свою чергу, інфекційний отит може бути викликаний різними видами збудників: бактеріями, вірусами і навіть грибками. Залежно від цього змінюється стратегія лікування, чим і пояснюється необхідність класифікації.

Найскладнішим в плані лікування є грибковий отит. Але і виникає він рідко, тільки при значному зниженні рівня загального імунітету. При цьому виді отиту з’являється велика кількість білуватого нальоту в зовнішньому слуховому проході і виражений свербіж. Але якщо вчасно його діагностувати, то місцеве лікування протигрибковими препаратами дає хороший ефект.

Причини отиту

Симптоми і лікування отиту у дитини
В зв’язку з анатомічною будовою дитячого вуха малюки частіше схильні до запалення вух.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Напевно, у вас вже виникло питання, чому отитом так часто хворіють саме діти раннього віку. Це пояснюється анатомічними особливостями будови вуха дитини. Їх слухова труба більш пряма, ніж у дорослого, вона широка і коротка. У зв’язку з цим інфекційний процес з ротоглотки легко поширюється і на область вуха.

Що стосується зовнішнього отиту, він може виникнути при неправильній гігієну вуха, попаданні води в слуховий прохід при купанні або плаванні. Іноді причиною стають залетіли в вухо комахи або сторонні предмети, які дитина засунув в вухо без відома батьків.

Причинами середнього отиту у дітей можуть стати:

 • інфекційні процеси в носоглотці.
 • розростання глоткових мигдалин.
 • збільшення аденоїдних вегетацій.
 • загальне переохолодження.
 • зниження імунітету в області ЛОР-органів.
 • алергічний риніт.
 • травми.
 • сторонні предмети.

Симптоми

Отит у дитини завжди починається несподівано і гостро. Першими симптомами у дітей раннього віку стають сильне занепокоєння, постійний крик або плач. Різко підвищується температура тіла. Запалення найчастіше локалізується по обидва боки, а перфорації барабанної перетинки при цьому не відбувається, так як вона більш товста, ніж у дорослих. Виділень з вуха не виникає і мамі важко встановити причину занепокоєння дитини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як відучити дитину гризти нігті. Причини шкідливої звички, як позбавитися. Поради психолога

Якщо причиною отиту стало ГРЗ, то характерним буде повторне погіршення клінічної симптоматики. Ознаки отиту у дитини грудного віку виражені досить яскраво, найбільше вони проявляються при годуванні. Малюк відчуває посилення болю при спробі смоктати, так як в цей момент зростає тиск в барабанної порожнини. Він відмовляється від грудей і ясно висловлює своє невдоволення. При цьому, якщо розташувати малюка на хворому вусі, то він буде відчувати себе набагато лучше.Прімерно з чотиримісячного віку дитина намагається дотягнутися рукою до хворого вуха або потертися їм про подушку. Він відмовляється від їжі і намагається лягти на хвору сторону, якщо процес односторонній.

Якщо процес вчасно не розпізнати, отит у дітей може перейти в симптоми, характерні для менінгіту. Дитина закидає голову, виникає нудота і блювота, вибухають джерельця. Але цей стан є грізним ускладненням отиту і зустрічається дуже рідко.

Діти більш старшого віку вже здатні сказати про те, що їх турбує або вказати на причину дискомфорту. Для них також характерні явища загальної інтоксикації: занепокоєння, зниження апетиту, погіршення сну і підвищення температури. При цьому, якщо процес набув характеру гнійного, може виникнути перфорація барабанної перетинки і з’являються виділення з вуха.

Перша допомога при отиті у дитини

Симптоми і лікування отиту у дитини
В першу чергу дитині слід дати знеболююче.

ГАРНІ НОВИНИ:

Не завжди вдається відразу доставити дитину до лікаря, як тільки з’явилися симптоми отиту. В цьому випадку потрібно постаратися полегшити стан дитини до того моменту, як з’явиться можливість показати його лікаря. Лікування отиту у дітей є складним заняттям і під силу тільки кваліфікованому спеціалісту. Тому мета батьків — надати тільки першу допомогу при отиті, доступну в домашніх умовах.

Для цього потрібно дати жарознижуючі ліки, добре, якщо воно володіє і знеболюючу дію. Відмінно підійде для цієї мети дитячий «Нурофен». У ніс слід закапати судинозвужувальні краплі. Це допоможе трохи зняти набряк і забезпечити достатній відтік слизу. При цьому больові відчуття також повинні зменшиться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Судоми при температурі у дитини - що це таке, як виглядають і що робити при фебрильних конвульсіях

Не зайвим стане і зігріваючий компрес, в тому випадку, якщо температура не підвищена і не спостерігається гнійних виділень з вуха. Марлеву серветку змочують напівспиртовим розчином, зверху накладають плівку, а потім вату. Такий компрес потрібно накладати навколо вуха, щоб вушна раковина залишалася відкритою. Зняти його слід через 2-2,5 години.

Увага! Зігріваючий компрес можна накладати в тому випадку, якщо є перфорація барабанної перетинки і з вуха виділяється гній!

Лікування

Як тільки перша допомога при отиті надана, наступним етапом необхідно доставити дитину до оториноларингологу . Тільки він зможе встановити правильний діагноз, визначить, як далеко зайшов процес і призначить правильне лікування.

Зовнішній отит

При отиті у дітей в залежності від симптомів змінюється і лікування. При зовнішньому отиті використовуються антибактеріальні засоби. Вони застосовуються в різних лікарських формах. Це можуть бути краплі, але більш кращі мазі і креми, так як це дозволяє чинному агенту довше затриматися на ураженій ділянці. Також використовують антисептичні засоби, які закладають в вухо за допомогою ватної або марлевої турунди. Крім цього, як і при будь-якому інфекційному захворюванні призначається рясне тепле питво, жарознижуючі і протизапальні засоби.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Середній отит

Якщо процес поширюється глибше, виникає середній отит. У плані його лікування на перше місце виходять антибіотики. Якщо отит у дітей стає гнійним його лікування ускладнюється. Антибактеріальні препарати доводиться вводити парентерально, тобто за допомогою ін’єкцій. Курс лікування удліняется.Леченіе має бути комплексним. Використовують судинозвужувальні краплі, знеболюючі препарати. Дуже важливим є правильний догляд за порожниною вуха. У разі перфорації барабанної перетинки з’являються гнійні виділення. Їх необхідно прибирати і обробляти зовнішній слуховий прохід антисептичним розчином. Якщо цього не робити, перебіг хвороби може усугубіться.В випадку, якщо запалення носить характер катарального, призначають зігріваючі компреси і УВЧ-терапію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і лікування артрозу 3 ступеня колінного суглоба без операції

Народні засоби

При зовнішньому отиті використовують відвари природних антисептиків, таких як ромашка або лавровий лист. Їх закопують у вигляді крапель або промивають хворе вухо. Але ці методи строго заборонені при ознаках перфорації барабанної перетинки.

В разі середнього отиту використовують сухе тепло — гарячий пісок, загорнутий у тканину або варене яйце, яке прикладають до хворого вуха. Іноді використовують настій на березових бруньках, який закапують у вухо, що допомагає зняти запалення.

Необхідно бути дуже акуратними з застосуванням народних засобів в лікуванні дітей. Так як вони схильні до алергічних реакцій, а в таких рецептах дуже складно розрахувати необхідну дозування діючої речовини. Перед тим, як використовувати будь-який народний засіб, необхідно проконсультуватися з лікарем, на предмет того, чи не принесе воно шкоди саме вашій дитині.

Ускладнення

При гнійному середньому отиті у дитини може виникнути ряд ускладнень. Якщо отит виникає у дітей до року, запальний процес швидко поширюється вглиб. Це пов’язано з недосконалим загальним і місцевим імунітетом. В такому випадку може виникнути лабіринтит — запалення внутрішнього, що викликає порушення координації.

Іноді розвивається мастоїдит — запалення соскоподібного відростка. Рідкісними, але серйозними ускладненнями є парез лицьового нерва і зниження слуху. При неправильному лікуванні туговухість може прогресувати. Найнебезпечнішим наслідком отиту для дитини є менінгіт.

Профілактика

Для того, щоб захистити свою дитину від цього захворювання, слід дотримуватися заходів профілактики. Потрібно впливати на основні причини отиту у дітей.

Новонароджені і діти першого року життя повинні перебувати на грудному вигодовуванні. Це дозволить зміцнити імунітет і не допустить розвитку інфекції. Правильний догляд і достатнє перебування на сонці доповнять перший пункт.

Не менш важлива і правильна гігієна вуха дитини. Не потрібно використовувати ватяні палички, вони для цього зовсім не призначені. Вухо обробляють ватною турундой, змоченою в теплій воді, не проникаючи занадто глибоко всередину.

При змінах в поведінці дитини найкраще відразу показати його до лікаря, щоб він чітко сформулював причину неспокою.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Лікування хронічного отиту

Lamaxima

Лікування гнійного отиту у дитини

Murcia

Ознаки отиту у немовляти

Marina

Як довго лікується отит?

Maria

Чим лікувати запалення вуха

Alfonso

Чи можливо відновити слух після отиту?

Murcia

Симптоми і лікування внутрішнього отиту

Lamaxima

Червоні вуха у дитини при температурі

Murcia

Лікування гострого середнього серозного отиту у дітей і дорослих

Maria

Як накласти зігріваючий компрес на вухо дитині

Andrey

Лікування отиту у дорослих за допомогою антибіотиків, крапель та інших ліків

Alex

Ускладнення на вуха після застуди або грипу

Alex

Залишити коментар