Атеросклероз

Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку

Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
Жирові формування заважають нормальному току крові, створюють оптимальні умови для утворення тромбів.

Причини, фактори ризику патології

В сучасній медицині виділяють безліч причин або факторів ризику, які впливають на розвиток атеросклерозу. Однак всі вони діляться на модифіковані, тобто ті, які людина здатна змінити своїми власними зусиллями і немодифіковані, незмінні, некеровані. Основні з них представлені в таблиці:
Немодифіковані Модифіковані Вік: у людей за 40 років і старше атеросклероз судин виникає на тлі вікової дегенерації внутрішньої стінки артерій — це перша ознака старіння людини. Літнім ураження судин загрожує виникненням ішемічного інсультаНікотіновая залежність: тютюн має судинозвужувальну ефектом, що порушує харчування органів і тканин, викликає ішемію головного мозку, провокує інсульт або ГІМ, крім того, вживання сигарет в 3 рази підвищує ризик розвитку атеросклерозу, а пізніше — і його ускладнень через гіперліпідемії, що сприяє утворенню бляшок на внутрішній стінці сосудовПол: у чоловіків атеросклероз зустрічається у віці приблизно на десять років раніше, ніж у жінок, порівнюється по азатель тільки до 55 років. Це пояснюється зміною гормонального фону жінок (клімакс) Ожиріння, порушення жирового обміну в результаті нераціонального харчування (переважання жирної їжі), як наслідок — цукровий діабет 2 типу, все це змінює еластичність артерій, сприяючи прогресуванню атеросклерозаНаследственность: атеросклероз судин виникає приблизно у 75% людей , що мають генетичну схильність до цього захворювання. У більшості хворих на ІХС родичі першого порядку мали захворювання серця і судин з летальним ісходомГіподінамія: призводить до порушення всіх обмінних процесів, гіперліпідемії, що є причиною розвитку атеросклерозаУже придбані патології серцево-судинної системи, нирок, головного мозку (гіпертензія, хронічні хвороби нирок, перенесений інсульт або інфаркт): зношені артерії не можуть адекватно відновитися, тому стають уразливі до холестерину з відкладенням бляшок на стінках судин органів-мішенейПсі хоемоціональное перенапруження: стрес на роботі і вдома викликає активацію одночасно симпатичної нервової системи і гормонів мозкового шару надниркових залоз (адреналін, норадреналін), що призводить до спазму судин, їх пошкодження, утворенню тромбів, атеросклерозу
Порівняно недавно з цього списку виключили інфекції: цитомегаловірусні і хламідійні, однак на практиці вони як і раніше мають значення для формування атеросклеротичних бляшок, оскільки істотно змінюють структуру судин. Знання причин необхідно для вибору адекватної тактики лікування пацієнта. Усунення модифікуються факторів — основа профілактики атеросклерозу.

Ознаки атеросклерозу магістральних артерій

Особливістю симптомів при атеросклерозі головного мозку є їх поява через тривалий час від дебюту патології. Це результат кумулятивного, накопичувального ефекту відкладення холестерину. Симптоматика стає явною тільки після того, як просвіт магістральних артерій дозволяє проникати до мозку менше 75% належного обсягу крові.

Розглянемо основні симптоми, які залежать від патології.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

 1. Ознаки атеросклеротичних змін головного мозку проявляються тільки при максимальній, незвичній для людини фізичному або емоційному навантаженні і зникають після нетривалого відпочинку. Висловлюються вони:
 • астенією, слабкістю, швидкою стомлюваністю.
 • млявістю, апатією.
 • погіршенням концентрації, уваги, пам’яті.
 • порушенням сну.
 • шумом у вухах.
 • мігренню.

Симптоми неспецифічні, але людина, яка піклується про своє здоров’я, обов’язково звернеться до лікаря, помітивши їх.

 • Прогресування атеросклерозу призводить до психічних розладів:
  • з’являється недовірливість.
  • починаються перепади настрою, як у немовляти.
  • людина впадає в депресію, його мучить тривожність.
  • порушення пам’яті стають небезпечними: людина забуває події тижня, що минув, не може відтворити послідовність своїх дій, не здатний згадати свої вчинки.
  • в голові буквально «дзвін».
  • порушується мова , дикція.
  • постійно предобморок змінюються непритомний стан.
  • виникає атаксія.
  • знижується слух, зір.
  • починають тремтіти кінцівки, голова .
  • порушується логіка мислення.

  Такі симптоми вимагають втручання фахівця в найкоротші терміни.

 • На уклади Єльня стадії, атеросклероз мозкових артерій викликає слабоумства, деменцію:
  • інтелект просто тане на очах, хворий уподібнюється дитині.
  • плаксивість змінює напади агресії і навпаки.
  • пам’ять практично втрачена.
  • пацієнт демонструє відстороненість від навколишнього його дійсності, відсутність інтересу до предметів, людей, подій.
  • втрачається здатність орієнтації в часі, просторі.

  Такі хворі потребують постійного спостереження, вони можуть бути небезпечними для оточуючих (включити газ, образити дитину, піти з дому і потерятьс я), їм потрібно допомагати обслуговувати себе. Остання стадія патології не має можливості до регресу, надати допомогу хворому можна лише на початкових стадіях хвороби.

  Діагностика

  На початкових стадіях атеросклероз найчастіше виявляють випадково під час обстеження. Дуже рідко пацієнта цілеспрямовано направляє на консультацію до невропатолога психолог / психотерапевт, якщо він зауважує характерні для захворювання симптоми виснаження нервової системи, які не піддаються корекції нелікарським методами.

  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  КТ головного мозку: стовбурової інсульт пацієнта з синдромом «замкненого людини »(область некрозу виділена червоним)
  Більшість випадків атеросклерозу судин мозку діагностують під час обстеження пацієнтів, які перенесли мікроінсульт або інсульт головного мозку. Отримати зображення холестеринових бляшок, оцінити ступінь порушення кровотоку можна за допомогою МРТ, КТ або рентген ангіографії, транскраніальної доплерографії с ез кольорового картування.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лікування загострення підшлункової залози

  Для оцінки загального стану, виявлення факторів ризику захворювання пацієнта направляють на:

  • загальний, біохімічний аналіз крові з визначенням змісту фракцій холестерину (ліпідограму).
  • електрокардіограму.
  • УЗД серця.

  Особливості лікування без операції

  Завдання терапії — припинити прогресування хвороби, при вираженому звуженні просвіту артерії — відновити кровотік. Тактика лікування атеросклерозу обов’язково включає дієту, корекцію способу життя. Більш важким пацієнтам для контролю факторів ризику потрібно призначення препаратів. При значному стенозі кровоносних артерій необхідна операція.

  Оздоровлення організму

  Перегляд раціону, своїх звичок — обов’язковий компонент будь-якого курсу лікування. Церебральний атеросклероз вважають захворюванням способу життя. Більшість пацієнтів «заробляє» патологію, неправильно харчуючись, ігноруючи рекомендації ЗСЖ. Обійтися без ліків можна, дотримуючись таких поради:

  • Кинути палити. Компоненти сигаретного диму знижують рівень хорошого холестерину, підвищують поганого, пошкоджують ендотелій судин. Бажано позбутися згубної звички максимально рано. Через 10 років після відмови від сигарет ризик захворювання у екс-курця порівняємо з показником людини, який ніколи не курив.
  • Більше рухатися. Мінімальний час щоденного навантаження — 30 хвилин. Ідеально, якщо всі ці 30 хвилин ви займаєтеся спортом: бігаєте, плаваєте, їздите на велосипеді. Якщо часу на фізичну активність вкрай мало, необхідно просто ходити по 3 км / день.
  • Стежити за своєю вагою. Нездорова маса тіла — це завжди безліч проблем зі здоров’ям. Більше інших органів страждає серце. Йому доводиться перекачувати величезні обсяги крові, що створює зайве навантаження. Зайва вага часто асоціюється з підвищеним рівнем холестерину. Позбавлення від 5-10% маси тіла істотно знижує концентрацію стеролу.
  • Помірність в алкоголі. Більше 28 г спирту / добу для чоловіків молодше 65 років, 14 г спирту / добу для жінок і чоловіків старше 65 років підвищують рівень поганого холестерину, знижують рівень хорошого, пошкоджують судини. 14г спирту містять 45 мл горілки, 150 мл вина 12% або 360 мл пива 5%.

  Грамотний раціон при атеросклерозі повідомлений відповідати наступним правилам:

  • дробове харчування: 5-6 разів / день, але невеликими порціями.
  • Вибирайте їжу зі здоровими жирами. Дієтологи називають здоровими ненасичені жирні кислоти. Їх багато в насінні, горіхах, рибі жирних сортів, рослинних маслах. Виняток — кокосове, пальмове масло, що містить велику кількість насичених жирів. Такі ліпіди називають шкідливими. Їх багато в червоному м’ясі, жирному сирі, сирі, вершковому маслі.
  • Уникайте транс жирів. Уважно вивчайте упаковку готових продуктів на предмет наявності транс ліпідів. Вони підвищують концентрацію поганого холестерину, знижують концентрацію хорошого. Транс жири можуть міститися в випічці, печиво, маргарині.
  • Слідкуйте за наявністю в раціоні джерел омега 3 жирних кислот. Вони благотворно позначаються на обміні речовин. Підвищують показники корисних ліпопротеїнів, знижують тригліцериди, нормализируют тиск. Добрими джерелами є насіння льону, Чіа, мигдаль, волоські горіхи, жирні сорти риби.
  • Слідкуйте за вмістом клітковини. Дослідження показали, що люди, чия дієта бідна харчовими волокнами, схильні до підвищеного рівня холестерину. Зверніть увагу на цільнозернові каші, овочі, фрукти, бобові, зелень, висівки. Вони лідери за змістом клітковини. Тому вони повинні стати основою дієти.

  Лікарські засоби

  Лікарські препарати призначають людям, яким не допомогла дієта, зміна способу життя. Препарати також показані хворим для корекції симптомів атеросклерозу, супутніх захворювань. Застосування лікарських засобів не виключає необхідності правильно харчуватися, вести здоровий спосіб життя, навпаки це обов’язкові умови успішного лікування.

  Основні задачі медикаментозної терапії атеросклерозу:

  ГАРНІ НОВИНИ:

  • зниження концентрації поганого холестерину.
  • поліпшення реологічних властивостей крові (зниження в’язкості).
  • перешкоджання тромбоутворення.
  • нормалізація тиску.
  • поліпшення циркуляції крові в головному мозку.

  Такого кількості цілей неможливо досягти призначенням одного лікарського засобу. Комплексна терапія церебрального атеросклерозу зазвичай включає не менше трьох препаратів. Вибір ліків залежить від стадії захворювання, симптомів, загального стану здоров’я пацієнта.
  Гіполіпідемічні засоби
  Група лікарських засобів, які нормалізують рівень холестерину, тригліцеридів. Ці речовини називають атерогенними — сприяють розвитку атеросклерозу. Зниження рівня холестерину, тригліцеридів допомагає загальмувати розвиток захворювання.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ефективні методи лікування подагри харчовою содою

  Існує кілька класів ліків, що володіють гіполіпідемічну дію:

  • статини.
  • фібрати.
  • омега 3 жирні кислоти.
  • нікотинова кислота.
  • секвестранти жовчних кислот.
  • інгібітори всмоктування холестерину.

  статини

  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  Препарати першого вибору при підвищений рівень холестерину. Механізм дії лікарських засобів грунтується на здатності статинів блокувати синтез холестерину. Дефіцит стеролу змушує організм використовувати приховані ресурси. Рівень хороших ліпопротеїнів високої щільності зростає (ЛПВЩ), поганих ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), тригліцеридів падає, розвиток атеросклерозу призупиняється.

  Самі простий з поширених представників групи — симвастатин. Він випускається під торговими назвами Зокор, Вазиліп, Овенкор. Симвастатин — статини першого покоління. Від більш нових статинів відрізняється більш слабким ефектом, великою кількістю лікарських взаємодій, вираженими м’язовими побічними ефектами.

  статини останнього покоління — аторвастатин (аторвастатин, Аторис, Торвакард, Туліп), розувастатин (Крестор, АКОРТ, Розукард, Розуліп ), дуже сильні гіполіпідемічні средсво. Їх легше комбінувати з іншими лікарськими засобами, можна домогтися найкращого результату. Основні побічні ефекти — симптоми, що нагадують застуду, м’язові болі, розлади травлення.
  Фібрати

  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  Фібрати є похідними фиброевой кислоти. Їх призначають хворим з атеросклерозом мозку при непереносимості статинів або як доповнення до основного лікування. Частіше за інших використовується фенофібрат. Оригінальний фенофибрат називається Трайкор. Його аналоги — ліпантіл, Ексліп, Фенофибрат Канон.

  Діюча речовина таблеток активує розщеплення багатих триглицеридами ліпопротеїни дуже низької щільності. Лікування фібратами дозволяє домогтися зниження рівня нейтральних жирів 20-55%, ЛПНЩ 10-35%, холестерину 10-25%, приросту ЛПВЩ — 10-30%. Основні побічні ефекти — загальна слабкість, запальні захворювання печінки, підшлункової, міопатія, міозит, аритмії.
  Омега 3 жирні кислоти

  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  Препарати ненасичених жирних кислот відрізняються самим м’яким дією, мінімальною кількістю побічних ефектів. Їх рідко призначають для лікування вираженого атеросклерозу. Набагато частіше омега 3 жирні кислоти призначають пацієнтам для зниження незначно підвищеного рівня холестерину. Також лікарські засоби включають до складу комплексної терапії як доповнення до статинам або фібратами.
  Нікотинова кислота
  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  Нікотинова кислота (вітамін В3, РР, ніацин) типовий представник вітамінів групи В. Високі дози мають гарну здатність знижувати рівень тригліцеридів (20-35%), підвищувати концентрацію ЛПВЩ (15-35%), помірно зменшувати рівень холестерину (10-15%), ЛПНЩ (5-25%).

  Однак препарати нікотинової кислоти використовують дуже обмежена. Причина — широка поширеність побічних ефектів. За статистикою більше 80% пацієнтом стикаються з одним або декількома ускладненнями: сверблячкою, почервонінням обличчя, шиї, нудотою, порушеннями чутливості. Така закономірність можна пояснити. Для досягнення ліпідознижуюча ефекту потрібно 1000-6000 мг, а добова доза вітаміну для дорослої людини становить 20 мг.
  Секвестранти жовчних кислот

  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  Основні представники групи — колестипол, холестирамін. Обидва засоби — порошки з неприємним запахом, які приймають всередину у вигляді розчину. Вони пов’язують жовчні кислоти, змушуючи організм синтезувати їх нові порції. Для синтезу організм використовує холестерин. Завдяки чому рівень стеролу, ЛПНЩ знижується.

  ЦІКАВІ НОВИНИ:

  Найпоширеніший побічний ефект — запор. Рідше на тлі лікування розвивається нудота, блювота, гіпертригліцеридемія, при тривалому застосуванні дефіцит жиророзчинних вітамінів (А, Д, К). Тому рекомендується звертати увагу на наявність ранніх симптомів гіповітамінозу.
  Інгібітори всмоктування холестерину

  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  Нечисленна група препаратів. У Росії зареєстровано всього два лікарських засоби — Езетрол, Ліпобон. Обидва медикаменту мають однакове діюча речовина — езетіміба. Ліки цієї групи блокують всмоктування харчового холестерину. Таблетки від атеросклерозу призначають як самостійний лікарський засіб при непереносимості статинів або разом з ними для посилення ефекту.

  При тривалому лікуванні основний побічний ефект — пронос, втома, суглобові, м’язові болі, інфекція верхніх дихальних шляхів.

  Антигіпертензивні засоби

  Атеросклероз судин шиї та голови часто супроводжується підвищеним тиском. Цей симптом дуже важливо прибрати, щоб зупинити прогресування хвороби, знизити ймовірність розвитку інсульту, попередити пошкодження судинних стінок.

  Для лікування застосовують:

  • агоністи адренергічних рецепторів (клофелін, метилдопа, моксонидин).
  • антагоністи рецепторів ангіотензину 2 (валсартан, кандесартан, лозартан).
  • бета-адреноблокатори (бісопролол, пропранолол, сотанол).
  • антагоністи кальцію ( амплодипіну, верапаміл, ніфедипін, німодипін, дилтіазем).
  • судинорозширювальні (миноксидил, нітрогліцері , Гідралазин).
  • діуретики (індапамід, спіронолактон, фуросемід, хлорталідон).
  • інгібітори АПФ (периндоприл, еналаприл, каптоприл, раміприл, фозиноприл).
  • прямі інгібітори реніну (аліскірен).

  Комплексна терапія може включати один або декілька препаратів. Крім боротьби з високим тиском окремі лікарські засоби дозволяють:

  • запобігти спазм судин.
  • зменшити навантаження на серце.
  • прибрати набряки.
  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоматика та лікування остеохондрозу ніг

  антітромбіческіе ліки

  Схема лікування атеросклерозу мозкових артерій зазвичай включає антітромбіческіе препарати. Ризик утворення тромбів при захворюванні зростає, що істотно збільшує ймовірність розвитку інсульту. За механізмом дії виділяють наступні групи ліків:

  • антиагреганти (аспірин, клопідогрель, пентоксифілін) — не дають тромбоцитам злипатися.
  • антикоагулянти (варфарин, гепарин) — попереджають згортання крові.
  • тромболітики (стрептокіназа, фібринолізин) — розчиняють тромби, що утворилися.

  Найчастіше схема терапії атеросклерозу включає аспірин, варфарин. Останню групу препаратів призначають при екстреному лікуванні, коли утворився тромб перекриває просвіт артерій.

  Препарати, що покращують мозковий кровообіг

  Судини мозку, що містять атеросклеротичні бляшки, не здатні адекватно забезпечувати киснем, корисними речовинами клітини нервової тканини. Застосування таблеток поліпшують мозковий кровопостачання допомагає трохи компенсувати дефіцит. Існує три групи лікарських засобів, що відрізняються механізмом дії:

  • ноотропи (кортексин, пірацетам, ноотропіл, Тіоцетам) — ліки, що допомагають поліпшити вищі психічні функції: пам’ять, мислення, збільшують стійкість мозку до негативних впливів, захищають від дії вільних радикалів, знижують потреба нейронів у кисні.
  • церебропротектори (нейроксон, сермион, фезам, циннарізін) попереджують пошкодження клітин головного мозку. Під впливом церебропротекторов нейрони здатні ефективно працювати при нестачі кисню, поживних речовин.
  • нормалізатори мікроциркуляції (кавінтон, церебролізин, трентал) — зменшують в’язкість крові, сприяють розслабленню судинних стінок.

  Хірургічне лікування

  через особливості розташування церебральних артерій, атеросклероз головного мозку погано піддається оперативної корекції. Однак при значному звуженні просвіту артерії це єдиний спосіб відновити нормальне кровопостачання. Існує дві доступні методики лікування:

  Причини і лікування атеросклерозу судин головного мозку
  Процедура стентування.

  • ІНТРАКРАНІАЛЬНОГО ангіопластика (стентування) — найбезпечніший спосіб, що не вимагає трепанації черепа. Хірург усуває звуження за рахунок серії надування мініатюрного балона. Потім необхідний діаметр фіксується стентів — крихітним каркасом, який встановлюється всередині артерії.
  • Шунтування — більш складна операція, яка передбачає створення обхідного шляху для струму крові. Для цього лікар вирізає невеликий фрагмент посудини з іншої частини тіла, висвердлює в черепі отвір і пришиває один кінець протеза вище, другий нижче ділянки стенозу.

  Профілактика

  Здоровий образ життя, регулярні обстеження, лікування захворювань-факторів ризику. Щоб знизити ймовірність розвитку атеросклерозу необхідно:

  • обмежити споживання червоного м’яса, жирних молочних продуктів, тропічних олій (кокосової, какао, пальмового), сала. Хороший альтернативне джерело білка, корисних жирів — бобові, риба, горіхи, насіння, рослинні масла.
  • полюбити овочі, фрукти, зелень, каші. Ці продукти містять оптимальне співвідношення вітамінів, мінералів, клітковини, рослинних гормонів.
  • 2 рази / тиждень з’їдати порцію риби жирних сортів. Вона — найкраще джерело омега 3 жирних кислот, які називають природними статинами.
  • віддавати перевагу вареної, запеченої, сирої їжі. Смажене, приготоване у фритюрі — тільки як рідкісне баловство.
  • займатися спортом або хоча б щодня проходити не менше 3 км.
  • стежити за своєю вагою.
  • кинути курити, а краще ніколи не розпочинати.
  • не зловживати спиртним: максимально допустима денна доза етилового спирту для чоловіків 28 г, жінок — 14 г.
  • мінімум 1 раз / рік контролювати показники артеріального тиску.
  • кожні 4-6 років визначати зміст фракцій холестерину в плазмі крові, тестування проводиться частіше при наявності страждають від більш ні родичів.
  • при діагностованою гіпертонії не ігнорувати рекомендації лікарів про необхідність довічного прийому гіпотонічних препаратів.

  Ускладнення і прогноз

  Найпоширеніше ускладнення — ішемічний інсульт. Найбільш схильні до нього люди з рівнем систолічного тиску вище 140 мм рт. ст., концентрацією поганого холестерину понад 200 мг / дл. Атеросклероз підвищує ризик рецидиву захворювання. За оцінками вчених він становить 20% в перші 2 роки після перенесеного нападу (1). Найбільші шанси розвитку рецидиву мають хворі з важким стенозом (більше 70%).

  Поява атеросклерозу судин головного мозку часто асоціюється з хворобою Альцгеймера, порушеннями пам’яті, зниженням гостроти інтелекту, інфарктом міокарда (2).

  Прогноз при ураженні церебральних артерій обережний. Тривалість, якість життя пацієнта багато в чому будуть залежати від ефективності лікування, ступеня звуження просвіту, загального стану здоров’я пацієнта, його готовності змінити звичний спосіб життя.

  Література

  1. Jong S. Kim and Oh Young Bang. Medical Treatment of Intracranial Atherosclerosis: An Update 2017
  2. Blankenhorn Dh, Hodis HN. Atherosclerosis — reversal with therapy, 1993
  3. Justine Fritzel. What is Cerebral Arteriosclerosis? Symptoms Treatment
  Оцінити статтю
  [Усього: Середній: ]

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


  Схожі статті

  Ознаки та лікування атеросклерозу судин шиї

  Maria

  Огляд всіх стадій атеросклерозу їх молекулярні прояви

  Murcia

  Огляд фізіотерапевтичних процедур при атеросклерозі

  Murcia

  Ксантоми — холестеринові бляшки на шкірі

  Tanya

  Причини і лікування атеросклерозу черевного відділу аорти

  Murcia

  Бляшки на члені: причини і лікування атеросклерозу статевого члена

  Elena

  Причини і лікування облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок

  Maria

  Ксантелазма — відкладення холестеринових бляшок на шкірі повік

  Marina

  Генералізований атеросклероз — причини і лікування

  Alex

  Огляд сучасних методів діагностики атеросклерозу

  Marina

  Що таке дифузний атеросклероз

  Bobby

  Причини і лікування атеросклерозу легких

  Axel

  Залишити коментар