Препарати

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління

Показання до призначення

Таблетки від депресії — це препарати, серйозно впливають на біохімію головного мозку. Мета їх призначення — зняття тріади симптомів порушення психіки і вищої нервової діяльності. Основними показаннями до використання антидепресантів є:

 • загальмованість — порушення мислення людини.
 • апатія — повна відсутність бажання робити що-небудь.
 • ангедония — втрата здатності отримувати задоволення, радість, відсутність мотивації.

Стандартної схеми лікування депресивних станів не існує. Методи терапії корелюються формою розлади психіки, ступенем тяжкості. Призначається корекція стану медикаментами тільки після повного обстеження у психотерапевта.

Щоб лікування було не тільки ефективним, але й безпечним, при прийомі таблеток від депресії різних фармакологічних груп дотримуються загальних клінічних принципів:

 • допомога, яка виявляється при депресії, повинна бути кваліфікованою (таблетки призначає тільки лікар психіатр або психотерапевт).
 • кошти, які призначаються від депресії, повинні прийматися на постійній основі відповідно до обраної тривалістю до рса лікування, перевищувати дозування категорично протипоказано.
 • при необхідності в комплексну схему терапії включають додаткові методики, медикаменти інших груп.
 • скасування ліків, включених в схему терапії від депресії, здійснюється поступово.
 • препарати від депресії вимагають постійного контролю за ефективністю використання: основний критерій — відсутність побічних явищ.
 • пацієнт зобов’язаний спостерігати за власним самопочуттям, порушення якості життя, пов’язане з прийомом ліків — привід для отме и медикаментів.

Дотримання цих простих і зрозумілих правил обов’язково.

ВАЖЛИВІ НОВИНИ:

Класифікація

Сьогодні в лікуванні депресії використовуються препарати, різні за своїм механізмом дії. Відповідно до цього найбільш поширена така класифікація таблетизированні антидепресантів:

 • трициклічніантидепресанти (ТЦА) — препарати, що підвищують настрій (Амитриптилин).
 • інгібітори моноаміноксидази (інгібітори МАО), призначаються при недостатній ефективності першої групи (Пиразидол).
 • селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) — сучасні і активно використовуються лікарські засоби (Прозак).
 • тетрациклічні антидепресанти, препарати літію, анксіолитики ( Л ерівон, Мікале, Афобазол).

Характеристика лікарських засобів різних груп

Препарати від депресії та стресу використовуються для терапії депресивних розладів і маніакальних станів. Підібрати ефективну комбінацію ліків іноді складно навіть висококваліфікованому фахівцеві, оскільки біохімічні процеси в організмі людини індивідуальні, мають свої особливості, демонструють непередбачувану резистентність до проведеної терапії.

Проте, психіатри і психотерапевти завжди мають список таблеток від депресії, який лежить в основі схеми результативного лікування пацієнта.

Трициклічні препарати (ТЦА)

Лікарські засоби проти депресії з групи трициклічних засобів перен сятся важко, мають багато побічних ефектів, але популярні в медичній практиці через переважання позитивних моментів від прийому.

Суть дії — контроль концентрації серотоніну в клітці і міжклітинному просторі. Це нормотоніческій вплив на нервову систему, викликає підвищення настрою. Крім того, не тільки депресія лікується ліками такого типу. Препарати здатні знімати тривожність або істотно її послаблювати, подібно седативним і транквілізаторів.

Лікарські засоби неселективні, тому впливають на синтез і дофаміну, що може бути небезпечним при терапії шизофренії або ендогенних психозів, наприклад. Використання коштів передбачає особливу обережність у призначенні.

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління
Найбільш популярний препарат Амитриптилин — 29 рублів.
Список інших:
Назва препарату Вартість в рублях Меліпрамін (Имипрамин) 160Кломіпрамін478Азафен166Коаксіл469Міртазапін516

Інгібітори МАО

Препарати для лікування депресії групи інгібіторів МАО мають свої особливості. Ліки не слід вживати разом з сиром, сметаною, ковбасою в будь-яких варіантах, солониною, тофу, соєвим соусом, маринадом, копченою рибою, ікрою, квашеною капустою, бобовими, арахісом, авокадо, фігами, алкоголем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що таке метаболічний засіб: огляд препаратів групи

Такі обмеження виникають через присутність у складі продуктів тираміну. Крім того, інгібітори МАО не можна поєднувати із засобами від застуди, кашлю, нежиті, проти алергії, астми, багатьма болезаспокійливими препаратами.

Інгібітори МАО володіють кумулятивним ефектом, діють через певний час. В процесі лікування можуть бути перепади тиску, вертиго, пастозність, набір ваги. Суть «роботи» препаратів — пригнічення синтезу моноаміноксидази в нервових закінченнях. Цей фермент руйнує медіатори (норадреналін і серотонін), які контролюють настрій людини. Блокування МАО призводить до зростання кількості медіаторів в кровотоці, зміни настрою в кращу сторону.

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління
Популярний серед ліків групи Пиразидол — 245 рублів.
Інші таблетки групи:
Назва препарату Вартість в рублях Аурорікс2 642 (спеціальна ціна) в силу відсутності в аптеках в даний времяМоклобемід192Інказан244

СИОЗС або селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну

Найбільш сучасні ліки від депресії — група СИОЗС. Препарати мають селективність (вибірковість) дії, що якісно відрізняє їх від інших антидепресантів. Точка прикладання медикаментів — синтез серотоніну, тому їх ще називають серотоніновими інгібіторами.

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління
Найпопулярнішим визнаний Прозак — 539 рублів.
В переліку препаратів також знаходяться:
Назва препарату Вартість в рублях Феварін711Нортріптілін ( Нортрілен) 3 128Пароксетін306Сертралін344Ціталопрам325Паксіл660Флуоксетін42Сімбалта1 624

тетрациклічні препарати

тетрациклічні форма таблеток від депресії використовується рідше трициклической через невеликої різниці в ефективності при дорогий вартості препаратів. Лікарські засоби здатні прибирати тривожність, страх, нормалізувати емоційний фон. Дія кумулятивне, стійке і тривале.

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління
Найбільш відомо ліки від депресії на базі миансерина під назвою лерівон (1 040 рублів), на базі пірліндола — Пиразидол (245 рублів), міртазапіну — Міртазапін канон (575 рублів). Тетрациклічні антидепресанти можуть стати відмінним варіантом при поганій переносимості трициклічних.

ГАРНІ НОВИНИ:

Препарати літію

При лікуванні депресивних станів літій використовується у вигляді солей. Класична депресія не піддається коригуванню препаратом, а ось резистентное до всіх інших груп ліків патологічний стан відмінно купірується сполуками літію. Крім того, кошти на основі металу ефективні при маніакально-депресивний психоз.

Недоліком препаратів літію в терапії депресії є наявність безлічі побічних ефектів. Скасування таблеток відбувається повільно, різка відмова здатний спровокувати рецидив захворювання. Літій добре поєднується з іншими антидепресантами.

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління
Найбільш відомий — Мікале (95 рублів), седален (92 рубля).

Анксиолитики

Анксиолитики — ці ліки від депресії, тривоги і страху. Часто такі препарати відносять не до антидепресантів, а до заспокійливих засобів, ноотропи, які зручно брати в домашніх умовах. Суть дії — поліпшення кровопостачання і кіслородоснабженія головного мозку, за рахунок чого нормалізуються когнітивні функції, відбувається стимуляція психічних реакцій, підвищується витривалість в частині нервового перенапруження, стресостійкість.

Показані до прийому при неврозах, астенії, депресії, апатії, шизофренії, абстиненції після вживання алкоголю або наркотиків. Засоби допомагають при надмірній недовірливості, тривозі, стресі.

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління
Прикладом може служити Афобазол (355 рублів), Тенотен (234 рубля), Тизерцин (210 рублів).

Читайте також : що таке транквілізатори і навіщо потрібні препарати

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Антидепресанти нового покоління

Відмінною рисою ліків від депресії нового покоління є мінімізація побічних ефектів і хороша переносимість при тривалому використанні. До цієї групи належать переважно медикаменти групи СИОЗС, частково — інгібітори МАО і анксіолитики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Діуретики - що це таке, огляд препаратів, механізм дії, побічні ефекти

На початку 2010 року голландські фармакологи порівняли антидепресанти нового і старого покоління по ефективності дії, переносимості, побічних ефектів. У клінічному дослідженні взяли участь більше 25 000 пацієнтів, які страждають депресією. За результатами отриманих даних, які були викладені у відкритому доступі, був складений список, куди потрапили тільки найкращі сучасні антидепресанти нового покоління, практично без побічних ефектів. Ось він:

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління

Назва препарату Вартість в рублях Золофт465Есціталопрам269Ціталопрам375Елонтріл (Бупропіон) 3 200Флувоксамін747Мілнаціпран (Іксел) 1 344Міртазапін625Інсідон (опіпрамол) 2 634Венлафаксін199Пароксетін306Дулоксетін698Агомелатін (Вальдоксан) 781Ребоксетін (Рексетин) 672

Протипоказання

Протипоказання до прийому препаратів строго індивідуальні через приналежність антидепресантів до різних фармгрупп. Але є і абсолютні (загальні) обмеження до використання ліків:

 • індивідуальна непереносимість.
 • одночасний прийом з інгібіторами МАО.
 • порушення у функціональному потенціалі нирок і печінки .
 • вік до 18.
 • непереносимість лактози.
 • вагітність і лактація.
 • недавно перенесений інфаркт.
 • нестабільна стенокардія.
 • гіпертонія.
 • аритмії.
 • судоми, в тому числі — в анамнезі.
 • глаукома.
 • суїцидальні нахили.
 • кровоточивість шкіри та слизових.
 • маніакальний стан в а Амнезія.
 • кахексія.
 • гіпонатріємія.
 • зневоднення.

Заборонено одномоментний прийом антидепресантів з діуретиками і гіполіпідемічними засобами .

Побічні ефекти

За винятком препаратів від депресії останнього покоління всі ліки мають безліч побічних ефектів, серед яких можна виділити:

 • загальні симптоми: слабкість , стомлюваність, озноб, анафілаксія аж до набряку Квінке, фотосенсибілізація, інсомнія, астенія.
 • з боку нервової системи: головний біль, сухість слизових, незвичайні сновидіння, зниження потенції, лібідо, запаморочення, безсоння, підвищена збудливість, парестезії, ступор, сплутаність свідомості, деперсоналізація, підвищення м’язового тонусу, тремор, атаксія, порушення координації, епілепсія, агресія, суїцидальні думки, серотоніновий синдром, марення.
 • з боку травної системи: нудота, зниження апетиту, диспепсія, панкреатит, гепатит.
 • з боку системи дихання: позіхання, бронхіт, задишка, пневмонія, біль в області грудної клітини.
 • з боку серця і судин: артеріальна гіпертензія або гіпотонічний синдром, почервоніння шкіри, предобморок і непритомність, аритмії, тахікардії , фібриляція шлуночків, мерехтіння, набряклості щиколоток і пальці рук.
 • з боку кровотворної системи: екхімози (крововиливи в шкіру), шлунково-кишкові кровотечі, крововиливи в слизові, тромбоцитопенія, агранулоцитоз, анемії, нейтропенія, панцитопенія.
 • з боку обмінних процесів: підвищення рівня холестерину в сироватці крові, зниження маси тіла або, навпаки, — набір ваги, збільшення вмісту пролактину, гепатит, гіпонатріємія, синдром недостатньої секреції антидіуретичного гормону.
 • з боку сечостатевої системи: порушення еректильної функції, еякуляції, отсутс віє оргазму, дизурія, порушення місячного циклу, менорагія, метрорагія, нетримання сечі або її затримка.
 • з боку органів почуттів: мідріаз (розширення зіниці), порушення акомодації, гостроти зору, смакових відчуттів, шум або дзвін у вухах, підвищення внутрішньоочного тиску.
 • з боку шкіри: гіпергідроз, висипу, алопеція.
 • з боку опорно-рухового апарату: крайня ступінь міопатії — рабдоміоліз (руйнування м’язів).

Найбільш неприємними відчуттями, різко знижують якість життя пацієнта, можуть бути болі в обл сти голови, мігрень, почуття внутрішнього рухового занепокоєння, потреби постійно рухатися або змінювати позу — акатизія (аж до суїцидальних думок і вчинків).

Антидепресанти при вагітності

Під час вагітності депресія — часте явище: перебудовується гормональний фон, посилюється плаксивість, примхливість, з’являється швидка стомлюваність. До цих відчуттів приєднується токсикоз, що різко змінює звичний спосіб життя жінки. Але це симптоми тимчасові, лікувати їх за допомогою антидепресантів недоцільно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Препарати для зниження цукру в крові при діабеті 2 типу: лікарські засоби старого і нового покоління, плюси і мінуси

Якщо ж депресивний стан має під собою інший грунт: глибокі психологічні переживання (небажана дитина, відсутність близьких поруч, матеріальні труднощі, недавно перенесений стрес, страх болю в роди), тоді питання про призначення таблеток від депресії вирішує лікар.

Справа в тому, що постійний негатив, в якому знаходиться майбутня мама, погано позначиться на стані малюка, можливий ризик викидня, передчасних пологів, затримка внутрішньоутробного розвитку плода. У цьому випадку лікування адекватно підібраними медикаментами не так згубно для майбутнього немовляти, як повна відмова від лікарських засобів. При правильному підході до вирішення ситуації препарати для лікування депресії і вагітність цілком сумісні.

Список препаратів від депресії: таблетки старого і нового покоління
Фахівці виділяють ряд допустимих засобів, які практично не проникають через плаценту і мають мінімальний вплив на дитину. Іншими словами, є відносно безпечними для плода.Сюда відносять групу СИОЗС (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну) і трициклічних препаратів, а також деякі нейролептікі.Разрешенние при вагітності антидепресанти:

 • Феварин — антидепресант з мінімальним впливом на норадренергічну передачу, м’яко поліпшує настрій на тривалий термін.
 • Трифтазин — нейролептик, блокує постсинаптичні мезолімбічної допамінергічні рецептори головного мозку, надає сильну протиблювотну дію, що є плюсом для вагітних з токсикозом.
 • Амитриптилин — трициклічний антидепресант, який робить деякий болезаспокійливу, сприяє усуненню нічного нетримання сечі і знижує апетит.
 • Сертралін — антидепресант, кото рий входить в четвірку кращих антидепресантів нового покоління.
 • Циталопрам -демонстрірует мінімальні побічні ефекти, токсична дія, не викликає звикання.
 • Флуоксетин — допомагає поліпшити настрій, зменшує відчуття страху, напруги, усуває дисфорию без седативного і впливу на функції найважливіших систем організму.

Лікарям доводиться переконувати майбутніх мам в безпеці прийому таких антидепресантів, що пов’язано з протипоказанням прийому препаратів під час вагітності, позначених в анотації. Однак, незважаючи на таку невідповідність в інструкції, на практиці і в РФ, і за кордоном негативної дії перерахованих ліків від депресії на плодового зафіксовано.

Звичайно, краще обійтися зовсім без ліків під час вагітності, але іноді ситуація, пущена на самоплив, може бути ще небезпечніше, ніж використання в лікуванні вагітних психотропних препаратів.

Серед заборонених до прийому під час вагітності препаратів-антидепресантів треба відзначити:

 • Пароксетин.
 • Паксил.
 • Венлафаксин.
 • Дулоксетин.
 • Мілнаціпран.
 • Сімбалта.
 • Іксел.

Ці ліки детально вивчені, їх негативні властивості підтверджені клінічними спостереженнями.

Література

 1. Глушков Р.Г., Андрєєва Н.І., Алеева Г.Н. Депресії у загальномедичній практиці. Регулярні випуски «РМЗ» №12 від 24.06.2005.
 2. Інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну: фармакологічні властивості, клінічна ефективність і переносимість порівняно з іншими класами антидепресантів. Частина 2, Consilium Medicum, 2007.
 3. From Stress to Inflammation and Major Depressive Disorder: A Social Signal Transduction Theory of Depression, Psychol Bull. 2014 May.
 4. PATHOPHYSIOLOGY OF DEPRESSION: DO WE HAVE ANY SOLID EVIDENCE OF INTEREST TO CLINICIANS? World Psychiatry. 2010 Oct.
 5. Novel psychopharmacological therapies for psychiatric disorders: psilocybin and MDMA, Lancet Psychiatry Volume 3, No. 5, p481-488, May 2016.
Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Схожі статті

Огляд препаратів від болю в області серця: список і назви таблеток, протипоказання і побічні ефекти

Maria

Фібрати: список препаратів, механізм дії, відміну від статинів

Tanya

Список таблеток від тахікардії: огляд безпечних препаратів, класифікація, побічні дії

Maria

Неглікозидні кардиотоники: механізм дії, класифікація, список препаратів

Maria

Препарати для зниження холестерину ( гіполіпідемічні засоби ): статини і інші лікарські засоби в таблетках

Undershmidtther

Що таке ноотропи: список кращих препаратів старого і нового покоління для дорослих і дітей

Alfonso

Що таке Ангіопротектори: список препаратів, механізм дії, показання, протипоказання, побічні ефекти

Pasha

Препарати нікотинової кислоти для зниження холестерину і лікування атеросклерозу

Serega

Список препаратів, які поліпшують кровообіг головного мозку

Andrey

Огляд таблеток від підвищеного тиску: кращі препарати для лікування гіпертонії з мінімальними побічними ефектами

Bobby

Секвестранти жовчних кислот для зниження холестерину

Scooby

Нестероїдні протизапальні препарати: механізм дії, класифікація, список НПЗП ( НПЗЗ ) останнього покоління

Andrey

Залишити коментар