ПОЛОЖЕННЯ “Про Міжнародний фестиваль юних поетів, прозаїків, журналістів, митців малюнку, художнього фото, авторської пісні та літературно-мистецьких композицій «РЕКІТСЬКЕ СУЗІР’Я»”

ПОЛОЖЕННЯ

Про Міжнародний фестиваль юних поетів,
прозаїків, журналістів, митців малюнку, художнього фото,
авторської пісні та літературно-мистецьких композицій

«РЕКІТСЬКЕ СУЗІР’Я»

 

 

 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1     Міжнародний фестиваль юних поетів, прозаїків, журналістів, митців малюнку, художнього фото, авторської пісні та літературно-мистецьких композицій «Рекітське сузір’я» (далі – фестиваль «Рекітське сузір’я») – Асоційований член Міжнародного Центру впровадження Програм ЮНЕСКО  є соціальним  громадсько-суспільним дитячим масовим заходом, який проводиться щороку за підтримки влади, підприємств різних форм власності, спонсорів, у тому числі зарубіжних, об’єднує громадян України, які бажають співпрацювати для здійснення мети, передбаченої цим Положенням. Участь у фестивалі  «Рекітське сузір’я» переважно надається дітям, які позбавлені батьківської опіки, із багатодітних та малозабезпечених родин, які живуть у гірській та сільській місцевостях, а також на території, яка забруднена наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.
Особи цих категорій, які є членами МАЛіЖ, скеровуються на фестиваль відповідними соціальними службами за їх кошти, за підтримки опікунів, або волонтерів.
1.2     Фестиваль «Рекітське сузір’я» засновано відповідно до положень Конституції України, чинного законодавства України, Закону України «Про об’єднання громадян України», «Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю»,  Указу Президента України № 334/ 2015 «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді»,  Указу Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей  та молоді», Статуту Міжнародної Академії літератури і журналістики,  інших нормативно-правових актів та даного Положення.

1.3    Засновники та організатори фестивалю «Рекітське сузір’я»: Громадська організація «Міжнародна  академія літератури і журналістики» (далі – МАЛіЖ), редакція літературно-мистецької журнал-газети для школярів «Сузір’я», веб-портал Міжнародної Академії літератури і журналістики, Міністерство оcвіти і науки України, Міністерство в справах сім’ї, молоді та спорту України, Державний комітет телебачення та радіомовлення України, Закарпатська обласна державна адміністрація, Закарпатська обласна рада, Міжгірська районна державна адміністрація, Міжгірська районна рада.

1.4    Підготовкою та проведенням фестивалю «Рекітське сузір’я» займається організаційний комітет, який очолює на міжнародному рівні: заступник Голови Правління Міжнародного Центру впровадження Програм ЮНЕСКО.
На всеукраїнському рівні:  перший заступник голови Державного комітету телебачення та радіомовлення України, начальник відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини Міністерства освіти і науки України,  начальник відділу Департаменту преси та зв’язків із засобами масової інформації Міністерства оборони України. На обласному рівні: заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації, заступник голови Закарпатської обласної ради; на районному рівні: голова Міжгірської районної державної адміністрації  та голова Міжгірської районної ради.

1.5    Проведення Міжнародного фестивалю «Рекітське сузір’я» забезпечує Оргкомітет фестивалю в такому складі: керівник  громадської організації  «Міжнародна академія літератури і журналістики», виконавчий директор фестивалю, заступник голови Міжгірської райдержадміністрації, заступник голови Міжгірської районної ради,   начальник відділу освіти Міжгірської райдержадміністрації, директор Міжгірського професійного ліцею, керівник Літературно-мистецького центру МАЛіЖ (на громадських засадах).
1.6    Діяльність фестивалю «Рекітське сузір’я» спрямовує ректор МАЛіЖ, віце-президент МАЛіЖу.

1.7.  Фестиваль «Рекітське сузір’я» може засновувати свій фонд, мати свою символіку.

1.8    Адреса органів управління фестивалю «Рекітське сузір’я»:

Міжгірська районна адміністрація: вул. Шевченка, 97, смт. Міжгір’я Закарпатської області, 90000; тел.:  (03146) 2-13-30,  факс: (03146) 2-21-14.

Міжгірський професійний ліцей, Літературно-мистецький Центр  МАЛіЖ: вул. Шевченка, 18, смт. Міжгір’я Закарпатської області, 90000;   тел.-факс ( 03146) 2-12-61.

Головний офіс громадської організації «Міжнародна  академія літератури і журналістики»:   с. Рекіти, 92, Міжгірського району Закарпатської області, 90012.

Електронна адреса: mala-akadem@ukr.net

Інтернет-портал:www.academiy-malig.info Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script
2. МЕТА І ЗАВДАННЯ ФЕСТИВАЛЮ «Рекітське сузір’я»
2.1   Основна мета фестивалю «Рекітське сузір’я»:

– вільне висловлення дитиною власної думки, неупередженість в оцінках тих чи інших фактів та їх оприлюднення в усній, письмовій формі у своїх творах;

– отримання інформації та матеріалів із різних державних, галузевих і міжнародних джерел, особливо тих, які сприяють здоровому фізичному і творчому розвитку, соціальному, духовному та моральному задоволенню дітей шкільного віку;

– надавати можливість юним обдаруванням України та української діаспори в інших країнах, де засновані літературно-мистецькі осередки, відділення МАЛіЖ, розкривати свої творчі здібності, підтримувати постійні зв’язки з Україною;

– заохочувати обдарованих дітей до стажування за обраним фахом у вітчизняних, іноземних друкованих та електронних засобах масової інформації;

– створювати за участю юних літераторів та журналістів кіно- і відеофільми, теле- і радіопередачі, видання літературно-мистецького журналу-газети МАЛіЖ «Сузір’я» та її розповсюдження в школах, інших навчальних закладах, дитячих лікарнях, будинках для дітей, позбавлених батьківської опіки, серед дітей-сиріт та дітей із малозабезпечених родин;

– відстоювати духовні та історичні здобутки українського народу;

– сприяти героїко-патріотичному вихованню молоді, підготовці до служби у Збройних Силах України;

– розвивати у юних митців пера, фото, малюнку художнє мислення, переймати досвід провідних фахівців літератури та журналістики, художньої фотографії,  малюнку, авторської пісні та сценічного мистецтва;

– привертати увагу учасників та гостей фестивалю до збереження довкілля, самобутньої архітектури, традицій та звичаїв мальовничого закарпатського краю;

– сприяти вступу юних літераторів та журналістів, митців малюнку, фото , авторської пісні  і сцени до вищих навчальних закладів за обраним фахом;

– поповнювати банк даних юними обдарованими особистостями України та зарубіжжя.

 

 1. ПІДГОТОВКА ТА ПРОВЕДЕННЯ ФЕСТИВАЛЮ «РЕКІТСЬКЕ СУЗІР’Я»

3.1    Час проведення фестивалю «Рекітське сузір’я», його гасло   визначаються Президією Міжнародної академії літератури і журналістики та оргкомітетом, про що не пізніше, як за два місяці, повідомляється в засобах масової інформації.

3.2    Брати участь у фестивалі «Рекітське сузір’я» мають право виключно члени МАЛіЖу або кандидати до вступу в МАЛіЖ, переможці Всеукраїнського конкурсу радіопрограми  «Кольоровий світ» Національного радіо України, журнал-газети МАЛіЖ «Cузір’я», інтернет-порталів «Міжнародна академія літератури і журналістики», «Скарби  Папча»,  міських, районних та обласних турів-конкурсів, яких визначило журі спільно з керівниками літературно-мистецьких осередків та відділень Міжнародної академії літератури і журналістики, а юних майстрів художнього фото та малюнку – керівництвом районних та обласних будинків дитячої творчості.

3.3    Учасники фестивалю «Рекітське сузір’я», які виявили бажання брати участь у цьому заході, за місяць до його початку подають заявку на ім’я ректора МАЛіЖ на адресу:  вул. Околична, 16/42, м. Львів-44, 79044. Кандидати в члени МАЛіЖ додають анкету та документи для вступу.

3.4    За місяць до проведення фестивалю «Рекітське сузір’я»  керівники відділень подають до оргкомітету списки учасників, у тому числі й зарубіжних конкурсантів, яких визначило журі спільно з керівниками літературно-мистецьких осередків, філій та відділень Міжнародної академії літератури і журналістики, а там, де вони не створені, – керівники творчих організацій, шкіл, навчальних установ. До списків треба додати власноруч заповнені анкети форми № 1-2, які додаються. Учителі, які супроводжують групи учасників фестивалю, повинні мати виписки з наказів керівників навчальних установ, список учасників, погоджені з дільничним лікарем. Учитель, який супроводжує групу учасників фестивалю, відповідає за безпечне переміщення, несе особисту відповідальність за кожного учасника своєї групи, який бере участь у заходах, що проводяться на фестивалі “Рекітське сузір’я”.

3.5    Кожна конкурсна група (обласні відділення) виготовляє плакат із закличним транспарантом (колір – блакитний, синій або зелений; розмір закличного транспаранта: довжина – 3 м, ширина – 80 см, літери пишуться золотистою чи білою фарбою). У тексті мають бути назва міста, області чи району, звідки прибули учасники фестивалю, а також назва фестивалю «Рекітське сузір’я».  Обов’язковим  для конкурсних груп є:

– колективне привітання до 5 хв., яке делегації озвучують перед літературно-мистецькою композицією;

–  виготовлення аудіофонограм із позивними обласного, міського чи  районного радіо, шкільних радіовузлів, власних аудіофонограм.

Колективне привітання, аудіофонограми, зміст та художнє оформлення транспарантів враховуються при визначенні журі переможців фестивалю в номінації „Літературно-мистецька композиція”.

3.6    Проїзд учасників фестивалю «Рекітське сузір’я», керівників, які їх супроводжують  до смт. Міжгір’я, а також на зворотному шляху, проживання та харчування в Літературно-мистецькому центрі МАЛіЖ при Міжгірському ліцеї та міжгірських туристичних базах, у готелях здійснюється за рахунок власних або цільових коштів, виділених керівництвом місцевої влади, спонсорів.

3.7. Організатори фестивалю забезпечують участь у творчих конкурсах, культурно-розважальних програмах, екскурсіях.

3.8   Творчі змагання між учасниками фестивалю проводяться в семи номінаціях.

 

І. Поезія

Критерії оцінювання в номінації «Поезія»:

 1. Версифікаційна майстерність:
 • дотримання віршового розміру, ритму, римування;
 • володіння різною віршовою технікою (ямб, хорей, амфібрахій, дактиль , анапест, білий вірш, верлібр);
 • володіння різними жанрами поезії (вірш, сонет, тріолет, октави, катрени, терцини, ронделі, рубаї, вінки сонетів тощо);
 • спроби оволодіти складною поетичною формою (балади, поеми);
 • володіння різними видами римування (паралельне, перехресне, кільцеве);
 • наявність новаторських експериментів (вірш у вірші, паліндроми, зорові вірші, ронделі, вірші-фігури тощо);
 • рівень володіння виразними засобами (епітети, порівняння,  метафори, гіпербола,  інверсія, анафора тощо);
 • ритміко-інтонаційна виразність творів, художня образність, звукова насиченість, алітераційна мелодійність, метафоричність,милозвучність вірша.
 1. Граматичне і графічне оформлення поетичних творів:
 • наявність назви твору, відповідність його змісту;
 • розбивка віршованих творів на строфи;
 • наявність висновку;
 • позначення наголосу в сумнівних випадках;
 • дотримання правил орфографії та пунктуації (загальна грамотність, наявність розділових знаків, тощо).
 1. Рівень володіння українською мовою:
 • вільне володіння українським словом;
 • діапазон словникового запасу;
 • розкриття багатства, краси й милозвучності мови;
 • уміле використання діалектизмів, неологізмів.


ІІ. Проза
Критерії оцінювання в номінації «Проза»:

 • актуальність і тематична спрямованість творів;
 • особлива авторська манера викладу думки;
 • жанрове розмаїття творів;
 • виразність, багатство, образність мови;
 • вільне й грамотне володіння українським словом;
 • влучність заголовка;
 • композиція твору відповідно до обраного жанру;
 • неповторність та оригінальність діалогів, інтриги, розв’язки;
 • Винахідливість та особиста фантазія.

     

ІІІ.  Журналістика
Критерії оцінювання в номінації «Журналістика»

(художньо-публіцистичні жанри: замальовка, новела, образок):

 • актуальність теми;
 • об’єктивність (для аналітичних матеріалів – представлення декількох точок зору);
 • влучність заголовків;
 • доцільність сюжету, наявність інтриги, конфлікту, розв’язки;
 • художнє оформлення та розмаїття використаних мовних засобів (для аналітичних та розгорнутих матеріалів) ;
 • жанрове розмаїття публікацій;
 • документальність, публіцистичність, об’єктивність думок.

ІІІ. Критерії оцінювання  шкільних газет:

 

– відповідність журналістського матеріалу заданій темі;

– дотримання особливостей заданого жанру публіцистики;

– актуальність проблематики, оригінальність викладу та побудови матеріалу;

– естетичний вигляд роботи, наявність оригінальних і змістовних дизайнерських рішень в оформленні;

– наявність відповідних до тексту ілюстрацій.

 

    ІV.  Малюнок
Критерії оцінювання в номінації «Малюнок»:

 • оригінальність та самостійність представлених робіт;
 • виконання робіт фарбами чи олівцями без застосування інших засобів та матеріалів;
 • творче розкриття теми;
 • професійна майстерність художнього виконання;
 • актуальність та новаторство ідеї;
 • світосприйняття дійсності.
 • спостережливість і неповторність, авторська манера художника;

 

 1. Художнє фото

     Критерії оцінювання в номінації «Художнє фото»:

 • тематична спрямованість;
 • виразне й оригінальне авторське рішення;
 • творчий підхід до розкриття теми;

-високий художній і естетичний рівень виконання;

-актуальність і глибина розкриття теми;

-спостережливість і неповторність, авторська манера  фотохудожника.

 

Літературно-мистецька композиція

Критерії оцінювання в номінації

«Літературно-мистецька композиція»:

-повнота й виразність розкриття творчого задуму за темою;

-яскравість художніх образів, виконавський рівень;

-сценічність (пластика, костюми, культура виконання);
-художнє оздоблення спектаклю, реквізит;
– оригінальне колективне привітання та фонограми, зміст та оформлення транспорантів;
-дикція акторів;
-відповідність репертуару віковим категоріям виконавців.

 

   VII.  Авторська пісня

     Критерії оцінювання в номінації  «Авторська пісня»: 

 • слова та мелодія пісні повинні бути написані самим виконавцем;
 • змістовність поетичного тексту;
 • наспіваність, мелодійність та відповідність музичного матеріалу  змісту поезії;
 • яскравість розкриття образу; щирість, довірливість виконання;
 • відповідність тематики пісні тематиці фестивалю;
 • можливе виконання без супроводу музики, у супроводі музичних інструментів, у супроводі фонограми (мінус) чи в складі музичного гурту.

 

3.9    Вікові групи конкурсантів (учні):

 • 3 – 5 класи;
 • 6 – 8 класи;
 • 9 – 11 класи.

3.10   Для переможців у літературних жанрах, журналістиці, малюнку  і художньому фото, авторській пісні та літературно-мистецькій композиції передбачено такі відзнаки в усіх номінаціях: гран-прі, дипломант, учасник, відзнака “Глядацькі симпатії”, відзнака почесного президента фестивалю «Рекітське сузір’я», особлива відзнака керівника та організатора фестивалю, медаль МАЛіЖ.

 

Загальні вимоги до подачі конкурсних творчих робіт :

 – Учасник заздалегідь (у переддень конкурсу) повинен подати на розгляд журі папку з власними художніми творами, вкладеними в окремі файли (2 сторінки в одному файлі). Такі ж папки подають представники конкурсантів України та закордоння, які із поважних причин не змогли прибути на фестиваль, але подали твори для участі у фестивалі (розглядаються заочно)..

–  У папці повинно бути 8 – 10 оригінальних творів, які мають мистецьку вартість і не були представлені на попередніх фестивалях.

– На першій сторінці папки чітко треба вказати анкетні дані: прізвище, ім’я по батькові дитини, учителя чи керівника, клас, повну назву школи,   літературно-мистецького об’єднання, відділення МАЛіЖ, тощо. Слід додати  фотопортрет учасника.

– Кожен твір варто надрукувати  без помилок шрифтом Times New Roman (кегль 14, інтервал 1,5), заголовок виділити жирним шрифтом, з усіх боків залишити поля по 1,5 – 2 см. Якщо до твору підібрано чи створено ілюстрації, треба розташувати їх обабіч тексту.

– У конкурсний день учасник  у номінації «Проза» читає один твір чи уривок з твору обсягом до 1 сторінки тексту, відповідає на питання журі та аудиторії. Учасник  у номінації «Поезія» декламує три  авторських вірші, відповідає на питання журі та аудиторії.

– Художники подають на конкурс  3 – 5 найкращих малюнків , які не були представлені на попередніх фестивалях. Слід вказати назву малюнків та свої анкетні дані: прізвище, ім’я та по батькові учасника конкурсу, учителя чи керівника, клас, повну назву школи,   літературно-мистецького об’єднання, відділення МАЛіЖ тощо. Необхідно додати фотопортрет учасника.

– Конкурсанти у номінації «Художнє фото» подають на конкурс  не більше 10 фотографій, які не були представлені на попередніх фестивалях. Фото видрукувані на глянцевому папері розміром 21см х 30 см (А4); вкладені у файл або конверт; копії фотографій подають на електронному носії форматом CD-RW. Слід вказати назву малюнків та свої анкетні дані: прізвище, ім’я по батькові учасника конкурсу, учителя чи керівника, клас, повну назву школи,   літературно-мистецького об’єднання, відділення МАЛіЖ та фотопортрет учасника.

– Конкурсанти номінації «Авторська пісня» подають назву, слова, ноти, аудіозаписи однієї або двох авторських пісень, які вони будуть виконувати; анкетні дані: прізвище, ім’я по батькові учасника конкурсу, учителя чи керівника, клас, повну назву школи,   літературно-мистецького об’єднання, відділення МАЛіЖ, та  фотопортрет учасника.

– У номінації «Літературно-мистецька композиція» керівники відділень подають сценарії літературно-музичних композицій, анкетні дані: прізвище, ім’я по батькові учасників конкурсу, учителя чи керівника, клас, повну назву школи,   літературно-мистецького об’єднання, відділення МАЛіЖ тощо. Доречно долучити кілька колективних фото.

– Для юних художників проводиться пленер під керівництвом професійних художників, а для фотохудожників – майстер-клас у супроводі майстрів фотосправи. З конкурсантами-журналістами працюють досвідчені представники ЗМІ.

Таким чином, юні художники, фотохудожники і журналісти проявляють свій талант в незалежних умовах. Художникам слід привезти   необхідні матеріали для роботи на пленері у польових умовах. Учасники фестивалю «Рекітське сузір’я» оприлюднюють прозовий твір не більше двох сторінок стандартного аркуша, одного або двох віршів різних за тематикою, решту творів передають до журі.  Роботи з пленеру журі оцінює на загальній виставці. Забороняється подавати на конкурс твори, які були представлені на попередньому фестивалі.

На юних поетів, прозаїків і художників чекають творчі зустрічі з відомими письменниками і художниками.

З конкурсантами авторської пісні та літературно-мистецьких композицій займаються  майстри сценічних жанрів.

3.12 Упереддень відкриття фестивалю «Рекітське сузір’я» жеребкуванням визначається  послідовність виступів представників областей, формуються групи конкурсантів за віковою категорією, а також склад журі. Склад журі визначається в кожній жанровій номінації на чолі з головою і не більше чотирьох членів журі.

3.13. Учасники фестивалю «Рекітське сузір’я» оприлюднюють  прозовий твір не більше двох сторінок стандартного аркуша, юні поети –  один або два вірші різні за тематикою, решту творів передають до журі. Практичні роботи з пленеру журі оцінює на загальній виставці. Забороняється подавати на конкурс твори, які були представлені на попередніх фестивалях.

3.13  Учасники фестивалю можуть брати участь у кількох номінаціях, але особисто озвучувати, представляти конкурсні твори – тільки в одній номінації. У інші передають свої твори журі іншої номінації.

3.15   Журі фестивалю «Рекітське сузір’я» оцінює твори у семи номінаціях, визначає лауреатів та призерів конкурсу, складає протоколи, які мають бути затверджені ректором МАЛіЖу, відбирає кращі твори, які можуть бути надруковані в літературно-мистецькому журнал-газеті «Сузір’я», інтернет-порталах  «Міжнародна академія літератури і журналістики», «Скарби  Папча», наступному томі авторів колективної книги «Рекітське сузір’я» або інших всеукраїнських та зарубіжних виданнях.

3.16.   З метою ефективної роботи фестивалю «Рекітське сузір’я», збереження цінних подарунків, відзнак, розподілення їх між конкурсантами, рішенням  керівника МАЛіЖ призначається керівник сектору нагород та відзнак, його заступники і секретар.

3.17. Нагородження переможців усіх номінацій здійснюють голови журі відповідних номінацій спільно з керівництвом обласної та районної влади, а нагородження володарів гран-прі здійснює ректор МАЛіЖу спільно з керівництвом обласної та районної влади.

 1. ВНЕСЕННЯ ЗМІН ТА ДОПОВНЕНЬ ДО ПОЛОЖЕННЯ

4.1    Зміни та доповнення до Положення в порядку обговорення можуть вноситися Президією громадської організації «Міжнародної  академії літератури і журналістики», керівниками відділень та оргкомітетом фестивалю. Нормативно-правові акти України щодо підтримки юних талантів та сприяння їхній творчості, що були прийняті після затвердження даного Положення, вступають в дію автоматично.

Повний текст Положення розглядається та затверджується на Президії  ГО МАЛіЖ, публікується в електронних та друкованих засобах МАЛіЖ.

 1. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

5.1    Фестиваль «Рекітське сузір’я» започаткований на невизначений термін.