Діабет

Інсулін короткої дії: механізм дії, види препаратів, спосіб застосування

Інсулін короткої дії: механізм дії, види препаратів, спосіб застосування
Зміст:

  1. Механізм дії
  2. Види препаратів інсуліну
  3. Інструкція по застосуванню
  4. Особливі групи пацієнтів
  5. Побічні дії

Механізм дії

Метаболічні порушення викликають розлад процесів засвоєння і виведення глюкози. У нормі вона служить джерелом енергії для організму. Інсулін — гормон, що виробляється підшлунковою залозою, бере участь у розподілі та транспортуванні глюкози. При діабеті ендокринна система нездатна формувати його в достатній кількості.

Синтетичний інсулін короткої дії був розроблений близько 20 років тому. Аналог людського гормону отримують двома способами. Перший — за допомогою генної інженерії: синтез генетично модифікованих бактерій і утворення гормону з проінсуліну, отриманого з них. Другий — виготовлення гормону на основі тваринного інсуліну — свинячого або бичачого.

Після введення короткий інсулін зв’язується з рецепторами на мембрані клітини, потім проникає всередину. Гормон активізує біохімічні процеси. Особливо це проявляється в інсулінозалежних клітинах печінки, жирової і м’язової тканини.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Інсулін регулює метаболізм, впливає на рівень цукру в крові. Гормон бере участь в переміщенні глюкози через клітинну мембрану, сприяє перетворенню цукру в енергію. У печінці із глюкози утворюється глікоген. Така дія інсуліну призводить до зниження вмісту глюкози в крові, що попереджає прогресування діабету і виникнення гіперглікемії.

Тривалість всмоктування та дії інсуліну залежить від місця ін’єкції, дози і концентрації розчину. Також на процес впливають кровообіг і м’язовий тонус. Дія препаратів залежить від індивідуальних особливостей кожного пацієнта.

Введення інсуліну дозволяє діабетикам контролювати масу тіла, активізувати жировий обмін, попередити виникнення ускладнень з боку серцево-судинної і нервової систем.

Види препаратів інсуліну

Препарати інсуліну відрізняються в залежності від тривалості всмоктування з підшкірної клітковини і дії. Довгі інсуліни здатні нормалізувати концентрацію глюкози в крові протягом 1-1,5 доби, шляхом імітації базального виділення гормону, не пов’язаного з прийомом їжі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Аквамаріс для новонароджених. Інструкція по застосуванню, склад краплі, спрей

Подібний ефект виробляють препарати середньої тривалості. Їх дія відзначається через 1-4 години і зберігається близько 12-16 годин.

Інсулін короткої дії знижує концентрацію глюкози в крові, імітуючи виділення гормону, пов’язане зі споживанням їжі. Він вводиться за півгодини до їди. Засоби ультракороткої дії відрізняються дуже швидким ефектом.

Характеристики препаратів інсуліну в залежності від тривалості дії Вид Назви препаратів Наступ ефекту після введення (хвилин) Пік активності після ін’єкції (годин) Дія (годин) Ультракороткі Хумалог, Апідра 5-20 0, 5-2 3-4 Короткі Актрапид НМ, Хумулін R, Інсуман 30-40 2-4 6-8 Середні Протафан НМ, Інсуман 60-90 4-10 12-16 Довгі Лантус, Левемір 60-120 — 16-30

Короткий інсулін буває генно-інженерних (Актрапід НМ, Рінсулін Р, Хумулин Регул), стать синтетичним (Хумудар Р, Біогулін Р) або свинячим (Актрапід МС, Моносуінсулін МК).

ГАРНІ НОВИНИ:

Інструкція по застосуванню

Лікар визначає вид і дозування препарату з урахуванням індивідуальних особливостей хворого , віку, показань і характеру захворювання. Перед застосуванням інсуліну обов’язково прочитайте інструкцію. Короткі інсуліни можуть призначатися в якості монотерапії або в комбінації з препаратами тривалої дії.

Добова доза інсуліну короткої дії для дорослих — 8-24 ОД, для дітей — не більше 8 ОД. У зв’язку з підвищеним виділенням гормону росту в кров дозу для підлітків збільшують. Пацієнт може і самостійно розрахувати дозування. 1 доза гормону складається з дози, необхідної для засвоєння хлібної одиниці, і дози для зниження концентрації глюкози в крові. Обидві складові дорівнюють нулю. Діабетикам з зайвою вагою коефіцієнт знижують на 0,1, при недостатній масі — збільшують на 0,1. Пацієнтам з вперше діагностованим ЦД 1 типу розраховують дозу — 0,4-0,5 ОД / кг. Залежно від виду препарату можуть призначати від 1 до 6 ін’єкцій на добу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Застосування АСД для лікування грибка нігтів

Добова доза інсуліну короткої дії: для дорослих — 8-24 ОД, для дітей — не більше 8 ОД.

Дозу можуть коригувати. Підвищення її потрібно при індивідуальній стійкості до гормону, в поєднанні з кортикостероїдами, контрацептивами, антидепресантами і деякими сечогінними засобами.

Препарат вводиться за допомогою спеціального інсулінового шприца або помпи. Такий пристрій дозволяє провести процедуру з максимальною точністю, чого не можна зробити звичайним шприцом. Можна вводити тільки прозорий розчин без осаду.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Інсулін короткої дії вводиться за 30-40 хвилин до їжі. Після ін’єкції не можна пропускати прийом їжі. Порція після кожної введеної дози повинна бути однаковою. Через 2-3 години після прийому основної страви потрібно зробити перекус. Це дозволить підтримувати рівень глюкози в крові.

Щоб прискорити процес всмоктування інсуліну, перед ін’єкцією обрану ділянку слід трохи розігріти. Місце уколу масажувати не можна. Ін’єкція робиться підшкірно в область черевної порожнини.

При підвищенні концентрації цукру в крові потрібне введення додаткової дози інсуліну незалежно від призначеного курсу.

Рекомендована доза інсуліну з урахуванням рівня глюкози Концентрація цукру (ммоль / л) 10 11 12 13 14 15 16 Доза (ОД) 1 2 3 4 5 6 7

Особливі групи пацієнтів

Інсулін короткої дії часто застосовують спортсмени, що займаються бодібілдингом. Дія лікарського препарату прирівнюється до ефекту анаболічних засобів. Короткий інсулін активізує транспортування глюкози в усі клітини організму, зокрема в м’язову тканину. Це сприяє її збільшенню та підтримці м’язового тонусу. У цьому випадку дозу встановлює лікар індивідуально. Курс прийому триває 2 місяці. Через 4-місячну перерву прийом препарату можна повторювати.

При вмісті глюкози в кількості 16 ммоль / л не можна виконувати важкі фізичні вправи. Якщо показники не перевищують 10 ммоль / л, навпаки, заняття спортом допоможе знизити концентрацію цукру.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Еспумізан бебі: інструкція із застосування для новонароджених

Іноді при дефіциті вуглеводів в вживаних продуктах організм починає використовувати як джерело енергії запаси жирової тканини. При її розщепленні вивільняються кетонові тіла, звані ацетоном. У разі високого рівня глюкози в крові і наявності кетонів в сечі пацієнту потрібно додаткове введення короткого інсуліну — 20% від добової дози. Якщо через 3 години поліпшень не відзначається, потрібно повторити ін’єкцію.

Діабетикам з підвищеною температурою тіла (до +37 о С) потрібно провести глюкометри і прийняти інсулін. В середньому добову дозу збільшують на 10%. При температурі до +39 о С денну дозу підвищують на 20-25%. Під дією високої температури інсулін швидко руйнується, тому можлива поява гіперглікемії. Добову дозу потрібно рівномірно розподілити і вводити з інтервалом в 3-4 години.

Побічні дії

Освіта антитіл до інсуліну може призвести до посиленої реакції взаємодії з білками. Це викликає інсулінорезистентність. Найчастіше стійкість до гормону відзначається при введенні свинячого або бичачого інсуліну.

Препарати короткої дії рідко викликають побічні ефекти. В основному виникають алергічні реакції у вигляді свербежу, почервоніння. Іноді відзначається роздратування в місці ін’єкції.

При передозуванні або неправильному застосуванні короткого інсуліну можливий гіпоглікемічний синдром, який характеризується різким зниженням рівня глюкози в крові. Симптоми гіпоглікемії: запаморочення, головний біль, гостре відчуття голоду, прискорений пульс, підвищене потовиділення, тривога і дратівливість. Для усунення ознак потрібно випити розчин глюкози, через 15-20 хвилин — прийняти порцію, що містить достатню кількість білків і вуглеводів. Не можна лягати спати: це може спровокувати наступ гіпоглікемічної коми.

Інсулін короткої дії швидко і ефективно нормалізує рівень глюкози в крові. Така замісна терапія дозволяє діабетикам жити в повну силу і попереджати можливі ускладнення.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Які сухофрукти можна їсти при цукровому діабеті

Serega

Алкоголь і цукровий діабет — допустимо або заборонено?

Bobby

Лікування корою осики цукрового діабету 2 типу

Marina

Хром при діабеті

Pasha

Діабет і солодощі — чи є зв’язок?

Megusta

Аналіз крові на цукор: показання та правила проведення

Maxim

Загострення хронічного панкреатиту

Scooby

Які вітаміни потрібні при цукровому діабеті 2 типу

Elena

Вівсянка при цукровому діабеті

Alfonso

Товари для діабетиків

Bobby

Дієтичне харчування при підвищеному інсуліні

Maria

Що таке інсулінова помпа

Undershmidtther

Залишити коментар